ישראל פריי
ישראל פרייצילום: ערוץ הכנסת

ישראל פריי, העיתונאי פעיל השמאל החרדי, חוזר ומשבח את המחבל הפלסטיני משכם שנעצר ביפו לפני שהצליח לבצע פיגוע ירי בטענה שהוא רצה להרוג רק חיילים במדים.

בראיון לאתר החדשות הערבי ישראלי "כול אל-ערב" (שלישי) אמר פריי: "בוא נשים את זה קצת בפרופורציה. בסוף מדובר באדם שלא פגע באיש. בן האדם הזה לפחות על פי הדיווחים, אנחנו מדברים על בחור שהגיע משכם, מגיע ליפו, וכאמור על פי הדיווחים, אני לא חוקר שב"כ ולא אלוהים, לפחות על פי הדיווחים, הוא מגיע, אגב בתקופה שבה בשכם צה"ל נכנס מדי לילה והורג אנשים, מדי לילה בתקופה זו בשכם, הוא מגיע משם והוא נמנע מלפגוע בחפים מפשע, כלומר ברגע הזה יכולים, עלולים היו להיות הרוגים, נשים, ילדים, ושוב לפחות על פי הדיווחים הוא נמנע מלפגוע בחפים מפשע וחיפש אך ורק חיילים לובשי מדים. על כך שיבחתי אותו ועל כך אני אכן משבח אותו על ההימנעות מפגיעה בחפים מפשע. עצם היכולת לבצע את ההבחנה הזו - אני עומד לחלוטין מאחורי הדברים".

פריי ציין, כי "המדינה הזו הוכיחה שהשילוב הזה (יהודית ודמוקרטית) לא עובד. אולי זה יכול היה לעבוד אם היו עושים דברים אחרת" בהדגישו, כי "היהדות של המדינה נקנתה באמצעות נישול באמצעות דיכוי ובאמצעות שלילת חירויות".

לדבריו, "בסוף חייבת להיות פה הכרעה, וההכרעה תהיה או דמוקרטיה אמיתית וזכויות ושוויון לכולם או פשיזם שגם היהודים לא יוכלו ליהנות ממנו".

בהקשר למצב ברצועת עזה, אמר פריי: "לישראלי הממוצע אין באמת מושג איך ניראים חיים של ילדים בעזה ואיך ניראת השליטה, במה מתבטאת השליטה של ישראל על עזה. ישראלי ממוצע חושב שיצאנו משם באמת והם קיבלו מדינה. לא, הם לא קיבלו מדינה. הם לא יכולים להרים מזלג (ללא אישור ישראלי)".

פריי מתח ביקורת נוקבת על המאבק למען פולחן דתי יהודי ב"מסגד אל-אקצה". לדבריו, "המאבק על מסגד אל-אקצה מקבל פנים ובגדים וצורה של כאילו זה מאבק מהצד הישראלי של מאבק דתי וכבר הפכו לדבר על זה בשיח של זכויות. מה זאת אומרת, יש חופש הפולחן. זה הבל. זה שקר. זה רעות רוח. הרי כל מי שמוביל את המאבק הזה אלה חבורת, מהצד היהודי כמובן, חבורת לאומנים, פשיסטים קיצונים. איפה בדיוק הם מוצאים את כל המקומות שלהם להתפלל? בדיוק הם מוצאים איזה קבר בעיירה פלסטינית ושמה פתאום זה נהיה להם קדוש. אל-אקצה לחלוטין זה פרויקט שנועד, לחלוטין, חד משמעית, פרויקט שנועד לא למטרות קדושות יהודיות, נועד כדי עוד לנגוס עוד ועוד ועוד מהסמלים והאחיזה של הציבור הפלסטיני בירושלים".