מנסור עבאס
מנסור עבאסצילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת

הרשימה הערבית המאוחדת (רע"מ), המייצגת בכנסת את התנועה האסלאמית – הפלג הדרומי, מגנה את היחס הישראלי לשגריר ירדן אשר הגיע לביקור במסגד אל-אקצה.

בהודעה שפרסמה צוין, כי יו"ר המפלגה מנסור עבאס יצר קשר עם השגריר הירדני ר’סאן אל-מג’אלי "לאחר שנמנע ממנו להיכנס היום למסגד אל-אקצא המבורך" כשהוא "דוחה ומגנה את המהלך הבלתי חוקי הזה".

עבאס הדגיש את "הזכות השורשית של הערבים והמוסלמים להיכנס למסגד אל-אקצא המבורך ולהתפלל בו בכל עת" והביע התנגדות לניסיונות הממשלה החדשה בישראל והשר לביטחון פנים, איתמר בן גביר, לאכוף מדיניות חדשה בנוגע למניעה או להתרה של כניסת שגרירים ערבים למסגד אל-אקצא בדומה למדיניות כלפי חברי הכנסת הערבים.

עוד נמסר, כי רע"מ מגנה את החתירה הישראלית לקבוע עובדות בשטח, להנציח את הכיבוש ולממש ריבונות על מסגד אל-אקצה, וקוראת לממשלת ישראל לכבד את האפוטרופסות ההאשמית על המקום הקדוש ואת הזכות האסלאמית בו, ולא לפגוע בזכותם של המוסלמים להתפלל במסגד אל-אקצא ולבקרו בכל עת.

במשטרת ירושלים דוחים את הפרסום לפיו נמנעה כניסתו של שגריר ירדן בישראל ר'סאן אל-מג'אלי להר הבית, ומציינים כי מנהל הווקף הירדני הגיע יחד עם השגריר ללא כל תיאום מראש עם המשטרה, והוא זה שהחליט בשלב מסוים לעזוב את המקום מיוזמתו.

משרד החוץ הירדני זימן את השגריר הישראלי בירדן בעקבות האירוע בהר הבית. על פי הודעת רע"מ, השגריר מג'אלי אמר לעבאס, כי הוא מבקר מעת לעת במסגד אל-אקצה מזה ארבע שנים ומעולם לא הייתה בעיה כלשהי או דרישה לקבלת אישור לביקור כפי שדרשו בפעם זו. לדבריו, הוא אינו מקבל את העמדה הישראלית הדורשת אישור או מציבה תנאים לביקור במקום.