זירת הפיגוע בירושלים
זירת הפיגוע בירושליםצילום: דוברות המשטרה

העיתון "ניו יורק טיימס" פרסם לאחר הפיגועים בירושלים מאמר ובו הוא מנתח את המצב בישראל ומאשים אות הממשלה שבגלל מעשיה התרחשו בפיגועים בירושלים.

"ממשלת הימין הקיצוני החדשה בישראל נמצאת בשלטון רק חודש, אבל במשמרת שלה, ישראלים ופלסטינים כבר חוו את אחד השלבים האלימים ביותר באזורם, מחוץ למלחמה בקנה מידה מלא, מזה שנים", כך טוען העיתון.

האנלוגיה שהובאה בו קבעה כי למעשה בעקבות הפעילות במחנה הפליטים בג'נין ישראל "הביאה על עצמה" את הפיגועים בירושלים. "האנליסטים חוששים שהמדיניות והמנהיגים של הממשל הישראלי החדש - הימני ביותר בתולדות ישראל - עלולים ללבות עוד יותר את המצב".

"הממשלה החדשה היא ברית של מתנחלים, לאומנים קשוחים ואולטרה-שמרנים המונהגים על ידי בנימין נתניהו ומנהיגיה מבקשים לספח את יהודה ושומרון ולבצר את השליטה הישראלית בהר הבית" קובע הניו יורק טיימס ומסביר כי "כל זה כבר עורר גל זעם פלסטיני והקשה על הכוחות המתונים שנותרו בממשלת ישראל להפיג את המתיחות".

עוד צוין כי "גם השסעים הפנימיים בחברה הפלסטינית והנהגתה יפריעו למאמצים להציל את המצב. הרשות הפלסטינית, הגוף האוטונומי למחצה שניהל את רוב הערים והערים הפלסטיניות בגדה המערבית מאז שנות ה-90, היא מאוד לא פופולרית בקרב הפלסטינים, שרבים מהם מאשימים אותה בשיתוף פעולה עם ישראל בגין התיאום הביטחוני עימה".