היועמ"ש לועדת החוקה: הצעת רוטמן - חסרת תקדים בינלאומיערוץ כנסת

ועדת החוקה דנה היום (שלישי) בהצעת החוק של היו"ר ח"כ שמחה רוטמן לצמצום הביקורת השיפוטית על חקיקה.

גור בליי, היועץ המשפטי של הוועדה, אמר בדיון כי "ההצעה לביטול חוקים פה אחד בעליון - מרחיקת לכת. לא מצאנו דוגמה אחת לכך בעולם. הדבר הזה חריג ומעורר הרבה בעיות, זה מאפשר לשופט אחד זכות וטו ל-14 חבריו. יש פה קשיים שקשורים לעסקאות אסטרטגיות בין שופטים - זה יכול להגביר את הלחצים ההדדיים בין השופטים. זה עלול לעורר פגיעה באמון הציבור בסיטואציות שבהן לצורך העניין 14 מ-15 שופטים חושבים שחוק פוגע בזכויות בצורה לא מידתית, ועדיין החוק יעמוד בספר החוקים כי לשופט אחד יש וטו".

ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) תקף את רוטמן ואמר: "מדי יום אנחנו רואים פה מופע ציני, אותי אתה זורק פעם אחר פעם אחר פעם - רק כי אני כנראה לא בא לך בטוב בעין. אתה מבזה את נשיא המדינה, את נהלי הכנסת ואנחנו צריכים להיות סובלניים? אתם מבקשים למחוק את הדמוקרטיה הישראלית ואת האיזונים והבלמים שהם הם הדמוקרטיה הישראלית. אתה ברוב חוצפתך קורא לנו להיות סובלניים - אבל אין לנו כוונה להיות מנומסים כשהורסים לנו את הדמוקרטיה. גם אם זה לא נעים לך - נתייצב בוקר וליל ונוודא שהדמוקרטיה הישראלית לא תיהרס. ואני קורא לך לבלום את דהירת האמוק לעבר הפיכה משטרית".

ח"כ מירב כהן (יש עתיד) פנתה גם היא לרוטמן אבל בנימה מפוייסת יותר. "צריך לעשות הכל כדי למנוע את הקרע הזה, זה אמיתי. הדברים שלי הם הכי כנים ואמיתיים שיש. מנסים לצייר את כולם כקיצוניים, הזויים. אבל אלה הפגנות אותנטיות של ציונים שבאים עם הילדים שלהם להילחם על המדינה, ואתה צריך לקחת את זה בחשבון - אתה מוביל הליך קיצוני. בערב אתה אומר שרוצים לדבר ובבוקר מכנס את הוועדה ומקדם את זה בכל הכוח, אלה דברים שאין להם הסכמה. זה שינוי מהותי באופייה של המדינה - ראוי שזה ייעשה בצורה ממלכתית והדרגתית. האויבים מסתכלים על הסיטואציה הזאת ולא מאמינים שאנחנו עושים להם את העבודה - בוא נעשה את זה בצורה אחראית. ניקח נדבך אחד, נמצא נוסח מאוזן ונראה אם יש עוד צורך. בוא נשב בהנהגתו של הנשיא ונמצא פתרון מאוזן".

מנגד ח"כ אריאל קלנר (הליכוד) אמר: "אני רוצה לחזק אותך אדוני היו"ר בימים האלה, אם אתה צריך אבטחה כנראה שמשהו רע מאוד קורה פה. אני מקווה מאוד שלפחות כאן כולם מגנים את ההשתלחויות וההסתה הפרועה (נגדך). אם אתה צריך אבטחה כנראה שהדמוקרטיה שלנו עוברת ימים לא פשוטים, הגענו בעקבות דברי הנשיא - ברור לכולם שיש צורך ברפורמה עמוקה במערכת המשפט, יש מערכת שחדרה לדברים שלא בסמכויות שלה כאילו היא איזו רשות-על, היא לא מגוונת ובעקבות כך גם אני אשמח אם תהיה הידברות, אבל אמיתית מתוך הצורך שצריכים לשנות".