הרב מיכה הלוי ויהונתן פולארד
הרב מיכה הלוי ויהונתן פולארדצילום: עמוס עטייא

בשנת 2014 התכוונה ישראל לשחרר 26 מחבלים עם דם על הידיים. במהלך המגעים שנעשו בתיווך הבית הלבן, הממשלה בראשות בנימין נתניהו העלתה בחדרי המו"מ הסגורים דרישה לשחרר בתמורה את יהונתן פולארד, שריצה אז מאסר בארה"ב באשמת ריגול. לפי דיווחים שונים, פולארד עצמו סירב לעסקה, מה שככל הנראה הביא לביטולה.

כעת, שנתיים לאחר עלייתו ארצה, פולארד מודה לראשונה בקולו כי סירב לשתף פעולה עם שחרורו תמורת המחבלים. "כשאסתר שאלה אותי מה אני אומר על העסקה, התשובה שלי הייתה במילה אחת - No ," הוא מספר ל'שביעי' על שיחה שהייתה לו עם אשתו המנוחה, "כשהיא ביקשה שארחיב, עניתי לה no Hell."

ברקע האפשרות לשחרור פולארד לפני תשע שנים עמדה עסקה בין ישראל לרשות הפלסטינית, שבמסגרתה שוחררו מאות מחבלים בשלוש פעימות. לקראת הפעימה הרביעית, עלה שמו של המרגל הישראלי, שנתפס ב-1985 והורשע כעבור כשנתיים.

הצטרפו למיזם להנצחת אסתר פולארד. לתרומה לחצו כאן

"בפגישה שהתקיימה בין נתניהו לאסתר פולארד ונציגים מהמטה, הוא אישר שיש כוונה לדרוש את שחרורו של יהונתן", מספר אפי להב, שעמד בראש המטה לשחרור פולארד. לדבריו, קו המחשבה היה ש"אם דורשים מישראל לשחרר מחבלים עם אזרחות ישראלית, שלמעשה בגדו במדינה, לא ייתכן שהאמריקאים ימשיכו להחזיק בפולארד שפעל למען מדינה ידידותית לארה"ב. מובן שההבדל ביניהם גדול, גם מכיוון שהמחבלים פגעו בחפים מפשע ויהונתן רק ביקש להציל את ישראל ולא פגע באף אחד".

במטה אמנם התנגדו לעסקה, אך הבינו כי אם היא תצא לפועל, הם חייבים להביא לכך שפולארד ייכלל בה. "לא דחפנו לעסקה, אבל רצינו שארה"ב תבין שמבחינת הציבור הישראלי מדובר במעשה חמור שהיא צריכה לשלם עליו, לפחות בשחרור פולארד".

הפעילים התייעצו עם שורת רבנים, שאישרה להם שלא להיאבק נגד שרבוב שמו של פולארד לשחרור המחבלים, מאחר שהוא לא היה הגורם והסיבה לעסקה. לבסוף, מי שהעביר להם מסרים חדים וברורים, באמצעות רעייתו, היה פולארד בעצמו.

"הוא אסר עלינו לעשות שום צעד שיביא לקידום העסקה, גם אם היא תביא לשחרורו", מסביר להב. "מעבר לזה, בהוראתו בלמנו הפגנות לשחרורו באותה תקופה. יהונתן רצה שנשקיט למשך זמן קצר את המחאה למענו, כדי לא לגרום לעלייה בערכו בעיני האמריקאים. למעשה, בלמנו והשתקנו מחאות בעד פולארד, בלי שיכולנו לחשוף מדוע. זו הייתה תקופה קשה. נתפסנו לעיתים כמשת"פים".

"חשבנו שגזרנו עליו להיכלא עד יום מותו"

יומיים לפני שחרור המחבלים, ביקשו גורמים בכירים מאוד בממשלה את עזרת מקורבי המרגל: "הם ביקשו שנפעל להשתקת המחאה בקרב בכירים אחרים שהתנגדו לפעימה. יהונתן פשוט אסר עלינו לעשות זאת. מבחינתו, שחרור המחבלים היו בבחינת עידוד הטרור ופגיעה במשפחות השכולות".

פעיל אחר בוועד, עדי גינזבורג, מוסיף כי "ביום השחרור עצמו התקשר אליי שר בכיר וחבר קבינט, ושאל מה יהונתן אומר על העסקה. אמרתי לו שלא לחינם אנחנו שותקים, אז הוא אמר 'הבנתי' וניתק. באותו רגע חשבתי שגזרנו על יהונתן להיות כלוא עד יום מותו. לא הבנו שזה השפיע על ביטול העסקה".

בתחילת השבוע הבא ייצא לדרך מיזם גיוס המונים לטובת מרכז 'ילדי אסתר', שאותו מתכוון פולארד להקים בתל אביב לזכר רעייתו שנפטרה לפני שנה, ובמסגרתו יבקש לחבר את ילדי ישראל לזהותם היהודית.

"לאורך כל השנים", חושף פולארד, "לא היה דבר שכאב לנו יותר מהעובדה שלא זכינו בילדים. אני רואה בהקמת המרכז את מילוי צוואתה של אסתר, ואודה לכל אחד שיבחר להשתתף בהפיכת החלום למציאות"

באדיבות 'שביעי'

הצטרפו למיזם להנצחת אסתר פולארד. לתרומה לחצו כאן