עדי גינזבורג
עדי גינזבורגצילום: חזקי ברוך

עשרות אלפי פעילים השתתפו במהלך השנים במאבק לשחרורו של יהונתן פולארד, ביניהם רבים שבמשך שנים גורלו של יהונתן הטריד את מנוחתם והיה נוכח בתפילותיהם, במעשיהם ובמחשבותיהם יום יום. 

מעבר להשלכותיו של מאבק זה בהיבט המעשי, היו לו השפעות אדירות ברמה התודעתית. אני עוד זוכר כיצד לפני כעשרים שנה, כילד בן 17 בישיבה תיכונית, כלל לא הכרתי עד שלב מסויים את שמו של יהונתן.

הודות לפועלם של אנשים כמו אלי יוסף, הרב אשר מבצרי, אפי להב, ניסן גן אור ורבים רבים אחרים, המצב שתיארתי נשמע כיום דמיוני ומופרך.

הצטרפו למיזם הילדים של פולארד

מבלי ששמנו לב אולי, המאבק למען פולארד נתן לדור שלם הזדמנות לגעת בערכים שיש שחשבנו שכבר פסו מן העולם: ערבות הדדית, הכרת הטוב, לקיחת אחריות ואי עמידה מנגד ואולי יותר מכל, היכולת להאמין, להיאבק ולהתפלל למען מטרה שנראית רחוקה ובלתי מושגת ולראות לאחר שנים ארוכות כיצד החלום הופך למציאות.

רבים התמסרו למאבק לשחרור פולארד, אולם הייתה אשה אחת שמסרה למאבק זה את כל חייה - אסתר פולארד ע"ה.

כשבחרה לקשור את גורלה בגורלו של יהונתן היא לקחה על עצמה לא רק משימה פרטית, אלא משימה לאומית שהאחריות עליה רבצה ללא מענה ראוי על גבה של מדינת ישראל ועל עמנו כולו.

כשבחרה אסתר לגור במשך שנים במלון דרכים מעופש ליד הכלא בכדי לבקרו, לבלות בכל יום שעות בתפילה לשחרורו מול קודש הקודשים ובקברי צדקים, לשבות רעב ולהפגין שוב ושוב למען שחרורו, להפוך עולמות בארץ ובארה"ב ולהכריח, פשוט להכריח, את מי שלא רצו להתקרב לפרשה לעשות מעשה - כשעשתה אסתר את כל אלה, היא לקחה על גבה את האחריות של כולנו.

אחרי 35 שנות כלא ומגבלות, אסתר זכתה לחיות עם יהונתן כאדם חופשי בארץ ישראל רק כשנה וחודשיים, רובם תוך ייסורים קשים של מחלת הסרטן ממנה סבלה. 

אולם הקורבן הגדול ביותר, שעליו העידו אסתר ויהונתן כי לא היה יום שלא בכו עליו הייתה העובדה שלא זכו בילדים. לא מדובר בטרגדיה נוראה במישור הפרטי בלבד - הזכות להביא ילדים לעולם נגזלה מיהונתן ואסתר כחלק מתנאי הכליאה הבלתי נתפסים בהם הוחזק יהונתן. על העוול של תקופת המאסר חסרת כל תקדים ופרופורציה בייחס לכל אדם אחר שריגל למען מדינה ידידותית לארה"ב - נוספה החרפה הנוראה של מניעת הזכות לדור המשך שיישא את מורשתם.

אתמול, כ"ט בטבת, מלאו 12 חודשים לפטירתה של אסתר. זהו היום שבו היו ילדיה של אסתר אמורים לקום משנת האבל על פטירתה ולהמשיך לפעול להנצחתה ולהנחלת מורשתה - לו רק לא הייתה נמנעת ממנה הזכות להביא ילדים לעולם. 

יחד עם רבים מהפעילים והתומכים שליוו את מאבקה של אסתר לשחרורו לאורך השנים, יהונתן פולארד מתחיל היום קמפיין גיוס המונים ארצי לטובת הקמת מרכז חינוך יהודי לעילוי נשמתה של אסתר - "מרכז ילדי אסתר". מרכז שבזכותו אלפי ילדים יהודים יזכו בעז"ה להתחבר באהבה ובטבעיות למסורת ולזהות של עמנו וכל אחד ואחד מהם יהיה קצת ילד של אסתר.

בקמפיין הזה כל אחד ואחד מאתנו יכול וצריך להיות שגריר ושותף - ולזכות את כל עם ישראל לקחת בו חלק, בדיוק כפי שהצלחנו ב"ה לעשות במאבק למען שחרורו של יהונתן.

זו ההזדמנות שלנו להחזיר חלק מהחסר הנורא למי שהקריבה הכל לא רק למען בעלה הפרטי - אלא למען המשימה הלאומית של כולנו.

הצטרפו למיזם הילדים של פולארד