עו"ד ציון אמיר
עו"ד ציון אמירצילום: ערוץ 7

לאחר התפטרותו של יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, טוען עו"ד ציון אמיר כי בשנים האחרונות פחת מעמדה של לשכת עורכי הדין והיא איבדה מאמון הציבור.

בראיון לערוץ 7 התייחס עו"ד אמיר גם לרפורמה המשפטית שאותה מקדם בימים אלו שר המשפטים יריב לוין, ואור כי הגיעה העת לעשות שינוי בדרך בה ממונים שופטים ושפסקת ההתגברות היא דבר נצרך.

"ללא צל של ספק הגיעה העת לעשות רוויזיה בדרך שבה נבחרו ומונו שופטים בישראל", קובע עו"ד אמיר.

לדבריו, "הוועדה הזאת, במתכונתה הנוכחית, מיצתה את דרכה וצריך לחשוב על שינוי בהרכב הוועדה, כדי למנוע תופעות שעל חלקם אנחנו לומדים בן היתר בימים אלה, במינוי בבחירת שופטים בנסיבות שהדעת לא סובלת. בוודאי לא כאשר מדובר במינוי שופטים בישראל, שזה אחד מהתפקידים החשובים ביותר בחברה חופשית ודמוקרטית".

בנוגע לחקיקת פסקת התגברות ברוב רגיל של 61 ח"כים אומר עו"ד אמיר כי "פסקת התגברות היא לא מילה גסה. בדיון כל כך עמוק שמתקיים הרבה מאוד שנים במערכת המשפט, ובכלל בציבוריות הישראלית, התגבשה הבנה שפסקת התגברות היא חלק ממערכת של איזונים ובלמים ולכן היא לא פסולה. איך אנחנו יודעים את זה? כי גם אהרן ברק חשב שפסקת התגברות היא דבר שכבר נעשה עוד בתקופתו - אפילו ברוב של ששים ואחד".

"אז לגבי העיקרון האם צריך או לא צריך פיסקת התגברות - התשובה לשאלה הזאת ניתנה מזמן. כולם סבורים שפסקת התגברות היא צורך וכוח כדי לייצר מערכת מאוזנת בין הרשויות. אין ספק שזה שזה הכרח המציאות. הוויכוח היחידי שנותר הוא האם מדובר בפסקת התגברות של 61 חברי כנסת, רוב של 61, או של מספר גדול יותר. על זה אפשר לדון. אין ספק שפסקת התגברות, בוודאי במציאות המשפטית שנוצרה במהלך עשרות השנים האחרונות שבה בית משפט העליון סיפח לעצמו סמכויות על דרך של פרשנות ולאו דווקא מכוח סמכות שהוענקה לו בחוק הכתוב, בוודאי שצריך לייצר מנגנון איזונים חדש. פסקת ההתגברות היא אחד מהם", מוסיף עו"ד אמיר.

בנוגע להתפטרותו של עו"ד חימי, הוא אומר "ללשכת עורכי הדין היה תפקיד חשוב במהלך שנים, זוהרה של הלשכה הלך ופחת והגיע לעברי פי פחת במהלך הכהונה האחרונה. האירועים של היממה האחרונה מלמדים שהמגמה הזאת של ערעור מעמדה של הלשכה שלא נהנית מאמון מינימלי של הציבור, צריכה או לחלוף מן העולם או להיות מונהגת. להיות מונהגת על ידי הנהגה חדשה, עם עמוד שדרה ערכי ומוסרי, ולא הנהגה של עסקנות פוליטית זולה, שהפכה את הלשכה למרמס ואסקופה נדרסת".