אל"מ יואב, מפקד מרכז הבינה המלאכותית ביחידה 8200
אל"מ יואב, מפקד מרכז הבינה המלאכותית ביחידה 8200צילום: דרור סיתהכל

אל"מ יואב, מפקד מרכז הבינה המלאכותית ביחידת 8200, נשא דברים בכנס שבוע ה-AI באוניברסיטת תל אביב וסיפר על היכולות החדשות בתחום סיכול הטרור.

"כלי הדאטה סיינס וה-AI בהם אנו משתמשים מגבירים משמעותית את היכולת שלנו לסכל פיגועי טרור. אחד הכלים המשמעותיים שבנינו ומפעילים כיום, היא מערכת שיודעת למצוא אנשים 'מסוכנים' על בסיס רשימת אנשים מוכרים שוהוזנה למערכת. את התהליך הזה עושה המערכת בשניות, מה שבעבר היה לוקח למאות חוקרים מספר שבועות לעשות", הסביר.

הוא חשף לראשונה כי "במבצע 'שומר החומות' הצלחנו לזהות באמצעות המערכת מפקדי חוליות טילים של חמאס, ופעילי נ"ט במיליציית טרור בעזה לצורך סיכולם. בשילוב האדם-מכונה הייחודי של יחידה 8200, המכונה הצליחה למצוא את המחבלים מבין מאגר עצום של אנשים ולהעביר את המידע שנוצר מהבינה המלאכותית, אל חוקרי אגף המודיעין".

עוד סיפר כי במהלך המבצע הצליח אגף המודיעין לייצר 200 מטרות חדשות לתקיפה בזמן המבצע באמצעות כלי הבינה המלאכותית שפותחו ב-8200. נוסף על כך, הצליחו ביחידה לעדכן ולשדרג את כלי ה-AI שלהם כ-150 פעמים בזמן המבצע - וכך שדרגו את יכולות צה"ל במהלך המבצע.

לדבריו, המערכת שפותחה ב-8200 מצטרפת לשורה של מערכות במסגרת מהפכת הבינה המלאכותית ששיפרו בעשרות מונים את היכולת של צה"ל להפליל מטרות, ולזהות פעילי טרור ובכך לסכל את פעילותם.