השר הרב עמיחי אליהו בכנס
השר הרב עמיחי אליהו בכנסצילום: עזרא לנדאו

מאות רבנים, רבניות מנהלי מוסדות ואנשי חינוך התכנסו אמש (ראשון) במלון רמדה בירושלים לכנס 'קהילה מוגנת'.

המשתתפים הגיעו לדון, להתעדכן ולקבל כלים להנהגת הקהילה, במקרה של פגיעה מינית. הכנס הינו ביוזמת ביה"ד המיוחד העוסק בפגיעות מיניות ואיגוד רבני קהילות ובשיתוף קרן ידידות טורונטו, קרן חרות והחמ"ד.

הרב אריאל אליהו יו"ר איגוד רבני הקהילות פתח את הכנס בשיתוף ממעורבות אישית שלו כיו"ר האיגוד, באירוע של פגיעה מינית. הוא הדגיש כי קהילה חייבת לדעת להעביר את המסר בקול ברור ולהעמיד גבולות, כיוון שהמרחבים האפורים ותחושת אי הנעימות עלולים להוות כר פורה לפוגעים. הנהגת הקהילה צריכה להאמין בכוחה וביכולותיה ולשאת באחריות למתרחש במשמרת שלה.

מיכל דה האן סגנית ראש החמ"ד פנתה לרבנים ולרבניות בבקשה לעבוד יחד בקהילה שכן הפוגעים והנפגעים חיים ביננו והמבנה הקהילתי משמעותי לתהליך השיקום וההחלמה.

הכנס נפתח בסדנת 'נקדש' בהפקתה של אפרת רבינוביץ' מנכ"לית בית הדין שחשפה את המשתתפים להיקף התופעה, להשלכות של תגובה או חוסר תגובה של הקהילה וליכולת לקחת חלק אקטיבי בצמצום המספרים וההשלכות. במהלך הסדנא שולבו קטעי תיאטרון ששיקפו באופן כואב ומרגש את המורכבות של התמודדות עם פגיעה במבט חברתי קהילתי ואישי.

הרב ליעד אוריין מזכיר בית הדין הדגיש את חשיבות היחס המעצים לנפגעים ושיתף בארוע שבו הרב שמואל אליהו פגש נער חרדי שהתלונן במשטרה והסתובב בכיכר ציון ואמר לו - "אתה צריך להיות רב כי אתה אמיץ".

הרב אליהו עודד את המתלונן ללמוד תורה על מנת לממש את תכונות הנפש היחודיות שלו להטבה עם נפגעים נוספים.

הרב שמואל אליהו, יצא בקריאה לכל קהילה ומוסד ליצר גב איתן שיאפשר הגנה מפוגעים ושיקום הנפגעים. הרב הזכיר את החלטת בית דין הגדול בעניין שיינברג, המחזק את כוחה של הקהילה מול הפוגעים.

בין משתתפי הכנס: שוש נגר - ראש החמ"ד, משה שפירא מנכ"ל ידידות טורונטו, יהודה נויימן מעירית ירושלים, הרב שמחה ויסמן ראש מוסדות נעם צביה, אבי וורצמן מתנסים צבי צוויבל מפעלות הציונות הדתית, דני טרופר- יו"ר גשר קרן קהילות וקרן חירות