משלחת צה"ל בטורקיה
משלחת צה"ל בטורקיהצילום: דובר צהל

משלחת צה"ל חזרה מאזור האסון בטורקיה. השגריר הטורקי הביע הוקרה הערכה רבה לצוות הישראלי ועל ההשלכות של האירוע ליחסים המדיניים בין המדינות שוחחנו עם ד"ר נמרוד גורן, מומחה ליחסי ישראל טורקיה.

ד"ר גורן מדגיש כי מדובר באירוע טרגי בסדר גודל שלא נראה כמותו עם אבדן גדול שמשפיע על הלכי הרוח בטורקיה. על הסיוע הישראלית הוא מציין כי "גם בעבר ישראל סיפקה סיוע הומניטארי לטורקיה ולמדינות אחרות. זה קרה בתקופות טובות יותר וטובות פחות".

באירוע האחרון, הוא מספר, קיבלה המשלחת הישראלית בולטות גם בשל גודלה ובשל נוכחותה המשמעותית בשטח כמי שהקימה בית חולים שדה, העבירה ציוד הומניטארי רב, והדברים באו לידי ביטוי גם בנאומו של ארדואן כמו בדבריהם של בכירים טורקים אחרים. לזאת מוסיף ד"ר גורן ומעיר כי הערכה טורקית הייתה גם למדינות נוספות שנרתמו לסייע, ובהן גם מדינות שנמצאות בקשר שלילי עם טורקיה, כדוגמת יוון, קפריסין וארמניה.

היחס לישראל, אומר ד"ר גורן, לא היה שווה ערך למדינות הללו בשל התחממות היחסים בין המדינות בשנים האחרונות. "התהליך שישראל וטורקיה עברו בשנתיים האחרונות עבר משיח מאוד קשה בין המנהיגים ובין הציבור לפרק חדש. האמון שוקם, ערוצי תקשורת הוקמו, שגרירים הוחזרו, היו ביקורים רמי דרג ונוצר מסגור מאוד חיובי בין המדינות וגם אחרי חילופי השלטון הדברים ממשיכים, ארדואן פונה לנתניהו והכל מתקדם. טורקיה רואה את ישראל כמדינה שיש איתה עדיין פערים בנושא הפלשתיני ובנושאים אחרים, אבל ניתן לקדם שיתופי פעולה, ובישראל מתייחסים לטורקיה בצורה דומה".

ועם זאת אנחנו שואלים על האיומים שלפי דיווחים הופנו כלפי חלק מצוותי החירום הישראליים והיו מי שבחרו לקצר את שהותם על אדמת טורקיה. ד"ר גורן מציין כי האירוע כולו התרחש באזור בפריפריה הטורקית, קרוב לגבול עם סוריה ובקרבת מקום נמצאת עיר שהייתה בשליטת דאעש וככל הנראה איומים בחטיפות הובילו את השמועות הללו, אם כי הוא עצמו אינו משוכנע לחלוטין שאכן היה מי שקיצר שהות שם.

על עצם ההתמודדות הטורקית עם הטרגדיה שפקדה את המדינה אומר גורן כי יש לזכור שטורקיה חוותה אירוע דומה, גם אם בהיקפים פחותים, בשנת 99'. האירוע עצמו מגיע בתקופה פוליטית רגישה שכן בעוד כשלושה חודשים יהיו הבחירות לפרלמנט ולנשיאות ויתכן שבעטיו יוחלט על דחיית מועד הבחירות. לבחירות הללו מגיע ארדואן בתקופה לא טובה בהיבט המנהיגותי בשל מצוקת הכלכלה הטורקית ובשל מה שנראה כהיערכות לקויה של המדינה לרעידות אדמה. הסוגיות הללו עשויות בהחלט להשפיע על הזירה הפוליטית.

עוד מעיר ד"ר גורן כי עבור האופוזיציה הטורקית מדובר בבחירות מאוד משמעותיות שכן במפלגות האופוזיציה שוקלים להתאגד ולהביא אולי להחלפת ארדואן השולט במדינה כשלטון יחיד מזה כעשרים שנה, אך כל הצדדים נשמרים מלהכניס את הטרגדיה שחוותה המדינה אל השיח הפוליטי. זאת על אף ששלטונו ארוך השנים של ארדואן הביא לדריסת רגל של מקורבים לו במיזמי בנייה גדולים שבוצעו באופן שמסתבר כרשלני, מה שהביא למעצרם של יזמים וקבלנים רבים בעקבות רעש האדמה.