תיעוד: כך פעלו לוחמי צה"ל בג'נין נגד המחבליםדובר צה"ל

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר אתמול (ד') 58 חודשי מאסר על שני מחבלים, אבראהים סלאימה ומחמד קבאג'ה, שהשתתפו בלינץ' ביהודים סמוך לשער שכם ביום ירושלים לפני כשנתיים. בנוסף, הושתו עליהם פיצויים בסך 70,000 ₪ ליהודים אשר נפצעו בלינץ'.

המחבלים הורשעו בעבירות של מעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה וחבלה במזיד ברכב. את נפגעי הלינץ' מייצג עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו.

בגזר הדין תארו השופט את הלינץ' הקשה אותו חוו היהודים: "בבוקר יום ירושלים 2021 נסעו שלושה יהודים ברכב לכיוון הכותל המערבי בירושלים בכדי להתפלל. השלושה חבשו כיפה לראשם והינם בעלי חזות יהודית- דתית. בהגיע הרכב סמוך לצומת רוקפלר בעיר העתיקה, נתקע הרכב בפקק. סביב הרכב נוצרה התפרעות, במסגרתה, הפורעים יידו אבנים לעבר הרכב, ניפצו שמשותיו, בעטו ברכב, פתחו את דלתות הרכב ובעטו בנוסעיו. נהג הרכב ניסה להימלט בנהיגה קדימה ואחורה תחת יידוי האבנים הבלתי פוסק ופתיחת דלת הנהג ע"י אחד הפורעים, הוא איבד שליטה, פגע בשני אנשים שהיו במקום, עלה על חומת בטון שעל שפת המדרכה ונתקע שם. כל זאת, תחת מתקפה בלתי פוסקת שנמשכה בעוצמה גם כשהרכב תקוע על חומת הבטון ונוסעיו יושבים בתוכו", נכתב.

עוד כתב השופט על חלקם של המחבלים בלינץ': "בשלב בו הרכב ניצב על חומת הבטון, יצא קבאג'ה מרכבו, שהיה לפני הרכב המותקף, וממרחק של שני מטרים ידה אבן שהרים מהרצפה לעבר הנהג שישב ברכב כשדלת הנהג פתוחה. מיד לאחר מכן, הרים קאבג'ה אבן נוספת וידה גם אותה ממרחק של כמטר אחד לעבר הנהג. במקביל, סלאימה הגיע בריצה עם קסדה שחורה על ראשו, התקרב לרכב וריסס גז פלפל לתוך הרכב דרך חלון המושב הקדמי-ימני ממרחק סנטימטרים ספורים. הנאשמים ביצעו את מעשיהם תוך כדי שהפורעים שסביבם ממשיכים בתקיפה באופן שתואר לעיל. שני הנאשמים ברחו לאחר שהשוטר הגיע לזירה וירה באוויר."

בנימוקי גזר הדין נכתב בין היתר כי "מעשיהם של הנאשמים פוגעים פגיעה קשה וחמורה בערכים המוגנים של שמירה על ערך החיים, שלמות הגוף, שלום הציבור וביטחונו, שלטון החוק, הסדר הציבורי ותחושת הביטחון האישי של הפרט. תופעת יידוי אבנים התגברה לאחרונה והפכה "למכת מדינה" של ממש , המסכנת את שלום הציבור וחיי האדם באופן משמעותי המחייב גזירת עונשים שיש בהם כדי להרתיע הן את המבצע עצמו והן את העבריינים בכוח. במקרה דנן, עוצמת הפגיעה בערכים המוגנים הנה בשיאה. מדובר בתקיפה מתמשכת, קשה ומשולבת של מתפרעים רבים כלפי שלושה נפגעים שהיו לכודים ברכב במקום האירוע ולא היו יכולים להימלט.

''פוטנציאל הנזק בתקיפה דנן שהמבוצעת בנסיבות אלה ע"י מתפרעים רבים יחדיו - הוא רב ואף קטלני. ובכלל זה, יש להביא במכלול השיקולים את העובדה שהאירוע לא נפסק ביוזמתם הנאשמים ויתר המתפרעים, אלא בזכות הגעתו של שוטר למקום שירה באוויר וכתוצאה מכך נפסקה התקיפה. חומרת המעשים בענייננו מתעצמת מאוד נוכח הביצוע בצוותא ביחד עם ההמון המתפרע. עבירות אלו מחייבות אפוא תגובה עונשית מתאימה מחמירה ומכבידה. יתרה מכך, חומרת המעשים והפגיעה בערכים המוגנים מתעצמת נוכח המניע האידאולוגי שעמד בבסיסם, בתקיפה שכוונה כלפי בני אדם אך בשל זהותם הדתית והלאומית".

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו הגיב לגזר הדין ואמר: "כפי שמתואר בפסק הדין עסקינן במעשי טרור חמורים וקשים עם פגיעה קשה בנפגעי העבירה ובביטחון אזרחי ישראל כולם. אנו סבורים כי הענישה לא מחמירה דיה ולא נותנת ביטוי מספיק לחומרת ואכזריות מעשי המחבלים. אנו נבקש מהפרקליטות לערער בדרישה להחמיר את העונש ובכך גם להגביר את ההרתעה כנגד מבצעי הטרור".