רונן מנליס
רונן מנליסPhoto by Avshalom Sassoni/Flash90

דובר צה"ל לשעבר תת-אלוף במיל' רונן מנליס, פרשן ומגיש בתאגיד השידור "כאן", השתתף בשתי ההפגנות שנערכו בשבתות האחרונים נגד ממשלת נתניהו והרפורמה המשפטית שמוביל השר יריב לוין.

בחשבון הטוויטר שלו סיפר כי רבים שאלו אותו אם המחאה ברחובות עוזרת לסיכול הרפורמה, והשיב: ''אין סיכוי שלא מזיז, נתניהו מפחד מהפגנות (2011/2006 כמשלים) הוא מבין שזה גדל משבוע לשבוע, הוא הופתע מציבור שנתפס כמפונק מגיע בגשם זלעפות, הוא רואה שגם פוליטיקאים שלא הגיעו עד היום הגיעו''.

מנליס קרא ''להמשיך ולהגביר'' את ההפגנות וסיפק כמה מחשבות לשדרוג המחאה במוצאי השבת הבאה: "1. להזיז את הכינוס ל-19:30 (גם ככה מתחילים ב-20:00) 2. להגביל את מספר הדוברים ל-3 (זה ארוך לא משפיע ומבזבזב אנרגיה) 3. להגביל כל דובר.ת ל-7 דק׳ ולסיים עד 21:00 בשירת 'התקווה' אדירה (מצטלם מעולה ומיצר תחושת ביחד) 5. לשלב מוזיקה מרימה (ארץ ישראל היפה זה אחלה אבל)''.

עשרות אלפי מפגינים התייצבו אמש (מוצאי שבת) ברחוב קפלן בתל אביב, במחאה נגד המהפכה המשפטית של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המשפטים יריב לוין. בכיכר הבימה הפגינו כ-10 אלף בני אדם, ובמקביל התקיימה ההפגנה בקפלן. הפגנות נוספות התקיימו אמש בירושלים מול בית הנשיא, בחיפה, בבאר שבע ובהרצליה.

ההפגנה בתל אביב
ההפגנה בתל אביבצילום: אמיר גולדשטיין

זוכה פרס ישראל, הסופר דויד גרוסמן, אמר בנאום שנשא בהפגנה בקפלן: "בשנתה ה-75 למדינה, ישראל נמצאת במאבק גורלי על צביונה. על הדמוקרטיה שלה, על מעמדו של שלטון החוק, על זכויות האדם. יש כאן אנשים שהמצב מדיר שינה מעיניהם. אנחנו מגיעים להפגנה כי מאחורי התוכנית החד צדדית והדורסנית של הרפורמה - אנחנו רואים בית בוער".

גרוסמן הוסיף: "עכשיו זה הזמן השחור, חברות וחברים. עכשיו זה הרגע לקום ולזעוק - הארץ הזאת בנפשנו היא. מה שקורה בה היום יקבע מי היא תהיה, ומי אנו וילדינו נהיה. כי אם מדינת ישראל תהיה כל כך שונה ורחוקה מן התקווה והחזון שיצרו אותה, היא חלילה, במובן מסוים אבל מחריד, לא תהיה".

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, שנאם לפני גרוסמן, אמר: "למדינה שבה ראש הממשלה ממנה את כל השופטים, אחראי לקידומם ופיטוריהם יש שם. קוראים לה דיקטטורה".