הרב זיני והתלמידים בהילולת הבבא סאלי
הרב זיני והתלמידים בהילולת הבבא סאליצילום: חופשי

בישיבת ההסדר 'אור וישועה' בחיפה קיימו את הילולת הבבא סאלי בהשתתפות תלמידים ורבני הישיבה, בהם הדיין הרב חיים אסבן, ראש כולל רבנות ודיינות, וראש מוסדות 'אור וישועה' הרב ד"ר אליהו רחמים זייני.

הרב זייני סיפר בהילולא סיפורים אישיים שלו על הבבא סאלי, על ההיכרות רבת השנים של משפחתו לדורותיה עם הבבא סאלי – על כך שהסבא רבא של הרב היה מזכירו של סבו של בבא סאלי ואחרי כן של אביו. הרב סיפר על מכתבים ומברקים אישיים השמורים אצלו מהקדוש. הרב סיפר בין השאר על הקשר העמוק שהיה בין המשפחות זייני ואבוחצירא, זאת על אף המרחק הגיאוגרפי שהיה ביניהן.

אחד מהסיפורים המרתקים שסיפר הרב זייני היה על סבו של הרב אשר הוא נקרא על שמו, אליהו, שנאלץ לעבור ניתוח מורכב באופן פתאומי, ומפאת עירוי דם לא נכון נכנס לקומא, ותוך יום וחצי עלה השמיימה. "זה היה בשעה 01:30 בלילה בין שני לשלישי באלג'יר לפני כ-70 שנה" החל הרב בסיפורו. "למחרת, מספר שעות בודדות לאחר הפטירה מגיע מברק ממרוקו מהבבא סאלי. שעת המברק הייתה 23:30 של הלילה הקודם, אותו ליל פטירה. במברק, הבבא סאלי כתב 'נא להשיב לי מה שלום הרב אליהו'. לא היתה כל אפשרות שבבא סאלי ידע שסבי חולה ופלא שהוא בכלל ידע שהיה על ערש דווי", סיפר. הרב אמר כי המברק שמור אצלו עד היום.

אין זה האירוע היחיד בו בבא סלי זצוק"ל גילה הבנה החורגת מההיגיון האנושי הרציונלי. באחד מביקוריו אצל קרובי משפחת הרב זייני הוא הודיע לאחת מבנות המשפחה הנשואות שהיא בהיריון של בן, בעוד שהאם טרם ידעה שהיא בהיריון. הבן עליו דיבר חי בלוד נכון להיום.

עוד סיפר הרב כי כשמשפחתו הגיעה לביקורה הראשון בארץ, חודש אחרי מלחמת ששת הימים, היה חשוב לאביו של הרב זייני לבקר אצל בבא סאלי. "כיהודים המגיעים לארץ הקודש אחרי אלפיים שנה וחדורי חלומות, היינו מופתעים שיש בארץ הקודש יהודים שאינם תמיד מדקדקים במצוות" סיפר. "בזהירות מיוחדת שאל אבי הרב מאיר את בבא סאלי: 'מה כבודו אומר על כמה יהודים שראינו פה בארץ שאינם תמיד מדקדקים במצוות?'. תשובת הבבא סאלי, למרות שהיה תמיד שקט ושליו, הייתה כשהוא כמעט התפרץ והשיב: 'זכות עצומה יש להם, הם בנו את ארץ הקודש'", אמר הרב זייני.

בדבריו הוסיף כי "יש אנשים שמתוך הקדושה יודעים לחוש מה עתיד להתרחש מעבר למה שהשכל הרציונלי של האדם יכול להסביר. יש חכמים המרשימים אותנו בקדושתם ובטהרתם. הם מרוממים אותנו אל פסגות של קירבת ה' ששום חכמה ותבונה אינן מסוגלים לרומם אותנו. בבא סאלי נמנה עמם הודות לקשר המיוחד שלו עם הקב"ה, שמעטים זוכים לו".

במהלך הסיפורים המרתקים והעדות המיוחדת של הרב, תלמידי הישיבה והרבנים שרו פיוטים וניגונים שונים לצד אווירה שמחה ומרוממת. "היה מאוד מיוחד" מספר מנהל המוסדות יוסף גלפרין. "סיפרנו סיפורים על הצדיק ולמדנו את תורתו הקדושה בהתלהבות, עם אור בעיניים והרבה שמחה מסביב".