שי באב''ד
שי באב''דצילום: אוהביה שרעבי

מנכ"ל קבוצת שטראוס שי באב"ד, שהיה מנכ"ל משרד האוצר לתקופה ארוכה של 5 שנים, סיים אתמול (ראשון) את תפקידו כמפקד גדוד חוד הגולן במילואים.

סא"ל (במיל') שי באב"ד לא פרש משירות מילואים, והוא ימשיך לתפקיד אחר במערך המילואים שפרטיו טרם הוחלטו.

בטקס מרגש שנערך אתמול למרגלות החרמון נפרד באב"ד בדמעות מחיילי ומפקדי הגדוד, ומסר אותו למפקד הגדוד הבא, סא"ל (במיל') נתנאל עזרן.

בשיחה עם ערוץ 7 סיפר אחד מחייליו כי "גם כשהוא מנכ"ל משרד האוצר ומנכ"ל בחברות אחרות, תמיד הוא ידע ודאג לחיילים שלו גם בחיים האזרחיים. בתקופת הקורונה הוא הקים קרן שעוזרת לחיילי הגדוד, שעוזרת לחיילים שנקלעו למצב כלכלי קשה. הוא ראה את החיילים כמו אחים שלו".

שי באב"ד
שי באב"דPhoto by Yonatan Sindel/Flash90

בנאום הפרידה שלו אמר באב"ד: "בארבע וקצת שנים האחרונות נפלה בחלקי הזכות הענקית לכהן כמג"ד מילואים של גדוד חי"ר בצבא הגנה לישראל. זכות לא מובנית מאליה, שסבותיי וסבתותיי משני הצדדים לא העזו אפילו לחלום עליה. זכות שהוסיפה משקולת אדירה של אחריות על כתפיי מהולה בתחושה של סיפוק ושייכות שאין שני להן".

"התייחסתי ביראת קודש לתפקיד וניסיתי להספיק כמה שיותר בזמן הקצוב שניתן לי לשרת בתפקיד כה חשוב ומשמעותי", הוסיף. "כל פעם מחדש הייתי מתניע את האנרגיה הפנימית שבי ומגיע למילואים בחדוות עשייה ויצירה לפעול, לעשות ולהאיר".

לדבריו, "החברה הישראלית עוברת טלטלות קשות בשנים האחרונות, השיסוי, השינאה המחנאות, מעצימים מיום ליום והשיח הופך לאלים, מפלג ומרחיק. נדמה מיום ליום שרב השונה והמפלג בנינו למאחד ומקרב. יש לא מעט אנשים החיים בקרבנו שהרעיון הציוני הולך ומתרחק מהם, ועבורם התשובה לשאלה למה להמשיך ולחיות בארץ הזאת? כבר לא כל כך ברורה".

באב"ד הוסיף: "לא פעם נשאלתי מה עבר עלי שהחלטתי לצאת לקורס מג"דים ולקחת פיקוד על גדוד מילואים במקביל לתפקידי במשרד האוצר? ומי שלא יושב כאן איתנו או מהווה חלק ממערך המילואים הלוחם לעולם גם לא יבין את התשובה. אבל לי התשובה הייתה ברורה וחדה כתער! זה היווה, מהווה, ויהווה עבורי תמיד אי של שפיות. אולי המקום האחרון בחברה הישראלית שבו שמים בצד את ה'אני' ובאמת נרתמים באופן מלא עד כדי סיכון חיים עבור ה'כלל'".

"זה אולי המקום האחרון בחברה הישראלית שבו יש ערך אמיתי לביחד ולהירתמות ברמה הבסיסית והערכית ביותר למשהו שהוא יותר גדול וחשוב מכל אחד ואחת מאיתנו", ציין. "וזה אולי המקום האחרון בחברה הישראלית שבו אין משמעות מאיפה באת? בין כמה אתה? מה ההשכלה שלך? מה מעמדך הסוציו אקונומי? מה עמדותיך הפוליטיות? המין שלך? או נטיותך המיניות? הלאום שלך? הכול מתבטל! כור היתוך שבו כולם שווים ומשרתים רעיון אחד נשגב – ביטחון מדינת ישראל!. משפט לכאורה פשטני כל כך, אולם מאגד בתוכו כל כך הרבה ערכים וערכיות, עשייה אמיתית וציונות, ומעל הכול שייכות רעות ותקווה".