שבוע טוב
שבוע טובערוץ 7

עצב טלוויזיוני

שוב רגע טלוויזיוני עצוב עבר על כוחותינו. בראיון אצל רוני קובן מודה נשיא בית המשפט העליון בעבר, אהרון ברק, שאין לו כל ידע במשפט העברי ושמעולם לא למד גמרא. הדברים מתווספים למראה העגום של החרדים שמדריכים אותו בהנחת תפילין ובאמירת פסוקי הבסיס של שמע ישראל. עצוב מאוד. עצוב שגאון אדיר ככל שיהיה, אדם חסר רקע במשפט העברי הוא שניהל, ורוחו עודה מנהלת, את דמותה ומאפייניה של המדינה היהודית היחידה בעולם.

אלא שזה לא רק עצוב אלא גם בעייתי, כי החוק בישראל קובע שאם ישנה לקונה בחוק צריכים השופטים להכריע "לאור עקרונות החירות, הצדק, היושר והשלום של המשפט העברי ומורשת ישראל", ומסתבר שההוראה הבסיסית הזו לא יכולה הייתה להתקיים על ידי השופט ברק, פשוט כי הוא לא למד ולא מכיר את מה שיש באותו משפט עברי.

ד-מו-קר-טיה!

בימים אלה התברר לכולנו שמערכת המשפט אינה מגדל שן מבוצר שרק שחורי גלימה חמורי סבר מתעניינים בו. מסתבר שמדובר במערכת שכל תזוזה בה מרעידה להמוני בית ישראל את אמות הסיפים, וכך נמצאו זועמים הייטקיסטים וטייסים, מטכ"ליסטים ושקמיסטים, בנקאים רופאים ופרופסורים, מקעקעים וקוטפי פטריות וכולם נפחדים ונרעשים מגזירת יריב לוין המאיימת עליהם. כולם משוכנעים שעתידם רע ומר בעקבות הגזירה המתרגשת עליהם.

זו בדיוק השעה לתת מבט קדימה ולגלות לכם מי עוד צפוי להצטרף בימים הקרובים למחאה כי הנושא ממש, אבל ממש, בנפשו:

מחאת עובדי שמורות הטבע, כי "בית המשפט יהפוך לשמורת טבע אחרי הרפורמה ואין לנו כוח אדם לתחזק עוד שמורה".

מחאת הציירים, כי "הרפורמה צובעת את המציאות בשחור ולבן וזה משעמם".

מחאת הגננות וילדי הגנים, כי "אין ספק שביום שאחרי הרפורמה ידרשו שכל הבובות בגנים יהיו של ביבי ושרה או של יריב ורוטמן ולא נספיק להתארגן על הבובות האלה בזמן".

מחאת הסנדלרים, כי "אחרי שאת כל המסמרים ייקחו להם לטובת תיקון מערכת המשפט או לטובת ארון הקבורה של מערכת המשפט, לא יישארו מסמרים לתקן נעליים".

מחאת הפציפיסטים, כי "ברור שזה יביא אותנו למלחמת אחים ואנחנו לא מכירים מלחמה בלי נשק, ואנחנו בנשק לא נוגעים, כידוע".

מחאת העיתונאים כי ביום שאחרי הרפורמה הארץ תהיה שקטה ולא יהיה על מה לדווח.

מחאת החרדים כי רפורמה זה משהו שקשור ברפורמים, לא?

מחאת ימניים, כי אף אחד מהשמאל לא יישאר בארץ ולא יהיה את מי לנצח.

מחאת הקופאיות בחנויות, כי אם כולם עוזבים את הארץ לא יהיה למי למכור.

מחאת בעלי חנויות המכולת, כי אין ספק שביום שאחרי יחייבו אותנו לפתוח קופות נוספות לפי דת מין וגזע, ואין מספיק קופאיות שעזבו את הארץ בסעיף הקודם.

מחאת נתניהו והשרים, כי נצטרך ממש ליישם הבטחות ולא יהיה לנו את בג"ץ כדי להאשים אותו

מחאת יריב לוין ושמחה רוטמן כי "עשרים שנה למדנו, חקרנו, כתבנו, חוקקנו את האירוע, ואם חלילה תעבור הרפורמה נצטרך למצוא משהו חדש לעסוק בו, ולמי יש כוח?"

אז יכול להיות שיש כאן רפורמה שאף אחד, אבל אף אחד לא רוצה בה?

פרטיזן צבאי

נזדמן לי באקראי לדפדף בין תחנות ביום שני. נפלתי על סוף תכניתו של רינו צרור בגלי צה"ל. תכנית אקטואליה, כזו שאמורה לשמור על איזון עם מראיין שאמור לשמור על אובייקטיביות, אלא שבדיוק באותה שעה התכנסו המוחים והמפגינים בירושלים ורינו יקירנו מצא לנכון להשמיע ממש במקרה את 'בלא צ'או', בלי לומר הרבה, אבל כשמפגינים בחוץ, מראיין בפנים וברקע שיר, כדאי לזכור מהו השיר הזה. אז למי שלא יודע, הנה כמה שורות מתוך הערך הרלוונטי בויקיפדיה: "בלה צ'או (באיטלקית Bella Ciao תרגום: "להתראות יפה") הוא שיר עם איטלקי המזוהה עם ההתנגדות לפשיזם. השיר היה נפוץ בקרב הפרטיזנים האיטלקים במהלך מלחמת האזרחים האיטלקית שפרצה בסוף מלחמת העולם השנייה, בין 1943 ל-1945, במאבקם נגד איטליה הפשיסטית וגרמניה הנאצית, והוא נחשב כיום כהמנון של חופש והתנגדות לפשיזם ברחבי העולם".

ולנו נשאר לשאול עד כמה תמימה הייתה הבחירה הזו של רינו.

הזויים לגמרי

בראשית השבוע נקלעתי לסיור של תנועת הריבונות בבקעת הירדן. מן הסתם שמעתם עליו אחרי שהוא סוקר ודווח מאינספור כיוונים, ולכן לא על הסיור אספר אלא על כמה מוזרים שהיו שם.

בשעתו כתבה נעמי שמר באהבתה לארץ ישראל את "בדרך לכאן פגשתי איש מאוד מוזר, הלך כמו סהרורי, מלמל לעצמו בשקט וככה אמר: על משכבי בלילת אני שומע קול פעמון גדול מצלצל ארץ ישראל שייכת לעם ישראל". אז זהו, שגם שם היו מוזרים, ואפילו יותר מוזרים מאלה שראתה נעמי שמר. למה יותר מוזרים? כי היו אלה חברים וחברות בתנועת נוער הריבונות. מילא שיש עוד כמה מבוגרים שמתרפקים בערגה על 'ארץ ישראל שייכת לארץ ישראל', אבל נוער? הלו, מה קורה פה? אתם כולה בגיל 16-17, אין לכם איזו סדרה לראות, איזה מסך לבהות בו, איזה טוויטר לקפצץ בו, איזה מישהו לרדת עליו או להחרים אותו? מה אתם עושים בנופיה של ארץ ישראל? מה פתאום אתם מקדישים יום שלם למען חזון של ריבונות ישראלית על ארץ ישראל? מוזרים כבר אמרתי?

אבל הם היו שם, מנופפים בדגלים, מחייכים מפה לפה מול ההרים והגבעות בלי מזגן ובלי בצלם. כדי לוודא שלא מזג אוויר החם הוא שאחראי להזיה דיברתי איתם ולא היה מנוס מלהודות, הם אכן מוזרים. הם דנים שוב ושוב בעוד ועוד דרכים לאהוב את הארץ הזו. מוזרים כבר אמרתי, נכון?

ואגב, זה לא שאין להם סלולארי, אלא שהמלבן המתכתי הזה שלהם מנוצל למטרות משונות לא פחות. החבורה המוזרה הזו שיתפה אותי בסודה של אחת הקבוצות שלהם ותאמינו או לא (אני למשל עדיין לא), אבל מאות ההודעות שהם מעבירים ביניהם עוסקות בבירור סוגיות היסטוריות, מדיניות, דמוגרפיות, ביטחוניות שכל כולן דאגה לעתידה של הארץ הזו. כן, כן, זה מה שקורה שם, ואם שכחתם במי מדובר, אזכיר שוב, אלה המוזרים ההם, זוכרים, כן?

אז ברוח הסיומת של נעמי שמר אוסיף - 'נערים מוזרים, לו יהי חלקי עמכם'.

אחלה תקשורת שבעולם

בנונשלנט מרשים ובחליפה מוקפדת התקבל אצלנו יועז הנדל כחלק ממהדורת החדשות של ערוץ 13. האיש מגיע לאולפן, משתלח בממשלה שהחליפה את הממשלה שהוא היה חבר בה, כותש את שריה ראשיה ויועציה, לא מעניק לנו ולו בדל פרשנות ואחרי 3-4 דקות מתקפל. רגע, מישהו מוכן להסביר לנו מה בדיוק קרה כאן? שר לשעבר, שממשלתו פוזרה לכל רוח ומצא את עצמו מחוץ לכנסת, מקבל במה שנועדה לעדכן אותנו בחדשות היום כדי לספר לנו עד כמה הממשלה החדשה חלשה, נבובה, לא רצינית, לא ציונית ושאר מחמאות מימי קמפיין הבחירות? בעיני איזה עיתונאי או עורך מהדורה הדבר הזה מקובל והגיוני? מה, רק בגלל שהאיש יפה בלורית ותואר?

תקווה ירושלמית

והנער המזרח ירושלמי ההוא התעקש גם מול המיקרופון של כתב תאגיד השידור שזה נפלא שהרגו כאן יהודים. הוא גם הביע תקווה למות מות שאהידים והצטער שלא נרצחו עוד יהודים, אבל כאן הגיע הטוויסט בעלילה הצפויה כשהכתב שאל בקול נדהם אם הנער היה רוצה להרוג גם אותו עצמו, את כבוד הכתב שליט"א, ובמענה קיבל 'אינשאללה' וחיוך גדול.

ראיתי והסתקרנתי. איפה נולדה התמימות שמביאה את הכתב הנמרץ לחשוב שמישהו ממכונת ההסתה הזו, השואפת לרצח יהודים באשר הם, מבדיל שם בין ימין לשמאל, בין עיתונאי לעובר אורח. מיקרופון הוא לא תעודת ביטוח, תפנימו. כולנו באותה סירה. תתעוררו.

חנוך לנער

נפתלי בנט הגיע לפודקסט אצל חנוך דאום ועל הדרך הרס לחנוך תדמית שנבנתה לאורך שנים בעמל ויזע. עד שהצליח חנוך לשכנע את כולנו שהוא הוא אבי אבות הפרעות הקשב והריכוז, הגיע בנט עם פודקסט של כמעט חמש שעות. כמעט חמש שעות של קשב וריכוז. מה עוד צריך כדי לפרק לחנוך את התדמית הזו...

שרקי

עד לרגע זה לא ממש הבנתי למה כל האירוע אמור לעניין אותנו, על מה כל הסערה, על מה כל הדיון הציבורי ועל מה הפוסט שפורסם? למה זה עניינינו בכלל?

להערות ולהארות שלכם: [email protected]