צוריאל גביזון
צוריאל גביזוןצילום: יח"צ

"צוריאל, נשבע לך, ברגע שאני ארגיש שזאת האישה שלי - אני אשקיע בה את הנשמה שלי!", נדב הצהיר בפניי. "אני לא יכול להשקיע במי שאני לא יהיה בטוח ב-100% שזאת אשתי". הפרדיגמה של נדב היא לגמרי לא נדירה. אינספור מחפשי זוגיות ייתנו הכל - אבל רק אחרי שהם יהיו בטוחים ש'זה זה'. אחרת, מה הטעם? הרי אף אחד לא רוצה להשקיע לריק.

מסתבר שזאת תפיסה מוטעית. הרב דסלר ב'קונטרס החסד' מחלק את כל האנשים בעולם לשני סוגים: הנותנים והמקבלים. יש אנשים שעסוקים כל הזמן בלתת לאחרים, לעשות, לפעול טוב, להפיץ, לעזור. ויש אנשים שכל הזמן חושבים רק איך הם ירוויחו, איך יוכלו לחסוך הוצאות, מה המינימום שיעשו כדי לקבל את המקסימום, וכן הלאה.

הרב דסלר הופך את המשוואה. הוא מוכיח שתפיסת 'אהבה מולידה נתינה' - היא שגויה. ההפך הוא הנכון: דווקא ההשקעה היא זאת שמולידה אהבה. אם אני משקיע במשהו, ההשקעה תגרום לי לאהוב אותו. אבל אם קיבלתי משהו כמובן מאליו, אז 'easy come - easy go'. שימו לב: ככל שנשקיע יותר, נהיה מחוברים יותר לדבר שבו השקענו. מחקר שנערך בארצות הברית בקרב מאות אלפי בעלי מקצוע הראה, שרופאים הם בעלי המקצוע שהכי פחות עושים הסבה מקצועית. למה? כי הם השקיעו כל כך הרבה שנים בלימודים שלהם, שהמוח לא מאפשר להם להתנתק מזה ולבחור במקצוע חדש. הם כבר מחוברים אליו בבטון. וגם אם רופא יסבול במקצוע שלו - הוא בסוף יישאר רופא, ולא יעשה הסבה לשום מקצוע אחר.

ביקרתם פעם בסניף של 'איקאה'? קשה לפספס עד כמה החברה משכנעת אותנו שכדאי לנו להרכיב את הרהיט בעצמנו. הם יעשו הכל כדי שיהיה לנו נוח לקחת אותו הביתה (ויש להם גם הובלה בשביל זה!) ונרכיב. ורק אם ממש אין ברירה, אז יש להם גם מתקינים שיעשו את זה עבורנו.

למה? מה הדחיפות? ב'איקאה' מבינים מצויין את העיקרון שהתווה הרב דסלר: ככל שאתה משקיע יותר, כך אתה מחובר יותר למוצר. ולכן, כשתקנה רהיט מאיקאה ותרכיב אותו בעצמך - אתה תתחבר אליו, ותרגיש אמפתיה מיוחדת כלפיו, מה שיגרום לך לרכוש שוב מהחנות השוודית.

נחזור לעולם הדייטים: לפעמים אנחנו מפחדים להשקיע בדיוק בגלל זה. אנחנו מפחדים להיקשר לאדם שבו השקענו. אנחנו מעדיפים לשמור את כל הקלפים קרוב לחזה ולא להפגין שום נתינה, עד שנראה לאן נושבת הרוח.

אבל מי שבאמת רוצה להתחתן - חייב להשקיע עוד לפני הדייט הראשון. תראה שהגעת מוקדם לפני הזמן, תבואי מטופחת, תגיע גם מרחוק, תשלחי לו הודעה חמודה. דווקא השקעה כזאת יכולה פתאום להוליד חיבור, שיילך ויתחזק ויבשיל לכדי חתונה. אל תפחדו להשקיע, השקעה היא בדרך כלל משתלמת. וכשמדובר בזוגיות - אין השקעה משתלמת מזו. בהצלחה!