פגישת גלנט וראשי הרשויות, בלי סמוטריץ'
פגישת גלנט וראשי הרשויות, בלי סמוטריץ'צילום: חופשי

פינוי המאחז "אור חיים" ביום שישי האחרון והניסיון של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' לעכב אותו, היה רק סימפטום למשבר הקואליציוני שפוקד את ממשלת נתניהו בחודש הראשון לכהונתה.

שר הביטחון יואב גלנט ידע עוד לפני מינויו על הסיכומים בין נתניהו למפלגת הציונות הדתית, אך כעת הוא מסרב לשתף פעולה ולהעביר לאחריותו של סמוטריץ', השר במשרד הביטחון, את האחריות על התחומים האזרחיים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים ושל המנהל האזרחי ביו"ש.

לפי ההסכם הקואליציוני, סמוטריץ' יהיה אחראי על ההיבטים האזרחיים של עבודת מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש), קצין בדרגת אלוף, וגם על הדרג שמתחתיו, ראש המינהל האזרחי ביהודה ושומרון, קצין בדרגת תת־אלוף. לשר סמוטריץ' יש סמכות למנות את ממלאי התפקידים הללו בעתיד, בתיאום עם ראש הממשלה ושר הביטחון.

בנוסף, סוכם על הקמת מינהלת שתעסוק בהתיישבות ביהודה ושומרון, באחריות השר סמוטריץ', וימונו שבעה יועצים משפטיים חדשים שיעבדו עם השר.

בימים שחלפו מאז שנכנס לקומה ה-14, מסרב גלנט לאשר את הקמת המנהלת החדשה וטוען כי לא עירבו אותו במשא ומתן הקואליציוני. ראש הממשלה נתניהו הפציר בגלנט לעמוד בהסכמים אך לפי שעה שר הביטחון מתעקש להפר אותם.

נתניהו וסמוטריץ'
נתניהו וסמוטריץ'צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

אתמול (ב') נועד גלנט עם ראשי הרשויות מיהודה ושומרון, וכאשר ביקש לשמוע מהם על הנושאים הבוערים ביותר, רובם ככולם דרשו להקל על חיי הישראלים שגרים מעבר לקו הירוק דרך ''אזרוח'' המנהל האזרחי והקמת המינהלת ליהודה ושומרון כפי שדרש סמוטריץ' בהסכם הקואליציוני.

במפלגת הציונות הדתית לא מתכוונים להיות הילדים הטובים של הקואליציה, וישתמשו בכלים העומדים לרשותם כדי להזכיר לליכוד שהסכמים צריך לכבד.

כך לדוגמא, בדיונים על תקציב המדינה שר הביטחון צפוי לגלות ששר האוצר קשה להשגה, ואם נתניהו לא ישתמש בכובד משקלו כדי לממש את ההסכם הקואליציוני ככתבו וכלשונו, כל המהלכים שחשובים לו וליתר בכירי הליכוד צפויים להיתקל בהתנגדות מצד סמוטריץ' ושרי מפלגתו.