אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: iStock

פרופסור אהרון פופובצר, מנהל מכון שרת לאונקולוגיה במרכז הרפואי הדסה עין כרם, מתייחס בראיון לערוץ 7 לפיתוחים האחרונים סביב חקר מחלת הסרטן והסיכוי לגבור עליה.

כבר בפתח הדברים אומר פרופ' פופובצר כי במבט של עשרים שנה אחורה לא היה מדובר אז על הפיכת מחלת הסרטן למחלה כרונית כדוגמת מחלת הסוכרת "היינו אומרים דיינו".

"מול הסרטן יש שתי מטרות, לגבור עליה ולשפר את החיים ולחיות יותר וגם זה טוב, כך שהמטרה כפולה", אומר פרופ' פופובצר ומסביר את היעד שבהתגברות על המחלה באיתור טיפולים אפקטיביים שיהרגו את הסרטן, אלא ש"הבעיה היא נשארת מחלה מקרוסקופית שאנחנו לא מצליחים לגבור עליה. אם נצליח לנצח את המחלה המיקרוסקופית נצליח לנצח את הסרטן. יהיה יומרני לומר שנגבור על הסרטן כשיש לו גרורות, אבל אם ניקח חולים מסוימים עם סרטנים מסוימים ונאפשר להם לחיות הרבה מאוד שנים, מה שלא היה בעבר, זה כבר הישג יפה".

על שיפור חיי החולים אומר פרופ' פופובצר: "לחולים מסוימים אנחנו מצליחים להאריך את החיים שזו מטרה מקודשת וגם כשמאריכים המטרה היא גם לשפר את איכות החיים שאותם אנחנו מאריכים והדברים מתבצעים יחד".

"השיפור הזה נעשה בכמה אפיקים. אם נצליח להפוך את הטיפולים לפחות רעילים, כלומר עם פחות תופעות לוואי, אם אנחנו מצליחים לייצר רפואה מותאמת אישית שתאפשר לטפל במוטציות בגידול בלי להשפיע על שאר התאים בגוף, אנחנו גם משפרים את היעילות כי אנחנו ממוקדים וגם מונעים רעילות כי אנחנו לא מטפלים באזורים אחרים. מנגנון נוסף הוא במחלה מקומית אם מצליחים להרוג את הגידול בלי תופעות לוואי מסביב".

הרג הגידול, אומר פופובצר, משמעותו בשני ערוצי טיפול, ניתוח וקרינה. "בניתוחים יש היום ניסיון להקטין את האזור המנותח בשיטות שונות. בנושא הקרינה יש כמה דברים חדשים שהופכים את הקרינה ליעילה יותר עם פחות נזק מסביב". השינוי בטיפול בא לידי ביטוי בכך שאם בעבר הטיפול שניתן לחולה היה אותו טיפול שעליו הוחלט בראשית ההליך הרפואי, הרי שכיום ידוע שהגידולים משתנים והאדם עצמו משתנה "וכדי להבטיח שהטיפול יהיה בגידול עצמו היינו מקרינים מעבר לגידול כדי להבטיח שלמרות שינויים אנטומיים הקרינה תגיע למקום. מזה שנה וחצי אנחנו מטפלים באופן שבו בכל יום ויום מבצעים CT חדש ובמערכת של בינה מלאכותית יש תכנון מחדש של הטיפול על מנת להקטין את שדה הקרינה ולמנוע רעילות".

"מנגנון נוסף שלנו בהדסה הוא טיפול בפרוטונים, קרינה אחרת עם יתרון של צמצום הנזק לרקמה שמסביב. כך הורגים מצד אחד את הגידול ומהצד השני מצמצמים את הנזק שמסביב", אומר פרופ' פופובצר המציין כי חלקם של הטיפולים מתבצעים רק בהדסה עין כרם. לעומת זאת הרפואה המותאמת אישית קיימת בכל מקום בבתי החולים הטובים בארץ.

על מעמדה של ישראל במירוץ להכנעת הסרטן אומר פרופ' פופובצר כי ישראל היא מדינה עם רפואה מצוינת. במסגרת זו של רפואה מצוינת מתבלט המרכז הרפואי הדסה עין כרם בהיותו כבר שלוש שנים בין מאה בתי החולים לסרטן הטובים בעולם. "לצערי אנחנו היחידים בארץ", הוא אומר ומציין את הקושי להתמודד עם מרזי רפואה עתירי תקציבי מחקר ברחבי העולם, ועם זאת היותה של ישראל אומת סטארטאפ מאפשרת את היותה חלק מחוד החנית של המחקר סביב המאבק במחלה. "יש הרבה פיתוחים שיוצאים מישראל ואנחנו, כמו הרבה בתי חולים, מנסים לנצל את זה ולהיות שותפים לעשייה הראשונית בפיתוחים שנעשים בארץ באופן כללי".