סמוטריץ', נתניהו וביידן
סמוטריץ', נתניהו וביידןצילום: פלאש 90 ורויטרס

הממשל האמריקני הזהיר את ישראל כי מבחינתו העברת הסמכויות על ההתיישבות ביהודה ושומרון לידי השר בצלאל סמוטריץ' תיחשב כצעד של סיפוח, כך דיווח הערב (חמישי) הכתב ברק רביד באתר 'וואלה'.

על פי הדיווח, בשבוע שעבר ביקרה בישראל עוזרת מזכיר המדינה האמריקני ברברה ליף וקיימה שיחות עם היועץ לביטחון לאומי צחי הנגבי ועם בכירים במערכת המדינית, בניסיון לקדם מהלכים שיעצרו הסלמה ביטחונית ביהודה ושומרון.

לטענת מספר בכירים שהיו מעורבים בשיחות, ליף אמרה לראש המל"ל שממשל ביידן מודאג מהעברת הסמכויות לסמוטריץ' משום שבראייה אמריקנית מדובר בצעד לכיוון סיפוח של שטחי יהודה ושומרון מצידה של ישראל. עוד טוענים הבכירים שהנציגה האמריקנית שמעה ממערכת הביטחון התנגדות להעברת הסמכויות ודאגה מהמהלך.

נזכיר כי לפי ההסכם הקואליציוני, השר סמוטריץ' אמור לקבל את הסמכות על המנהל האזרחי ועל משרד מתאם פעולות הממשלה בשטחים - הגופים האחראים על המדיניות האזרחית ביהודה ושומרון.

שר הביטחון יואב גלנט מתנגד למהלך וראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה לפשר בין השניים.

דובר מטעם משרד החוץ האמריקני אמר בתגובה כי "ממשל ביידן סבור שזה קריטי עבור ישראל והפלסטינים להימנע מצעדים חד צדדיים שיחריפו את המתיחות ויחתרו תחת המאמצים לקדם מו"מ על פתרון שתי המדינות, כמו צעדים לכיוון סיפוח. החלה נוספת של החוק האזרחי הישראלי ביהודה ושומרון הוא בהחלט צעד מהסוג הזה".

בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לדברים.

גורם בכיר בממשלה אמר בתגובה לערוץ 7: "לא יעלה על הדעת שארה"ב מתערבת בחלוקת התפקידים של ממשלת ישראל. לאחר עשרות שנים בהם מתיישבי יו"ש חיים תחת משטר צבאי, הגיע הזמן למתן אזרחות שווה ושירותים ראויים גם למתיישבים. יש הסכמים קואליציוניים וכל ראשי המפלגות יעמדו על כך שהם יקוימו וכך יהיה".