הרב פוטש בבית מדרש בבית אורות
הרב פוטש בבית מדרש בבית אורותצילום: אליהו ינאי

קונספט חדש בעולם התורה הציוני דתי: בית מדרש ירושלמי לבוגרי צבא 'בית אורות' בראשות הרב חן חלמיש נפתח באלול האחרון וכבר 20 תלמידים לומדים בו, מדובר בבית מדרש לבוגרי צבא שלא כחלק מישיבה.

"לא מדובר במסגרת שהיא חלק מישיבה, אלא נטו בית מדרש שכולו מוקדש לסוגייה של בוגרי צבא", מסביר ידידיה תורג'מן, תלמיד בבית המדרש.

מלבד זאת, מציין תורג'מן את הייחודיות של המקום לעומת בתי מדרש אחרים של בוגרי צבא. "יש הרבה הבדל בין בית המדרש הזה למקומות אחרים. ראשית, יש אצלנו סיורים שהרב חן עושה בשבתות, שנית, הזמינות של הר"מים, יש לרב חן חברותא עם כל אחד ואפשר להתייעץ ולדבר כל הזמן, ושלישית, מפגש עם דמויות כמו סולי אליאב וד"ר חנה קטן. לא חושב שיש דוגמאות דומות למקום בו יש מחשבה מפורטת סביב בוגרי הצבא".

בית המדרש הירושלמי נמצא בבית אורות שבהר הצופים, דקות מהאוניברסיטה העברית. "הרב חן היה במשך 7 שנים ר"מ בוגרי צבא בשבי חברון והכיר את האנשים, ההתלבטויות והמקום בחיים של אדם שמשתחרר וניצב לפני החלטות כבדות שיעצבו את המשך חייו בהקמת המשפחה, בחירת מקצוע ובעיקר עיצוב הזהות אחרי החוויה המטלטלת והמשמעותית של הצבא על כל מה שהיא כוללת", ממשיך תורג'מן להסביר. "אני כמובן מכליל, יש כאלו שחוזרים לישיבות האם - ומאידך יש הרבה כאלה שלא - ולמקום הזה נוסד בית המדרש כדי לתת את המענה שמעניין אותם, ללבן ולברר לעצמם את הסוגיות האלה".

לצד כל התיאורים, מסביר תורג'מן כי ישנו בבית המדרש לימודי הלכה ועיון. "יש סדר בוקר גמרא בעיון שמוביל הרב ישי לנגה וקבוצה שלומדת הלכה למבחני הלכה בראשות הרב יונתן מאלי, לצד שיעורי אמונה וכאמור, יש מפגשים עם דמויות משמעותיות פעם בשבועיים שאפשר ללמוד ולקבל השראה כמו הרבנית ד"ר חנה קטן".

"בנוסף, יש בשבתות סיורים בירושלים שהרב חן מעביר, למשל בט"ו בשבט יצאנו לטיול כחלק מהמהלך החינוכי הרוחני של הישיבה, ולא סתם לבטל תורה ולהתאורר, אלא כחלק ממעטפת והמרחב שניתן לבוגר צבא כדי שהוא בעצמו יוכל לברר לעצמו את שאלות הזהות והכיוון לחיים".

שיעור בבית המדרש

צילום: אליהו ינאי