אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

השמנת יתר היא אחת המגפות הבריאותיות הקשות איתן מתמודדת ארה"ב בשנים האחרונות. על פי הנתונים האחרונים אחד מכל חמישה ילדים בארה"ב סובל מהשמנת יתר.

כעת פרסמה האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים את ההנחיות החדשות שלה למאבק בהשמנת יתר בקרב ילדים ובני נוער, ועוררה סערה כאשר המליצה לטפל בעיקר בתרופות וניתוחים, במקום לעודד אורח חיים בריא יותר.

על פי ההנחיות החדשות כבר מגיל שש ממליצים הרופאים על טיפול תרופתי על מנת למנוע מחלות ובהן סכרת, ועבור בני נוער ממליצים הרופאים על ניתוחים להסרת שומן. הורים רבים בארה"ב זעמו על ההמלצות החדשות בטענה כי אינן מעודדות ילדים ובני נוער לאמץ אורח חיים בריא יותר ולהימנע ממאכלים לא בריאים, אלא מעודדת אותם לעבור הליכים רפואיים להורדה במשקל.

ד"ר נזרת מירזה, חברת האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ואחת ממחברות ההמלצות החדשות, הגנה על ההחלטה להמליץ על תרופות וניתוחים להפחתה במשקל. "טיפול רפואי ומניעה צריכים ללכת יד ביד השמנה היא מצב רפואי כרוני,ובנוסף לשינויים לאורח החיים בריא הראינו שטיפול תרופתי עובד, וגם ניתוחים מסייעים. ממש כמו אסטמה ובדיוק כמו יתר לחץ דם. ביתר לחץ דם היית אומר למישהו להוריד בכמויות המלח, אבל לחץ הדם עדיין גבוה, אז אתה עדיין הולך לתת לו תרופות", אמרה מירזה.

לעומתה, ד"ר ארתור קפלן מבית הספר "גרוסמן" לרפואה בניו יורק, אמר כי ההמלצה על ניתוחים ותרופות היא "פלסטר" שלא יסייע להילחם בהשמנת יתר. "השמנת יתר היא אחד האתגרים המוסריים הגדולים ביותר העומדת בפני החברה שלנו. עם זאת, תרופות וניתוחים הם פלסטר בחברה שאינה יכולה להבין מה באמת לעשות כדי להגן על האינטרסים של ילדיה", אמר קפלן בראיון ל"וושינגטון פוסט".