נורית שכטר
נורית שכטרצילום: יח"צ

פנה אלי בחור בן 40 שהסביר לי שהוא חייב להתחתן: "אני חי עם ההורים ויש לי עבודה טובה, אבל אני יודע שהשעון מתקתק. אני יודע בשכל שאני חייב להתחתן, אבל אין לי שום רצון או "דרייב" להתחיל להיפגש עם בחורות. מה עושים?"

"למה באת?" שאלתי אותו, "אולי בכל זאת עדיף שתישאר באזור הנוחות המוכר. מדוע להתאמץ ולעזוב את המציאות הבטוחה והמוכרת - לסיפור של זוגיות וויתורים, שאתה כלל לא יודע איך תרגיש בהם?"

"לא אוכל לחיות עם ההורים לנצח", הוא הודה, "ואם אני לא אחליט לשנות את המציאות ממש עכשיו, אני אשאר לבד. אין לי ברירה, אני חייב להתחתן ואשמח שתעזרי לי".

כאן נמצאים הכוחות האמיתיים שלנו

אין ספק שבמקרה כזה, קיים פער עצום בין השכל לבין ההרגשה. בשכל הכל ברור לו, הוא יודע שהוא רוצה וצריך להתחתן. הוא יודע שהמציאות שלו לא מתקדמת - אבל בהרגשה הפנימית - אין מה שיניע אותו לפעולה ולשינוי.

החדשות הטובות הן שהרצונות והתחושות לא נמצאים כלל בשכל - הם חיים וקיימים במקום אחר: בגוף עצמו. בשפה העברית נוכל למצוא ביטויים רבים המבטאים תחושות גופניות: 'מוסר כליות' מעיד על הידיעה מה אסור ומה מותר; 'פיק ברכיים' מכוון על תחושות פחד וחרדה, הבאות לידי ביטוי ברגליים שלא מצליחות לקדם אותנו, ואפילו המחשבות האמיתיות - לא מופיעות בשכל, אלא בלב: "מחשבות רבות בלב איש". ניתן לומר בהחלט: 'כל עצמותי תאמרנה…".

זה הידע להגשים את הרצון

כשאדם רוצה להתחבר אל הרצונות הפנימיים שלו, הוא בעצם צריך להתחבר לגוף שלו, ולדעת להקשיב לתחושות השונות הבוקעות מתוכו.להיות קשוב לכל המסרים שניתן לקבל ממנו, וללמוד למה הוא באמת זקוק על מנת להתקדם.

זה המקום האמיתי ביותר, שם נגלה לעיתים קרובות את המחשבות - המנוגדות לגמרי לשכל הישר, פחדים, אמונות טפלות ועוד ועוד… רק בהתבוננות כזו עמוקה פנימה ניתן יהיה להבין מה מונע את ביצוע הרצון.

זו המתנה הגדולה ביותר שאדם יכול להעניק לעצמו, בידיעה שכל המחשבות, הפחדים והאמונות המוסתרים עמוק בגוף - הם המשפיעים הראשיים על כל אחד מאיתנו. ככל שנהיה מחוברים יותר לגוף שלנו ולמה שהוא אומר - נוכל לשחרר את כל המעכבים, את כל החסמים - ולהתחבר ממקום פנימי ועמוק למה שאנחנו באמת רוצים. הצעד הבא הוא למצוא דווקא שם - את הכח והרצון להגשים את כל החלומות.