נחלת חן. חן בן אליהו ליד מטע הזיתים
נחלת חן. חן בן אליהו ליד מטע הזיתיםצילום: חופשי

במאי 2021 הורה בג"ץ למינהל האזרחי לפנות כ-30 דונם בעמק שילה בבנימין, השייכים לחן בן אליהו, תושב עלי.

מדובר על מטע זיתים ובוסתנים של עצי פרי, אשר לפי בג''ץ יושבים על אדמות פלסטיניות פרטיות. לפני כשנה התחייב בן אליהו לפנות את הגידולים החקלאיים שלו עד היום, ה-1 בפברואר 2023, ואף הוצע לו קרקע חלופית.

אלא שהקרקע החלופית ניתנה לבן אליהו בשטח השייך ליישוב עמיחי, שם דורשים לעשות בה שימוש למגורים ולא לחקלאות.

השבוע פנה בן אליהו לשר החקלאות אבי דיכטר בבקשה שיסייע לו במניעת הפינוי וההרס של מטע הזיתים ועצי הפרי. "קוראים לי חן בן אליהו ובימים הקרובים צפויים אנשי המנהל האזרחי לפנות מעל 1000 עצים שנמצאים בשטח בבעלותי הפרטית בגוש שילה", פתח בן אליהו את מכתבו לשר דיכטר.

צילום: חן בן אליהו
צילום: חן בן אליהו

במכתבו מסביר בן אליהו לשר את החשיבות של הקרקע: "אני נמצא בשטח כ-20 שנה, שבהן אני מגדל זיתים באהבה תוך קיום מצוות יישוב הארץ בהידור. השטח הוא חלק מארץ ישראל וכמובן שחלק ממני גם".

"אנחנו נמצאים בשבוע של ראש השנה לאילנות - ט"ו בשבט. אין ראוי מזה להתערב דווקא בשבוע של חג האילנות ולמנוע את הפינוי השערורייתי".

לסיום פונה בן אליהו לדיכטר ומבקש את התערבותו: "לפנות את השטח זה להפקיר את אדמתה של ארץ ישראל. אני מבקש ממך להתערב ולמנוע את החרפה של פינוי קרקע פרטית על ידי המנהל האזרחי. אשמח להתערבותך המידיית. העבודות כולן היו איתנו עד שזה הגיע לבג"ץ הפוליטי שפסק לפי עמדותיו ולא לפי העובדות", טען חן.

נציין כי בחלקות של בן אליהו ישנם כ-450 עצי זית, כ-100 עצי פרי מסוגים שונים (רימונים, תאנים, שזיפים, משמשים, תפוחים, אגסים, דובדבנים, אגוזים, שקדים ופיסטוק אחד), ומסביב לשטח ישנם כ-550 ברושים.

גורמים ביחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים טענו כי לפני מספר שנים הוצא צו לבן אליהו המורה לו לפנות את החלקה בשל פלישתו אליה, כך לדבריהם. "הצו נבחן בערכאות המשפטיות ולאחר הליכים בפני בית המשפט העליון נקבע כי הוצא כדין. בית המשפט הורה על פינוי החלקה. מר בן אליהו ביקש לדחות את הפינוי, תוך התחייבות כי יפנה בעצמו את החלקה אליה פלש''.

לפי אותם גורמים הוצעה לבן אליהו קרקע חלופית, אותה הקרקע שלדברי בן אליהו נמצאת ביישוב עמיחי ומיועדת למגורים. ''על מר בן אליהו להשלים את הפינוי, לפי התחייבותו, עד ליום 1 בפברואר 2023'', הדגישו הגורמים.

תגובת היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים: ''המקרה המתואר בפנייתך נדון בהליכים מנהליים ומשפטיים, במסגרתם מר בן אליהו התחייב לפני כשנה בפני בית המשפט העליון כי יפנה באופן עצמאי את החלקה אליה פלש עד ליום 1.2.23. נדגיש כי בהתאם להתחייבותו לפנות את החלקה באופן עצמאי, אף ניתנה לו שהות בת למעלה משנה לעשות כן, וזאת בהתאם לבקשתו. אם תידרש, האכיפה תבוצע בהתאם להנחיות ועל פי חוק''.