חוגגים את הבשורה
חוגגים את הבשורהצילום: דוברות

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיע הלילה (שני) לישוב "שדה בועז" בגוש עציון, כדי לחגוג את ההחלטה שיזם יחד עם שרים נוספים בקבינט, להכשיר תשעה ישובים בהתיישבות הצעירה ולהפוך אותם ליישובים מן המניין.

השר בן גביר אמר לתושבים: "יום גדול, צעד חשוב מאוד אבל אני מקווה שזה רק התתחלה. סיכמנו עם ראש הממשלה על המשך ההסדרה וזה מה שצריך להיות".

"מצד שני, אנחנו מבינים שחייבים להמשיך גם בפעולות ענישה, הרתעה וסיכול הטרור, המצב במזרח ירושלים יצא אתמול לדרך, אחרי שגם ראש הממשלה קיבל את עמדתי והבין שזה מה שקריטי למלחמה בטרור ובעזרת השם המבצע ימשך במטרה להתחיל ולהחזיר את המשילות גם לשכונות מזרח העיר, שנזכה לתת תשובות לטרור גם בהתיישבות וגם במכה חזקה".

22 שנה חיכינו: בן גביר חגג עם תושבי שדה בועז

גורם אמריקני בכיר גינה הלילה (ב') את החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני להסדיר 9 יישובים ביהודה ושומרון שקיימים שנים רבות ולאשר בימים הקרובים תוכניות לבניית אלפי יחידות דיור חדשות.

היישובים שיוסדרו: אביגיל, עשהאל, שחרית, גבעת ארנון, גבעת הראל וגבעת הרואה, מלאכי השלום, מצפה יהודה, בית חוגלה, ושדה בועז.

הבכיר האמריקני אמר: ''עמדתנו בנושאים אלו היא ברורה ועקבית. אנו מתנגדים בתוקף להרחבת ההתנחלויות, ואנו מודאגים מאוד מהדיווחים על תהליך להכשרת מאחזים שאינם חוקיים לפי החוק הישראלי. אנו מבקשים מממשלת ישראל מידע נוסף על מה שהוחלט בפועל''.

בתנועת ההתיישבות נחלה בירכו על ההחלטה להכשיר תשעה יישובים, ''החלטה זו הינה הישג חשוב אך אין בה די. עדיין לא אושרו עשרות ישובים של 'ההתיישבות הצעירה' ולא אושרו נקודות התיישבות חדשות.

''בעזרת ה' החלטות אלו יהיו פתח להקמת ישובים חדשים ותוכנית התיישבות ממלכתית נרחבת בכל מרחבי יהודה ושומרון''. בתנועת נחלה הוסיפו: ''הצעד המיידי הבא הינו שיבה לאביתר על פי התחייבות מפורשת של הממשלה''.

גלנט וסמוטריץ'. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר האוצר והשר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ׳: ''הבטחנו ואנחנו מתחילים היום לקיים. הממשלה החליטה על הסדרת ההתיישבות הצעירה. אני מודה לראש הממשלה על העבודה המשותפת ועל האמון. במשך שעות רבות בשבועות האחרונים ניהלנו סדרת דיונים מורכבת ששיאה בהחלטת הקבינט שהתקבלה הערב.

''קיבלנו היום החלטה משמעותית להתיישבות שלא התקבלה כמותה שנים רבות. דרך ארוכה עוד לפנינו אבל עשינו צעד משמעותי בכיוון הנכון''.

סמוטריץ' פירט: ''קיבלנו החלטה על הסדרת תשעה יישובים כישובים חדשים באופן מיידי ועל התנעת מהלך רחב שיכין את המשך הליכי ההסדרה ביחס ליתר ישובי ההתיישבות הצעירה. בנוסף, מת"ע תכונס ויאושרו באופן מיידי כעשרת אלפים יחידות דיור לתכנון ולשיווק שיחדשו את תנופת הבנייה ביהודה ושומרון שהוקפאה תקופה ארוכה בממשלה הקודמת''.

כאמור, בתגובה לפיגועי הטרור הרצחניים בירושלים, ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי (הקבינט המדיני-ביטחוני) החליטה פה אחד להסדיר 9 יישובים ביהודה ושומרון. יישובים אלה קיימים מזה שנים רבות, חלקם עשרות שנים.

כמו כן, מועצת התכנון העליונה במינהל האזרחי תכונס בימים הקרובים על מנת לאשר בניית יחידות דיור חדשות ביישובים קיימים ביהודה ושומרון.

ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי קיבלה שורת החלטות נוספות במסגרת המאבק בטרור, לרבות תגבור כוחות משטרה ומג"ב בירושלים, ופעילות מבצעית מוגברת של המשטרה נגד מסיתים ותומכי טרור. רה"מ נתניהו הדגיש שכוחות הביטחון יפעלו באופן ממוקד נגד מחוללי הטרור ולא תהיה ענישה קולקטיבית.