בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: Yonatan Sindel/Flash90

ראש הממשלה בנימין נתניהו מעריך כי כניסת ישראל לתוכנית הפטור מוויזה לארה"ב תביא לעלייה המונית של יהודים לארץ - בניגוד לחשש הרווח כי הפטור מוויזה ימריץ ישראלים לרדת לאמריקה.

בעיתון "ישראל היום" דווח כי נתניהו אמר את הדברים במהלך ישיבת הממשלה אתמול (ראשון), שבמהלכה שר הפנים אריה דרעי עדכן את השרים על מצב המהלכים לקבלת הפטור מוויזה.

נתניהו הסביר כי "כלכלת ישראל מתחזקת. אנחנו נעבור את ארה"ב בגדילה שלנו. עברנו כבר את אירופה. נביא לכך שתהיה עליה מהמערב לישראל כדי לשפר תנאים כלכליים. נכון שיש גם את האנטישמיות העולה, אבל לא רק זו תהיה הסיבה שעולים ארצה. תהיה זרימה גדולה לארץ".

הוא השווה את הפטור הצפוי מוויזה להסרת המגבלות על סחר במטבע חוץ, שעליה החליט בתחילת כהונתו הראשונה ב-1996. "קחו לדוגמה את רפורמת המטבע. לא היה אפשר להוציא כסף מהמדינה, כלום. אמרו לנו 'הכל יזלוג החוצה' - ובדיוק ההיפך קרה, כסף נכנס פנימה". לדבריו, "אנחנו לא נשמור על הציונות על ידי גידורה, על ידי כליאת אזרחים".

השר לעניינים אסטרטגיים, רון דרמר, ציין כי ההזדמנות שיש כעת להשגת הפטור עלולה שלא לחזור בעתיד הקרוב. "יש לנו צ'אנס של כמה חודשים, ויכול להיות שאחר כך לא נוכל לעשות את זה. השגריר האמריקני נחוש לעזור לנו", אמר דרמר.

דברי השניים לקראת הודעתה הצפויה של המחלקה הקונסולרית בממשל האמריקני בימים הקרובים, על שיעור הסירוב של בקשות ויזה שהגישו ישראלים במהלך "שנת הבדיקה", בין ספטמבר 2021 לספטמבר 2022.

ההערכה בממשל האמריקני היא ששיעור הסירוב יעמוד על מתחת ל-3%. משמעות הדבר שישראל יכולה להתקדם שלב בתכנית הפטור מוויזה.

עם זאת, כדי לקבל את הפטור המלא הממשלה נדרשת לקדם כמה מהלכים, וביניהם אישור חוקים שאותם הציג דרעי בממשלה.