נפתלי בנט
נפתלי בנטצילום: Arie Leib Abrams/Flash90

ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט סיפר בראיון שהעניק לחנוך דאום על שינוי הוראות הפתיחה באש שביצע והוביל למספר גדול של מחבלים הרוגים בשנה וחצי של כהונת ממשלתו.

"בערך חצי שנה לתוך הכהונה החלה סדרת פיגועים בבאר שבע, בני ברק, אלעד וכולי, ואז בעצם יזמנו את מבצע שובר גלים יחד עם שר הביטחון גנץ והרמטכ''ל, ראש השב"כ ושר החוץ, והרעיון היה להגיע בצורה מאוד אקטיבית לקיני המחבלים כל לילה ועשינו את זה וזה הצליח'', אמר בנט וציין שהמהלך הוביל למיגור גל הטרור באותה עת.

דאום שאל את בנט ''שינית משהו בהוראות הפתיחה בנשק?'', ובנט ענה: ''פה אני מעדיף להיות קצת זהיר, היה איזשהו רגע שאתה מכיר את הטבע שלי, אני אוהב לרדת לפרטים, אז נהרג לוחם ימ"מ נעם רז ז"ל. הגעתי באיזשהו ערב, יום-יומיים אחרי הפעולה הזו, הגעתי לימ"מ בשקט, זה לא פורסם, בלי ציוצים וכולי, ורציתי לדבר עם הלוחמים שהיו שם ודיברתי''.

נעם רז
נעם רזצילום: באדיבות המשפחה

בנט הסביר מדוע לעיתים הוא 'מדלג' על הדרג הפיקודי ומשוחח עם הלוחמים עצמם, ''זה חשוב מבחינה מנהיגותית אבל גם תמיד בכל ארגון, מערכת החינוך, הצבא, ההיררכיה בוררת מידע. כל אחד רוצה להציג תמונה טובה.

''הגעתי לימ''מ, כשירדתי לפרטים הבנתי שהם שהו לא מעט זמן שם בכפר והבנתי שצריך לשנות את הוראות הפתיחה באש, עשינו מהלך, לא בתקשורת, ושינינו בצורה משמעותית את הוראות הפתיחה באש וזה הניב חיסול של הרבה מחבלים''.

לשאלה האם מותר להגיד מה השינוי ענה בנט: ''לא, הרבה פעמים הוראות הפתיחה באש תלויות הקשר. אם אנחנו בשגרה אז יש אינטרס לשמור על שקט כדי לא להלהיט אבל כשיש שינוי מצב אתה חייב לשנות את הוראות הפתיחה באש. זה קרה כמה פעמים בהיסטוריה, זה קרה באירועי הכותל אצל ביבי כשפתח את מנהרת הכותל והערבים התחילו פרעות. היתה אז תחושה שאנחנו ביחד עם הפלסטינים ועושים משמרות משותפות ופתאום אחד מאנשי הרש''פ ירה בחייל אז אתה צריך לדעת לעשות את השינוי''.

על שינוי הוראות הפתיחה באש שהוביל בממשלתו סיפר בנט כי ''ברוך השם יצאנו מאוד אגרסיביים וזה בלם במידה רבה'' את פיגועי הטרור שהיו באותה עת.

כזכור, מאז שסיים ראש הממשלה נפתלי בנט את תפקידו הוא לא התראיין לתקשורת הישראלית או הזרה. לפני ימים אחדים הוא קיים שיחה מקיפה עם חנוך דאום, בת חמש שעות, על תקופת כהונתו, מרגע כינון הממשלה הייחודית ועד ימיה האחרונים.

בשיחה, בנט מדבר בפתיחות ובכנות. הוא מספר בפירוט על ניסיונות התיווך הדרמטיים שלו בין פוטין לזלנסקי, על המפגשים עם נשיא ארה"ב ביידן (כולל סירוב דרמטי בעניין איראן), ועל השאלה האם יש מקום בישראל העכשווית לממשלה עם מפלגה כמו רע"מ. עוד כוללת השיחה סיפורים מדיניים, פוליטיים ואישיים חדשים, כולל שגיאות ולקחים.