טבעות נישואים
טבעות נישואיםצילום: ISTOCK

רבני מחלקת נישואין ארצי התכנסו השבוע במועצה הדתית באשדוד כדי לחדד בעיות שונות המועלות במסגרת בירור הזהות היהודית של הפונים לרבנות הראשית.

הרב חיים קלמנוביץ, רב מחלקת הנישואין מטעם הרבנות הראשית באשדוד, סיפר במהלך הכינוס כיצד בירור יסודי שהתבקש לערוך אחר שורשיו המשפחתיים של בחור ישיבה חרדי הוביל לביטול השידוך שבועיים לפני חתונתו.

"לפני כחודש פנתה אלי משפחה מיוחסת וחשובה מן המשפחות הנכבדות של בני הקהילה החרדית. לאחר תקופה ארוכה ומייגעת של שידוכים שלא צלחו הגיעה הצעה של בחור ישיבה בשם: אלכסנדר (בדוי) הלומד באחת מן הישיבות הידועות בארץ.

"לאחר בירור יסודי ומעמיק אצל הרמי"ם וראש הישיבה נאמר, כי הבחור הינו כליל המעלות, שקדן, מתמיד גדול, ירא שמים, ובעל מידות מיוחדות.

"ראשי הישיבה הדגישו כי אומנם הורי הבחור נולדו במוסקבה, אולם הם עלו לארץ לפני עשרות שנים, וכיום הינם בעלי תשובה גמורים ומקיימים אורח חיים חרדי לכל דבר".

"כדי להבטיח חינוך חרדי 'על מלא' ההורים שלחו את בנם ללמוד בתלמוד תורה, בישיבה קטנה ולאחר מכן בישיבה גדולה כנהוג בכל המשפחות החרדיות בישראל.

"ואכן הבחורה התארסה עם בחור הישיבה. מספר שבועות לפני החתונה פנו אלי בני הזוג לשם פתיחת תיק נישואין כמקובל.

לאחר העיון במסמכי הרישום של משרד הפנים ובתעודות הלידה של אב ואם החתן כנדרש, נמצא כי כולם רשומים אכן כיהודים.

"אולם", סיפר הרב קלמנוביץ, "בעיון יסודי יותר התגלה ביוחסין של הסבתא – האם של אם החתן – כי היא רשומה כנכריה, ויתירה מזו - סבתא שנפטרה לפני מספר חדשים אף קבורה בחלקת התושבים המקומיים בבית העלמין הנכרי ולא בבית עלמין יהודי.

בדבריו סיפר כי "במשפחת אם החתן חזרו וטענו כי הסבתא היתה יהודיה והלאום הנוכרי נכתב במשרד הפנים בברית המועצות לצורכי רישום בלבד, אולם הבהרתי להם כי הדבר צריך בדיקה יסודית ואימות רישום המסמכים בבית הדין הרבני כנדרש.

אבי הכלה המיועדת ששמע על כך, החליט באופן מיידי לבטל לאלתר את השידוך.

"הסיפור הזה הינו אחד מיני רבים והבעיות ההלכתיות הקשות קיימות גם בתוככי הציבור החרדי. זאת, מאחר ובקרב העולים ממדינות חבר העמים קיים אחוז גדול של נישואי תערובת עם נוכרים".

לדבריו, חלק גדול מהרישום בתעודות הלידה ממדינות אלו אינו אמין, עקב זיוף תעודות ורישומים שגויים באותן תקופות, ובחלקן גם הילדים הרשומים בתעודות אלו הינם מאומצים. "משום כך, קיים תוהו ובוהו גדול בקביעת רישומי היהודים והנוכרים מאוכלוסיית יעד זו".