רכב
רכבצילום: FREEPIK

הרגע המשמעותי הגיע שבו אתם בוחרים רכב חדש למשפחה המורחבת שלכם, אבל כאן נכנסת לתמונה השאלה האם קונים רכב חדש או רכב יד שניה? לשם כך כדי שתשקלו מספר נושאים מרכזיים לפני בחירת הרכב:

נושא התקציב – מחיר הרכב הוא פקטור מאוד מרכזי בבחירת רכב חדש או יד שניה, בהתאם להגדרות תקציב שלכם תוכלו להחליט לאיזה סוג רכב תוכלו לפנות. לשם כך מומלץ שתבחנו מראש כמה תקציב עומד לפניכם והאם כדי לשקול מכירת רכב הישן וכך להרוויח עליו כמה עשרות אלפי ש"ח. בנוסף תמיד ניתן לשקול את אפשרות הטרייד אין שהיא אופציה שתמיד יכול לעמוד על השולחן. חשוב להכניס לנושא התקציב, זאת בנוסף למחיר הרכב גם את מחירי ביטוח החובה וביטוח המקיף שיכולים להגיע ל-3000 ואפילו 4000 ₪ בשנה. בנוסף כדי לבדוק את נושא עלות הדלק, לפי תדירות הנסיעות החודשיות שלכם. לעיתים ניתן לחסוך את ההוצאה הזו באמצעות נסיעה משותפת בחלק מהימים.

מהי מטרת השימוש ברכב החדש – מומלץ שתבדקו האם מדובר ברכב ראשי שאמור להסיע את כל המשפחה או האם מדובר ברכב נוסף שאמור לשמש את האם לנסיעות קצרות של הילדים לבית הספר בתוך העיר בלבד. נסיעה בתוך העיר תאפשר לכם לרכוש רכב מיני שעלותו תיהיה נמוכה מ-100K ₪ ורכב יד 2 יכול להגיע אף ל-70K ואף למטה מזה. נסיעה מחוץ לעיר למקומות עבודה מרוחקים ושימוש תכוף של הרכב לנסיעות עם המשפחה, ההמלצה היא לרכב משפחתי ו-SUV כאשר רכב חדש יכול להגיע ל-150K ורכב יד 2 ל-100K.

נושא הבטיחות – כאשר נוסעים עם רכב בעיר ואף מחוצה לו נושא הבטיחות הוא פקטור מרכזי לבטיחות על נוסעי הרכב. בשל כך חשוב לבדוק את כריות האוויר, כמה כריות אוויר יש ברכב והאם יש כריות אוויר גם בצדדים וגם בחלק האחורי של הרכב. ברכבים החדשים יש בחלק מהמקרים גם 7 כריות אוויר.

מערכת ABS מדובר במערכת מניעת נעילת גלגלים בזמן הנסיעה, היא מותקנת ברוב הרכבים החדשים. שימוש במצלמות אחוריות – מדובר בצילום החלק האחורי של הרכב המאפשר לנהג לעשות נסיעת רברס עם חשש מינימלי לפגיעה בחפצים או הולכי רגל שממוקמים מאחורי הרכב. מערכת התראה למעבר בין נתיבים – המערכת הזו צפויה ליידע את הנהג אם הוא נוטה לזגזג ולעבור בין הנתיבים ללא איתות המתבקש כדי לסמן מעבר בין הנתינים.

נושא המותג – כחלק נכבד מההחלטה אל איזה סוג רכב תבחרו, עולה הנקודה של מותג מוכר, כולם הרי מכירים מותגים מוכרים כמו רכבי טויוטה, אופל ואפילו טסלה אבל בשל כניסת רכבים סיניים מחברות פחות מוכרות וגם רכבי מיני קטנים של החברות המוכרות צריך לקחת בחשבון את נושא המותג של הרכב החדש.

מהו הסיכון של ירידת הערך של הרכב – כידוע כל רכב חדש מאבד מערכו בשנה החדשה ולעיתים זה קורה תוך מספר חודשים, טסלה הפתיעה את הלקוחות החדשים שלה כאשר ימים ספורים אחרי שהם קנו טסלה חדשה במאות אלפי שקלים היא חתכה את המחירים שלהם בעשרות אלפים ללא הודעה מוקדמת. אז נכון שלא כולם קונים טסלה אבל גם רכב חדש מאבד מערכו ולכן חשוב לבדוק מה מידת אובדן הערך לאורך השנים.

במאמר סקרנו נקודות חשובות שמומלץ ואף צריך לשקול לפני שמחליטים לקנות רכב חדש, לכל משפחה יש את השיקולים שלה ברכישת רכב, אנחנו ממליצים לעשות בדיקה מקיפה לפני הרכישה בפועל כדי שתתאימו את הרכב למידות שלכם ולתקציב שלכם.