סמינר הפסיכולוגים
סמינר הפסיכולוגיםצילום: מרכז מורשת בגין

במרכז מורשת בגין מתקיים סמינר ייחודי בו משתלמות מטפלות ופסיכולוגיות אוקראיניות בהתמודדות עם אתגרים פוסט טראומטיים באזורי לחימה. מנכ"ל המרכז, הרצל מקוב, מספר על המיזם בראיון לערוץ 7.

"תכלית הסמינר היא להכשיר מטפלות פסיכולוגיות אוקראיניות להתמודדות עם תופעות הטראומה בהתבסס על הניסיון שלצערינו הרב יש לנו אותו בשפע הן בשל פעילות אזרחית והן בשל נפגעים בצבא", הוא אומר ומספר כי הצורך עלה על ידי ארגון אוקראיני המתמודד עם מצוקות במשפחותיהם של חיילים במערכה מול רוסיה.

בעקבות הפניה של אותו ארגון אוקראיני "חברנו לקואליציית הטראומה הישראלית, שאצלם מרוכז הניסיון והגיעו אלינו לעשרה ימים כ-15 מטפלות", אומר מקוב ומציין כי לישראל הגיעו רק מטפלות נשים מאחר וגברים אינם יכולים לצאת מאוקראינה.

הסמינר עוסק בפנים שונות של טראומה בעת קרבות, "גם טראומה שבאה לידי ביטוי תוך כדי הקרבות, יש נפגעים שלא יוצאים מהאירוע, וגם יש כאלה שסובלים מפוסט טראומה כמו חיילים שחוזרים מהקרבות הביתה ולא יכולים לישון או פועלים באלימות ותופעות נוספות".

"נצבר אצלנו לא מעט ידע בתחום הלא ותיק הזה", אומר מקוב ומזכיר כי "במלחמת יום הכיפורים לא הכירו את התופעות הללו ורק בשנים האחרונות גברה המודעות".

על אף המודעות הישראלית לנושא, הזכרנו למקוב, קיימת הכאה ישראלית על חטא הטיפול הלקוי בנפגעי פוסט טראומה במערכות ישראל, האם למרות זאת אנחנו הגורם הנכון להעביר לקחים ומידע לאחרים? "אמנם אנחנו דופקים על חזה עצמנו, ולפעמים בצדק, ואף פעם אין טיפול מושלם וכאמור הידע לא רב שנים, אבל מתקדמים אצלנו באופן יחסי. מעבר לכך, ממה שהצטבר נכון וראוי לשתף ידע ולהכשיר אנשים מאוקראינה ששם הידע והמודעות לכך אפסיים".