יוסף חדאד
יוסף חדאדצילום: ערוץ 7

בראיון לערוץ 7 מספר יוסף חדאד, יו"ר 'ביחד ערבים זה לזה', על ההחלטה למחות נגד הפגנת הסטודנטים הערבים באוניברסיטת תל אביב. לדבריו אין כל סיבה לתת למפגינים שכאלה מנוחה. "הם מפגינים נגד מדינת ישראל, המדינה שלהם, במוסד ישראלי בעד מחבלים, ימים אחרי אחד הפיגועים הקשים בתקופה האחרונה. למה לתת להם מנוחה?".

"אני צריך לעמוד על המשמר וביחד עם החברים שלי נגיע בפעם הבאה עם תמיכה יותר רחבה ונעמוד מולם. הם הורסים לחברה העברית ומוציאים לה שם רע", אומר חדאד המספר: "שמעתי שההפגנה הזו תתקיים ונוסח ההזמנה היה ביזיוני, חד משמעית הייתה שם תמיכה לטרור. הם עמדו שם עם שמות המחבלים שנהרגו בג'נין. כל זה קורה באוניברסיטת תל אביב וכששמעתי את זה עצרתי הכול יצאתי מהרצאה בבית ספר מעורב והלכתי להפגנה. לא נשארתי לדבר איתם".

על קבלת הפנים שקיבל שם הוא מוסיף ומציין כי אמנם הסרטון שהופץ מתעד את דבריו שלו כלפי המפגינים אבל "היו שם קללות שחסכתי מהסרטון, היו יריקות ודברים שלא עניין אותי להעלות לרשתות החברתיות. היה חשוב לי להראות את הצביעות שלהם. כשאמרתי להם 'לכו לעזה' אחד מהם אמר לי 'זו המדינה שלי'. אמרתי לו 'זו המדינה שלך ובמקום לעודד אותה אתה מעודד טרור?'. הרי הטרוריסטים האלה מגיעים לישראל ויש סיכויים שהם גם ירצחו ערבים כפי שכבר קרה בעבר במעשי רצח של מחבלים מחמאס והרש"פ".

"זה פוגע בערבים שרוצים להיות חלק מהחברה הישראלית", אומר חדאד ומספר על תגובות נלהבות של ערבים ישראלים המחזקים אותו בעקבות מחאתו אתמול. הם כותבים לי 'תיסלם תומאק', כלומר 'תודה על הפה הזה', תודה שאתה מדבר ככה ותודה שאתה אומר דברים שאנחנו רוצים לומר ומפחדים לומר. סטודנט אומר לי 'ראיתי ורציתי לחבק אותך, אבל פחדתי'. זה הפחד שהם עוברים".

על תחושותיו שלו הוא אומר: "אני לא פנטזיונר ולא אומר שלא אכפת לי. ברור שזה מסוכן ומפחיד ויש לי חששות, אבל אני מוכרח לומר את הדברים כי אם לא, הם יקבלו את הבמה והשיח יהיה רק על איך יהודים וערבים לא מסתדרים. היה לי חשוב לשנות את השיח הזה. היה לי חשוב גם לקבל את התמיכה מהחברה הערבית, מה שהחברה היהודית לא רואה ולא מכירה. חשוב להילחם בכל הכוח למרות חוסר הסבלנות וחוסר התמיכה מחלק קטן בחברה היהודית והערבית. אני יודע את האמת ואמשיך בזכות מה שאני יודע".

אנחנו שואלים את חדאד אם מעבר להצגת העמדה האחרת של עבריי ישראל המבקשים להשתלב, הוא מגיע גם לשיח של ממש שאולי פוקח עיניים של אותם ערבים המפגינים באופן מעודד טרור. על כך הוא משיב ומציין כי גם בהופעותיו בישראל וגם בהופעות בחו"ל הוא מחלק את קהל שומעיו לשלושה חלקים ולכל חלק התייחסות משלו. אנטי ישראלים, פרו ישראלים ואלה שבאמצע. "לגבי האנטי ישראלים, אני רק רוצה לערער אותם. כשהם מקללים וצועקים אני יודע שניצחתי. לפרו ישראלים אני רוצה לחזק ולהבהיר שהמאבק שלהם צודק. אנשים שלא פה ולא פה, עליהם אני רוצה לשנות את הדעה וזה קורה בשטח.

''ראיתי ואני רואה קבוצות שלא החליטו איפה הן ומחכים רק לראות את הדברים ולקבל אינפורמציה. יש לי הודעות שנשלחו אליי מאנשים שאומרים שעד עכשיו הם לא ידעו מה עמדתם על הסכסוך ועזרתי להם לעשות סדר. זה ממלא אותי גאווה כי אלו אנשים שבקלות היו יכולים להיות בצד השני ועכשיו הם איתנו".