טורקיה
טורקיהREUTERS

מאז רעידת האדמה הקשה שפקדה את טורקיה, משלחות רבות מרחבי העולם הגיעו לאזור האסון בניסיון לסייע באיתור הלכודים שעודם בחיים ולאזרחים הפצועים.

ביניהן גם משלחת מארגון 'הצלה ללא גבולות SSF', אשר הקימה שם חפ"ק מיוחד, מרפאות קהילתיות בשטח, שעוסקת במתן סיוע רפואי ועזרה בחילוץ הלכודים.

ניסים משעל שוחח עם דביר דימרי, ממשלחת החילוץ המדוברת, אשר שיתף בתחושותיו לאור המראות הקשים.

"הבוקר השמש קצת זורחת, קצת יותר טוב מהימים הראשונים שהגענו", הודה דימרי בפתח השיחה. "אפשר לראות את זה גם מבחינת כמות הפצועים שמגיעים אלינו לבית חולים השדה שהקמנו. ב־6 בבוקר היום קיבלנו אינדיקציה על ילד בן 5 שנמצא עם רוח חיים בין ההריסות. זה המידע שהגיע אלינו לבית החולים השדה".

עוד הסביר כי למרות הזמן שעבר ואינו פועל לטובת הלכודים, החילוצים עדיין נמשכים באתרי ההרס הרבים. "אנחנו עושים כל מה שניתן. חילוצים במקומות שחושבים שעוד ניתן להציל. באירועים קודמים מצאו גם אחרי עשרה ימים, זה כמובן מאוד נדיר, אבל הצלת החיים פה לא רק בחילוצים עצמם. הצוות של הצלה ללא גבולות נתן פה מענה באחד מבתי החולים, וטיפלנו למעלה מאלף חמש מאות נפגעים ביום שמגיעים. הצלת החיים ממשיכה גם עכשיו בכל רגע, מגיעים פצועים. הרופאים פה עובדים סביב השעון".

"אני מדבר איתך כשאני נמצא ליד אחת מתחנות החלוקה שהצלה ללא גבולות שארגנו ממש במהירות שלושה אוטובוסים ועוד שלוש משאיות שמלאות בציוד. אנשים באים ולוקחים, אם זה בגדים, מוצרי היגיינה, אוכל בסיסי. אנשים מסתובבים עם מגשים, מקבלים קצת פתיתים, צ'ורבה, וממשיכים הלאה", סיפר, והוסיף: "מי שנשאר לו בית חזר לבית. מדליקים פה מדורות בכל מקום, מנסים להתחמם. בניינים יותר חדשים אנשים כן נכנסים אליהם. בית החולים שאנחנו עובדים נבדק ואושר לשימוש, למרות שרואים סדקים בכל מקום".

לדבריו, "אנשים עכשיו קמים לבוקר שמתחילים לעכל, לדבר, מדי פעם אתה שומע פרץ בכי או צעקות מאחד החדרים, בן אדם מבין שהיה פה פשוט חדר מלא נפטרים, מלא ברמה שאני לא יכול להסביר, אז כל אחד שמוציאים אתה שומע עוד משפחה שהתקווה אבדה. לאט לאט רואים פה שאנשים מבינים שאנחנו אחרי ושצריכים ללמוד לחיות מחדש".

"המקומיים פה מעריכים בצורה בלתי רגילה את ישראל"

לסיום התייחס דימרי להיותם משלחת ישראלית והחשש מפני קבלת העם הטורקי את מוצאם: "התלבטנו כשהתחלנו את המשלחת אם לבוא עם אפודים עם דגל ישראל, החלטנו שגם עם הערכת מצב ביטחונית שלא תהיה בעיה. בשנייה שנחתנו באיסטנבול הבנו שההערכה הייתה נכונה לגמרי. מהשדה המשטרה בשנייה שהגענו, מיד המשטרה לקחה אותנו למטוס מיוחד וביקשה מאיתנו לחפור ממש באזור ספציפי. הצמידו לנו כמה שוטרים, טורקים דוברי אנגלית. המקומיים פה מעריכים בצורה בלתי רגילה את ישראל".

"ביום הראשון אחד ממפקדי המשלחת יילד אישה בבית החולים וכמובן אחרי 12 שעות אמרו לה ללכת הביתה, לפני שהיא הלכה היא הגיעה אלינו לאוהל לכמה שעות עד שמצאנו לה סידור, והיא אמרה לנו שהיא קראה לילד שלה 'פורקן', משמעותו הצלה, עזרה, ואמרה שהיא רוצה להקדיש את זה למשלחת הישראלית שבאה ולהצלה ללא גבולות שככה עזרו לתינוק הזה. הם יצרו איתנו קשר אחר כך, יש תמונות, אנחנו קצת מנועים לפרסם אותן כי יש פה עניין דתי לא לפרסם תמונות של נשים", שיתף.