אברה מנגיסטו
אברה מנגיסטוצילום: מתוך הסרטון

ארגון חמאס פרסם אתמול (ב') סרטון ובו נראה לכאורה אברה מנגיסטו, הישראלי שמוחזק ברצועת עזה כבר שמונה שנים, כשהוא פונה למדינת ישראל ושואל מתי ישוחרר.

דובר צה"ל תא"ל רן כוכב שוחח על כך עם ענת דוידוב וגדעון אוקו ב־103fm, וסיפר: "במערכת הביטחון כולה בוחנים בשעות האחרונות את רמת המהימנות של הסרטון. אנחנו לא ננהל מגעים בנושא השבויים והנעדרים בתקשורת. תנועת החמאס עושה שימוש ציני לא ראוי, בעיניי גם לא חוקי, לא ערכי, לא מוסרי, לא הומניטרי - בזה שהיא מחזיקה באזרח ישראלי באופן לא חוקי, בניגוד למוסר, בניגוד לדין הבינלאומי. זה מעיד יותר מכל על הערכים הנלוזים של ארגון הטרור הזה".

לדבריו, "אנחנו מעריכים שרמת המהימנות שלו (הסרטון) סבירה, נאמר את זה כך. משפחתו מאוד רוצה, אבל מתקשה לזהות אותו באותו סרטון. אני לא יכול להכחיש או לאשר את המהימנות של הסרטון הזה, מכיוון שאנחנו לא יודעים את זה בוודאות".

כוכב נשאל האם מנגיסטו בחיים וענה "אני חושב שאפשר לענות על התשובה הזאת בתשובה חיובית".

עוד אמר: "אנחנו כל הזמן מתעסקים בשבויים והנעדרים. אין דבר יותר ערכי ויותר חשוב מאשר להחזיר הביתה את הבנים. אני יכול להעיד לפעמים גם ממקור ראשון שאנחנו עושים ככל שניתן להחזיר, יש לנו לא רק את אורון והדר בעזה, יש לנו גם גופות נעדרים וחללים שמקום קבורתם לא נודע בארצות ומדינות אחרות. מתעסקים בזה עשרות ומאות אנשים יום-יום, שעה-שעה".

לקראת סיום השיחה, התייחס לטענות על כניסת הפוליטיקה לצה"ל, והבהיר: "כוכבי אמר בקולו, והלוי גם אתמול בנאום, שהיינו רוצים לשמור על עיקרון אחידות הפיקוד, הממלכתיות, שהוא שמוביל אותנו ואין עליו התפשרות. פגיעה בעיקרון הזה או ניסיון להתערב בשיקולים מקצועיים, מבצעיים, ערכיים, חינוכיים והחלטות הרמטכ"ל והדרג המקצועי הצבאי היא טעות. אנחנו עשינו את זה תמיד מול כל דרג מדיני וככה נמשיך לפעול. גם יואב גלנט, שר הביטחון שלנו, אמר את זה בקולו אתמול בנאום החלפת הרמטכ"לים. אנחנו מאוד נשמח להשאיר את צה"ל מחוץ לכל ויכוח פוליטי".