רביב דרוקר
רביב דרוקרצילום: חזקי ברוך

אנשי תקשורת רבים מחו בתוקף נגד סגירה אפשרית של תאגיד השידור הציבורי, כפי שהציג שר התקשורת שלמה קרעי כחלק מתוכנית העבודה שלו בממשלה.

פרשן חדשות 13 רביב דרוקר התראיין לניסים משאל ברדיו 103FM, וטען כי סגירת התאגיד נעשית על דעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"חד משמעית, בעיקר על דעת משפחת נתניהו ויאיר נתניהו שהוא המנוע האמיתי מאחורי הטירוף הזה'', אמר דרוקר. ''אני קצת מכיר את הסביבה, וקצת עדיין יש עוד מעט אנשים שמעיזים לדבר איתי שם. קרעי בחיים לא היה מעז לצאת עם הצהרות חד משמעיות אמלא יש לו גיבוי מוחלט מהבית. זה לגמרי חיסול חשבונות ישן. מכל הדברים שהממשלה הזו עושה הרבה דברים אני לא אוהב, אתה יכול להגיד 'שמאלן', זה ההזוי והמופרך מכולם. גם בליכוד אף אחד לא מבין את זה. זה פשוט דבר שאין מילמנים לתאר אותו. קרה נס במדינת ישראל, הוקם תאגיד שידור ציבורי שעושה עבודה טובה, כולם תמימי דעים בעניין הזה חוץ ממשפחת נתניהו".

לאור אמירותיו ביקש משעל להזכיר גם את התבטאויותיה של שרת ההסברה. דרוקר הודה: "אין איך לדבר על זה, היא עבדה שם. אין איך לענות לדברים האלה. אפשר כמובן למתוח ביקורת על התאגיד, אבל בסה"כ גוף שקיים כל כך מעט זמן ועומד מאחוריו רקורד מכובד של סדרות מצליחות, מה עוד אתה יכול לצפות? זה הזוי ברמות שאתה לא יכול לדמיין. אם לפחות הרפורמה המשפטית יש שורשים אצל ציבורים מסויימים, אתה יכול להבין גם אם אתה מתנגד, פה זה פשוט לא קיים. כל הדברים האלה לא קיימים".

"אומר קרעי שהכוונה שלו היא לאפשר פלורליזם", הוסיף המגיש, ודרוקר תקף: "מכיוון שקרעי הוא אדם אינטליגנטי, הוא ד"ר, אתה מבין כמה הוא חושב שאנחנו מטומטמים. או שהוא מטומטם ולכן הוא אומר שטויות כאלה או שהוא חושב שאנחנו מטומטמים. כיוון שהוא לא מטומטם הוא בטוח שאנחנו מטומטמים. זה לא יקרה, כל אחד מהיוצרים של הסדרות בתאגיד יגיד לך שהוא עבר דרך הערוצים המסחריים ולא רצו לקחת אותו. כי זה לא משתלם לערוצים המסחריים להרים".

עוד טען כי "זה מקומות שחשבתי שלפני 40 שנה כולם הבינו שזה לא קורה. שלמה קרעי לא אמור להחליט אם חזרות תעלה, או מנאייכ, או כל אחת מהסדרות האלה. משחקים ככה בחיים של אנשים, ואתה יודע שעצם הכוונה, עצם הדיבורים, זה כבר משתק גוף תקשורת. איך התאגיד יכול לגייס אנשים? שיתקת את הגוף עוד לפני שעשית משהו".

"שמעת את קרעי, הוא רוצה לבטל את המועצות הקיימות ולאחד. אם זה היה בא מכל אחד אחר היית אומר 'כוונה לגיטימית, כבר עשר שנים מדברים על זה', אבל שם אתה מבין מה הכוונה, 'בוא נעיף את כל אנשים כי הם לא היו מספיק אנשים שלנו, נמנה מועצה חדשה והיא כבר תדאג ליישר את "ערוצי התעמולה"'. היום זה התאגיד, מחר זה 12 ו־13", הזדעק.

"יריב לוין הוא המתון שבחבורה"

בהמשך, התייחס דרוקר למחאות הרבות וההתנגדויות המגיעות מכל עבר אל נתניהו בעקבות הרפורמה והשינויים אותם מתכננת הממשלה: "מאוד משפיע עליו ומאוד לא מוצא חן בעיניו. אם זה היה תלוי בו הוא לא היה פותח במהפכה המשטרית הזו, הוא היה מחכה איתה קצת כדי לקבל לגיטימציה אחרי המו"מ הקואליציוני הנורא. התאגיד זה הוא עצמו ומשפחתו, בשאר הדברים הוא באמת לחוץ משותפים. זה יריב לוין, רוטמן, סמוטריץ', דודי אמסלם, אריה דרעי, משה גפני, כל האנשים האלה הם לא פחות בעלי תשוקה לנושא הזה מיריב לוין. יריב לוין הוא המתון שבחבורה, אם מישהו אי פעם אמר עליו דבר כזה".

"נתניהו לכוד, הוא רוצה את זה, שלא יהיו אי הבנות, אבל אם זה היה תלוי בו זה היה נעשה קצת אחרת. כי בסה"כ זה לא מטפל בבעיות היסוד שלו. זה יותר חשוב לו מחוק היועמ"שים עכשיו, אבל הוא לכוד בידי שותפים, הוא ניסה לרכב על הנמר ובאיזשהו שלב הנמר התחיל להרגיש חופשי מדי", אמר, "הסקר האחרון שעשינו הראה שזה משפיע. יש ירידה של 6 מנדטים לקואליציה הנוכחית. אין ספק שזה לא רק ההפגנות, אבל כשזה כולל את כל אלה, פלוס מאבק הגלימות, הכלכלנים, הנגיד, עינת גז, ארז שחר, זה באמת עמוד השדרה של הכלכלה הישראלית, זה לא משהו בשוליים, לא דבר שהוא לא יכול להתעלם ופשוט להסתכל לצד אחר. לכן זה מאוד מטריד אותו, אבל מרחב התמרון שלו מאוד נמוך, זו האמת".

לסיום, פרש דרוקר את משנתו בכל הקשור להחזרתו של דרעי לכהן כשר בממשלה: "יש להם כביש עוקף, רק שהכביש העוקף הזה צריך לסלול אותו בתוך בית המשפט העליון. היום מדברים בש"ס על חוק שפשוט יגיד 'ברגע שממשלה וכנסת מינתה שר אסור לבית המשפט העליון להתערב מכל עילה שהיא - אנחנו החלטנו'. אפשר לחוקק חוק כזה, אבל ברור שתהיה עתירה נגד החוק. הכביש עוקף הזה, שמן הסתם יקראו לו חוק יסוד מתוך ניסיון לתת לו שרשרת חסינות מפני בג"ץ. אנחנו הולכים כל הזמן להחרפת העימות, בגרף אנחנו עולים כל הזמן למעלה מבחינת עוצמת העימות".

"לדעתי ההתנגשויות המשמעותיות עוד לפנינו, הן יהיו פיזיות. עם שוטרים ואחרי זה יכול להיות שיצאו מפגינים מהצד השני. גם הצד השני יודע להוציא מפגינים בכמות גדולה, אנחנו יודעים לאן זה יכול להידרדר. לדעתי זה עימות של חצי שנה שנה לפחות, ואנחנו רק בהתחלה שלו, עברנו אולי חודש", סיכם.