המערה ליד חאן אל אחמר
המערה ליד חאן אל אחמרצילום: ארגון לביא

יממה לפני המועד שבו נדרשת המדינה להעביר את עמדתה לבג''ץ בעניין פינוי חאן אל אחמר, נחשפים פרטים חדשים על המצוד אחר המחבל אסלאם פרוח שביצע את פיגוע המטענים בירושלים לפני כחודשיים, בו נרצחו אריה שצ'ופק וטדסה טשומה הי"ד.

במהלך המצוד אחר המחבל, ערכה יחידת מרעול חיפושים במאחז חאן אל אחמר. אנשי היחידה תשאלו את תושבי המקום לאחר שעלה חשד כי הבדואים בסביבת חאן אל אחמר לא דיווחו ואף סייעו למחבל להימלט.

כוחות הביטחון ערכו תשאול במאחז לאחר הפיגוע
כוחות הביטחון ערכו תשאול במאחז לאחר הפיגועצילום: ארגון לביא

גורם ביטחוני סיפר לערוץ 7 כי הבדואים לא שיתפו פעולה עם הכוחות, אך פעולות החקירה שנעשו במרחב הובילו למציאת אמל"ח באזור, פרטי לבוש ואת האופנוע שאיתו נמלט המחבל לאחר הנחת המטענים.

האופנוע של המחבל הוסתר במערה אשר צמודה לחאן אל אחמר, עשרות מטרים בודדים מהמאחז הלא חוקי. את הממצאים איתרו אנשי יחידת מרעול לאחר פעולות שבוצעו בשטח. חלק מהממצאים זוהו בשל שינויים בקרקע אשר הצביעו על הטמנת הפריטים.

פיגוע המטענים בירושלים: המחבל התחבא במערה בחאן אל אחמרפורום עוטף ירושלים

לפי גורמים ביטחוניים, הנחת העבודה היא שרבים במקום ידעו על הימצאות האופנוע ועל חלק מהפריטים במרחב. נעשו תשאולים של הבדואים במאהל ולא היה שיתוף פעולה, אפשר להגיד אפילו הסתרה של מידע. לאחר מאמצים של יחידת מרעול אשר מתמחה בחיפושים ובגששות, אותה יחידה שמצאה את שלושת הנערים והן את המחבלים בבריחה מכלא גילבוע, הצליחה למצוא את הפריטים למרות הסיוע שקיבל המחבל.

גורם נוסף הוסיף "המחבל שהה שם, האינדיקציות מצביעות על כך שתושבי החאן והאזור ידעו על הימצאותו במקום, ויתכן שאף סייעו לו, מהכרות שלנו עם האוכלוסיה, כל אדם שעובר במרחב ובטח שוהה שם, מיד הבדואים במקום יודעים מי הוא ומה מעשיו, יש פה גם מימד של אי דיווח, מאמין שהדברים עוד יחקרו".

אסלאם פרוח
אסלאם פרוחצילום: תקשורת שב''כ

נזכיר כי לפני כשנה, בעקבות פרסומי הסתה ברשת, הגישו בפורום עוטף ירושלים ובארגון לביא תלונות במשטרה נגד מורים ונגד בית הספר בחאן. התלונות נגד המורים ובית הספר הגיעו לאחר שנחשף כי חשבון הפייסבוק הרשמי של בית הספר מפרסם תכנים מסיתים כנגד מדינת ישראל וכן תכנים המאדירים שהידים ומעודדים טרור. "בדף הפייסבוק של בית הספר ניתן למצוא פוסטים, סרטונים, כרזות, תמונות, דיווחים וחומרים מסיתים, מעודדי טרור ואלימות, וכן סיקור של אירועים המהדרים טרור, מחבלים ומעודדים אלימות וטרור", הוסבר בתלונה.

תלונה נוספת למשטרה עוסקת במורה מבית הספר בחאן אל אחמר. בתלונה נכתב כי על פי התבטאויותיה ברשת החברתית נראה כי היא אחותו של הטרוריסט המורשע ראאד אבו דאהר שהיה מעורב בין היתר בפיגוע ברחוב הנביאים בירושלים בו נפצעו 20 אנשים. המורה שיבחה את אבו-דהאר בפוסט שכתבה בפייסבוק והביעה תמיכה במעשיו תוך שהיא מכנה אותו 'אסיר גיבור'. בתלונה של ארגון לביא נכתב כי בהיותה מורה בבית הספר, אין להמעיט בערכה של ההשפעה השלילית על נפש הילדים הרכים, הרואים בה דמות סמכותית בבית הספר שמתייחסת באופן חיובי והרואי לדמות נפשעת ורצחנית.

טדסה טשומה ואריה שצ'ופק ז''ל

כזכור, לוחמי ימ"מ וכוח שב"כ עצרו ב-29 בנובמבר את אסלאם פרוח, המחבל החשוד בביצוע פיגועי המטענים בכניסה לירושלים ובצומת רמות שבהם נרצחו שני יהודים.

פיצוץ חזק הרעיד את צומת הכניסה לירושלים ב-23 בנובמבר בשעה 07:05 בבוקר. כוחות משטרה גדולים הוזעקו למקום ובמקביל לטיפול בזירה זו, בסביבות השעה 07:35 אירע פיצוץ מטען חבלה נוסף ליד תחנת אוטובוס בצומת רמות.

חקירת הפיגוע התבצעה על-ידי שירות הביטחון הכללי והיחידה המרכזית של המשטרה במחוז ירושלים. כתוצאה מפיגוע המטענים הכפול נרצחו שני בני אדם: טדסה טשומה ז"ל – תושב פסגת זאב שהיה בשנות החמישים לחייו, והנער אריה שצ'ופק ז"ל שהתגורר בשכונת הר-נוף. בנוסף נפצעו בפיגוע הכפול למעלה מ-20 בני אדם, מרביתם במצב קל או נפגעי חרדה.

נלכד המחבל שביצע את פיגוע המטענים בירושלים

בימים שלאחר הפיגוע נאספו מצאים וראיות במטרה להתחקות אחר זהות המחבל. בסוף השבוע שלאחר הפיגוע אותרו בשטח פתוח סמוך לתצפית נחל אוג קטנוע ששימש את המחבל לביצוע הפיגוע והנחת המטענים, חמישה מטעני צינור, בגדים ששימשו את המחבל לפני במהלך ולאחר הפיגוע, קסדה ועוד.

בעקבות ממצאים אלו ופעולות חקירה נוספות שנעשו במקביל תוך מעצר חשודים וחקירתם, התחקו חוקרי השב"כ וימ"ר ירושלים אחר זהות המחבל שביצע את הפיגוע.

תיעוד ממצלמות האבטחה: רגע הפיצוץ בכניסה לירושלים

המחבל, אסלאם פרוח, בן 26, תושב ישראל, ללא רקע ביטחוני קודם, מתגורר לסירוגין בכפר עקב וברמאללה, מהנדס מכונות במקצועו, הועבר עם מעצרו לחקירת שב"כ ומשטרה.

מחקירת השב"כ וימ"ר ירושלים עולה כי החשוד שפעל תחת אידיאולגיה סלפית-ג'האדיסטית המזדהה עם ארגון הטרור של המדינה האסלאמית (דאעש) ביצע פיגועים אלה לבדו, לאחר שתכנן את הוצאתם לפועל במשך זמן, לשם פגיעה באזרחים ישראלים בירושלים.

המחבל צרך תכני טרור ובין היתר מצפייה בהם למד אודות יצור חומרי נפץ וביצע ניסויים בבור אותו חפר בשטח פתוח באיזור בנימין, שם גם ייצר את מטעני הנפץ.

בבור שאותר ופוצץ, הוסתרו חומרי גלם ליצור מטענים נוספים וכן נתפס נשק מסוג קרלו. במהלך המרדף אחריו, נתפס מטען נוסף מוכן להפעלה. מהחקירה עולה שפרוח התכוון לבצע באמצעותם פיגועים נוספים.

במסגרת החקירה נעצרו חשודים נוספים אולם התברר בחקירה כי אינם מעורבים בפיגוע זה. אחד מהחשודים הללו נעצר על ידי בלשי היחידה המרכזית של מחוז ירושלים ובחקירתו התברר כי תכנן לבדו וללא קשר לפיגוע המטענים, לבצע פיגוע נוסף באזור התחנה המרכזית בירושלים. החשוד היה בשלבי תכנון ראשוניים ומעצרו סיכל את כוונותיו. מעצרו הוארך ובימים הקרובים צפוי גם נגדו כתב אישום.

זירת הפיגוע בירושלים
זירת הפיגוע בירושליםצילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90