יהונתן כהן בגמר חידון התנ"ך המחוזי
יהונתן כהן בגמר חידון התנ"ך המחוזיצילום: דוברות חינוך ההתיישבותי

יהונתן כהן, תלמיד כיתה י"ב בישיבת בני עקיבא השומרון שבקרני שומרון, ניצח בחידון התנ"ך של מחוז ההתיישבות והעפיל לגמר חידון התנ"ך הארצי.

בסוף השבוע התקיימו ברחבי הארץ חידוני התנ"ך בשלב המחוזי. מדובר בחמישה מחוזות של החינוך הממלכתי דתי מהם הזוכים יעפילו לשלב הארצי בעוד כחודש.

כהן, תושב רבבה, עבורו זו השנה הרביעית בה הוא מתמודד בחידון, וכעת נראה כי ההתמדה והדבקות במטרה קוצרת פירות. "כהן עלה לשלב המחוזי יחד עם עוד 16 מתמודדים מבתי ספר ממלכתיים דתיים, אשר העפילו לשלב זה מבין כ-200 תלמידים מעשרות בתי ספר של החינוך ההתיישבותי בארץ", סיפר יעקב שבות המפקח על החינוך הדתי במינהל.

כסגניתו, ולאחר תחרות צמודה ובפער של נקודה בלבד, נבחרה אמונה כהן תלמידת אולפן בהר"ן, תושבת בני נצרים: "קיבלתי השראה מרות כהן, כלת התנ"ך העולמית לשנת תש"פ שלמדה באולפנה שלי. התנ"ך הוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלי ותהליך הלימוד חיזק את האמונה שלי".

אמונה כהן בגמר חידון התנ"ך המחוזי
אמונה כהן בגמר חידון התנ"ך המחוזיצילום: דוברות חינוך ההתיישבותי

לפני חג הפסח יתמודד כהן בחידון הארצי. אם יצלח גם אותו יעלה עם עוד שני מתמודדים לחידון העולמי, בו יתחרה מול מתחרים נוספים מרחבי העולם.

כזכור, חידון התנ"ך העולמי הוא חלק מטקסי יום העצמאות ומשודר באמצעי התקשורת, ראש הממשלה לוקח חלק בחידון ושואל את המתמודדים את אחת השאלות המכריעות בחידון. כהן מצטרף לשני זוכים נוספים מרשת בני עקיבא שזכו במקומות הראשונים בחידוני התנ"ך המחוזיים: שלמה ידידיה ויזל סנקרי (י"א) מישיבת בנ"ע קרית הרצוג זכה במחוז תל אביב, ונטע לקס (י"א) מאולפנת שירת הים שזכתה ככלת התנ"ך במחוז ירושלים.

אילנה נולמן, מנהלת המינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער ויו"ר חבר השופטים: "אנו מציינים השנה 60 לחידון התנ"ך לנוער במשרד החינוך, 75 לקום המדינה ו-90 שנה לעליית הנוער שעודנה נמשכת. כל אלו הם התגשמות חזון הנביאים, ואתם חלק ממנו.

אתם לומדים ויונקים מספר הספרים, לא רק את מה שהיה בעבר, אלא צופים גם פני עתיד. לדבריה "מחלוקת וויכוח הם חלק ממסורת הלימוד היהודית, שהפכו לגורם מעצב בתרבות הישראלית לדורותיה. בכל דור תמיד היו בית הלל ובית שמאי. יחד עם זאת חשוב לנהל את המחלוקת לשם שמיים - באופן ענייני, מתוך כבוד והקשבה, בסבלנות ובסובלנות ולאפשר מרחב לריבוי דעות".