רעידת האדמה בטורקיה
רעידת האדמה בטורקיהצילום: Erik Marmor/Flash90

בעוד מאמצי החילוץ נמשכים, טורקיה מבקשת להעמיד לדין את הקבלנים והמהנדסים שאישרו את בניית רבים מהמבנים שקרסו ברעידת האדמה הקטלנית.

הרשויות בטורקיה הוציאו בימים האחרונים מאות צווי מעצר נגד קבלנים, ארכיטקטים ומהנדסים, שהיו אחראים לבניית בנייני מגורים רבים שקרסו ברעידת האדמה, בחשד כי לא עמדו בתקני הבטיחות הטורקיים.

מהמט יאסר קוסקון, קבלן שבנה את "מגורי רנסנס", בניין בן 249 דירות מגורים במחוז האטאי בדרום טורקיה שקרס כליל ברעידת האדמה, נעצר בשדה התעופה באיסטנבול. בהצהרה שפרסם, אמר קוסקון כי "פעלתי על פי כל החוקים וכללי הבנייה בבנייתו של בניין הדירות".

גל המעצרים הנרחב מתבצע כאשר נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, מתמודד עם זעם וביקורת ציבורית רחבה על ממדי האסון ועל התגובה האיטית של ממשלת טורקיה בשליחת צוותי חילוץ והצלה לאזורים שנפגעו בצורה הקשה ביותר.

בחודש מאי הקרוב אמורות להתקיים בחירות לנשיאות בטורקיה ועל פי ההערכות ארדואן חושש כי הביקורת על תפקוד הרשויות לאחר רעידת האדמה עלול לפגוע בסיכוי שלו להיבחר שוב.

על פי כלי התקשורת בטורקיה לפחות 12 בני אדם כבר נעצרו, ובימים הקרובים אמורים להיעצר עוד עשרות בני אדם שהיו אחראים לבניית מבני המגורים שקרסו.

בינתיים מספר הקורבנות מרעידת האדמה הקשה הגיע כבר ל-33 אלף בני אדם בטורקיה וסוריה יחד, כאשר החשש הוא כי מספר הקורבנות הסופי עלול להיות כפול. ארגון הבריאות העולמי מעריך כי עד 26 מיליון בני אדם נפגעו בשתי המדינות.

בסוריה המצב נחשב קשה עוד יותר. הרעידה פקדה את צפון מערב המדינה, אזור שנמצא בשליטת המורדים, שם כמעט כל האוכלוסייה שמונה 4 מיליון בני אדם כבר הייתה תלויה בסיוע חיצוני של האו"ם וגורמים אחרים עוד לפני רעידת האדמה הקטלנית.