כך נראה פיצוץ שדה מוקשיםאגף דוברות והסברה במשרד הביטחון

עשרות מוקשים שהונחו באזור רמת הגולן לאחר מלחמת יום הכיפורים התפוצצו בימים האחרונים בצורה מבוקרת.

לפני13 שנים איבד דניאל יובל חלק מרגלו הימנית כשדרך על מוקש בטיול משפחתי בהר אביטל בגולן, והוביל מאבק לטובת ניקוי המדינה ממוקשים.

במשך תקופה ארוכה דניאל הפך לסמלו של המאבק לניקוי המדינה ממוקשים. הוא הופיע בוועדת חוץ וביטחון, נאם בכנסים ברחבי העולם וב־2011 חוקק חוק בכנסת לפינוי שדות המוקשים והוקמה רשות מיוחדת.

בפרק התשיעי של פודקאסט משרד הביטחון, שעלה היום לאוויר, סיפר ראש הרשות לפינוי מוקשים ונפלים, שרון חדד, איך מפנים שדות מוקשים ומה השתנה פה בעשור האחרון מאז הקמת הרשות.

"לאורך גבולות המדינה יש שדות מוקשים שהונחו על ידי צה"ל או על ידי הסורים והירדנים. נוצר מצב שבאדמה יש סוגים שונים של מוקשים ממקורות שונים, בין היתר מוקשים בריטים, צרפתיים, צ'כים, גרמנים, לדוגמה רק לאחרונה מצאנו בקלע שברמת הגולן מוקש גרמני עם צלב קרס שסוריה קיבלה מגרמניה.

מאז הקמתה לפני עשור, שחררה הרשות כ-33,000 דונמים של שדות מוקשים ושטחי נפלים בכל רחבי הארץ. השטחים שאנחנו מפנים משמשים לחקלאות, פיתוח תעשייתי, פתיחת שטחי טיולים ואתרי תיירות, הרחבת והקמת ישובים", הסביר חדד.

"לכל שדה מוקשים יש תעודת זהות משלו ואנו מתאימים את הדרך הכי נכונה לטפל בו. בשנים האחרונות גובר השימוש בטכנולוגיות שכבר מקצרות משמעותית (ועוד יקצרו) את משך האיתור והפינוי של המוקשים והנפלים", הוסיף.