ראם זכריה, שינסה הערב (שלישי), אחרי החדשות בערוץ 12, את כוחו על מסלול "נינג'ה ישראל", גילה את ספורט הנינג'ה לאחר שוויתר על קריירה ככדורגלן משום שלא הסכים לחלל שבת.

בשיחה עם ערוץ 7 סיפר כיצד חשב שיוכל לשלב שמירת שבת לצד קריירה ככדורגלן מקצועי, על הרגע שהבין שזה בלתי אפשרי, ועל הודעת הפרישה ששלח למאמן שלו באותו הרגע.

"התחלתי לשחק כדורגל באיזור גיל 14-13, זה נחשב גיל יחסית מאוחר", סיפר זכריה בן ה-18 מעפולה. "ההורים לא רצו שאני אשן מחוץ לבית בשבתות ולא הייתה כל כך דרך להגיע למשחקי חוץ בתור כדורגלן. חיכיתי טיפה שאתבגר ולקראת הבר מצווה שלי הם ראו שזה באמת מה שאני רוצה ואני מוכן לשלם את המחיר של כל שבת שניה לישון מחוץ לבית. ככה התחלתי לשחק כדורגל".

זכריה החליט לשלב את הקריירה המקצועית בלי לוותר על השבת. "זה גם כלל, אם למשל יש עכשיו משחק בחיפה ולא מצאתי איפה לישון, זה כלל ללכת לבית מלון ליד המגרש. זה הגיע לרמה שהיה לי אפילו משחק בטבריה וישנתי אצל המורה שלי בבית ספר. כל הזמן מחפשים. יש לי חבר ממש טוב שהיה איתי בקבוצה וישנו אני והוא בגנון, עשינו שם שבת. אתה עושה קידוש ואין אפילו מי שיגיד אמן".

בשלב מסויים הרצון לשמור על השבת והרצון לפתח קריירה ככדורגלן - התנגשו. "המאמן שלי הבהיר לי שהוא לא יכול לסמוך על זה שכל פעם אני אמצא איפה לישון", סיפר זכריה. "הייתה לי שבת אחת שלא מצאתי איפה לישון, ובית מלון לא היה רלוונטי כי זה היה מרחק מאוד גדול מהמגרש. זאת הייתה השבת היחידה שלא הצלחתי למצוא איפה לישון והייתי חייב לחלל שבת כדי להשתתף במשחק. אמא שלי אמרה לי, 'מה, תישון במלון ותלך ברגל כמה קילומטרים למגרש? אז כבר תסע באוטובוס'. זה הגיע לרמה שהיא כבר אמרה לי את זה. אמרתי להם שלא, אני לא מוכן לחלל שבת ולא הגעתי לאותו משחק".

הוא ויתר בכאב על השתתפות במשחק כדי לשמור שבת. "שם הבנתי שכמה שאני אתאמץ ואנסה, תמיד תהיה את 'השבת הזאת'. כלומר, תמיד יתנגשו שני העולמות האלה. ואז נכנסה הקורונה והפסיקו האימונים והמשחקים".

בתקופת ההתלבטות הקשה לגבי קריירת הכדורגל, הוא מצא דווקא תקווה חדשה. "דיברתי עם כדורגלן עבר שהיום הוא רב, הרב שניר גואטה", סיפר. "דיברתי איתו בטלפון, אח שלי סידר לי את זה. הוא אמר לי 'שמע, החלום להיות כדורגלן זה הזהב שלך, אם אתה תתן את זה לקב"ה, תהיה בטוח שהוא יבנה לך קריירה הרבה יותר מפוארת במקום אחר'. 5 דקות אחרי שהוא אמר לי את המשפט הזה שלחתי הודעה למאמן שלי, זה היה בבום, הוא לא ידע מאיפה זה נפל עליו. הייתי שחקן סגל, פתחתי משחקים, ואז אני מפיל את זה עליו. המאמן שלי היה בטוח שאני אגיד לו שבשבתות שאני לא אוכל למצוא מקום לישון אני פשוט אבוא באוטובוס. הוא ענה לי 'אין בעיה, אם תשנה את הדעה שלך תחזור אליי'. שמה נפרדו כוחותינו. אני שלם עם ההחלטה הזאת חד משמעית. באמת".

מנער שחולם על כדורגל הוא הפך להיות נער שחולם על נינג'ה. "ההכנה לנינג'ה הייתה נורא אינטנסיבית", סיפר. "זה התחיל בתור תחביב כזה, פעם בשבוע או פעמיים בשבוע. בהמשך הבנתי שזה מה שאני רוצה. כשהתחילו לשדר את העונה הרביעית הבנתי שזה באמת מה שאני רוצה. בפרק הראשון שם, משמה התחלתי להכנס לזה הכי אינטנסיבי שיש. הגעתי לרמות של 9-10 אימונים בשבוע, זה כמויות שלא הייתי רגיל אליהן אפילו בכדורגל. זה נתן לי הרבה משמעת של ספורטאי. אני רואה שזה ממש עוזר המשמעת הזאת, והתזונה, ומשטר אימונים, ולישון כמו שצריך. התחלתי חיזוקים לקראת הנינג'ה ואני מקווה שאני אגיע למסלול הכי חזק שאפשר".

בתור מתחרה נינג'ה דתי, זכריה לא הרגיש שונה מכולם. "האמת היא, יאמר לזכות הנינגה שבכלל לא. הם הכי מכבדים. אפילו הקייטרינג שהביאו היה עם כשרות, בדקתי", ציין. "גם בקהילה של התחרויות נינג'ה בארץ, יש קפסולות מיוחדות. אם התחרות בשבת יש קפסולה מיוחדת לשומרי שבת, שזה בעצם במוצאי שבת להגיע לחיפה או תל אביב. תמיד אפשר להסתדר. ספורט כמו נינג'ה הוא לא מפריע כשחובשים כיפה. יש הרבה בתחום הזה מהמגזר הדתי".

כשהוא מתכונן להופיע עם כיפה על המסך בפריים-טיים, הוא מרגיש גם תחושת שליחות. "חד משמעית. אני באתי להראות את הדרך שלי ואני כן באתי להשפיע בסופו של דבר על הכודרגלנים הצעירים", אמר. "אני זוכר את עצמי כילד קטן שלא יודע מה לעשות, כי זה החלום שלך ואין לך את ההבנה שאתה לא מספיק בוגר כדי להבין ששבת זה מעל הכל, אתה מבחינתך רוצה לעשות את הכיף שלך ורק הגשמיות זה מה שמעניין אותך".

לסיום, זכריה הביא טיפ של אלופים. "להכנס לשגרה של נינג'ה", אמר. "אתה יכול לא להצליח, לא להצליח, לא להצליח, ואז ביום אחד להצליח. אני ממליץ לכל מי שרוצה להתחיל נינג'ה - להתמיד. אם הם יתמידו, במיוחד בספורט כמו נינג'ה, אין אחד שלא יראה תוצאות".

העונה החמישית של "נינג'ה ישראל" יצאה לדרך, עם חידוש דרמטי - לראשונה בישראל: עונת הדו קרב. עונה בה מסלול כפול, המיועד לשני מתחרים שיתחרו ראש בראש במקביל. כל אחד מהמתחרים יצטרך להיות מהיר יותר, חזק יותר ונחוש יותר כדי להגיע לגמר ולנצח, כשכל דו קרב עשוי לסיים מיידית את דרכו של אחד מהם בעונה.

יובל שמלא, הנינג'ה הישראלי הראשון, מצטרף כפרשן לעונה החדשה של "נינג'ה ישראל". שמלא, שטיפס בעונה הקודמת את המידוריאמה ב-26 שניות והוכתר לנינג'ה ה-16 בעולם, פרש מההתמודדות בתכנית. כעת הוא מצטרף לעמדת השידור של ניב רסקין וירדן ג'רבי.