בעיטה לפנים - תיעוד אלימות בפינוי בגוש שילהחוננו

מפקד משמר הגבול ניצב אמיר כהן מגיב לאלימות במהלך פינוי כרם בן אליהו בשילה ומציין כי ארבעה לוחמים הושעו בעקבות האירוע.

בנאומו בטקס השבעת גדוד לוחמים בהכשרה אמר כהן: "מעל במה זו אני שב ומדגיש כי לוחמי משמר הגבול עומדים כחומה בצורה בהגנה על אזרחי מדינת ישראל- ביהודה ושומרון, בירושלים, במעברי עוטף ירושלים ובכל רחבי הארץ".

"אירועים חריגים, כפי שאירעו הבוקר במעבר שועאפט ובגזרת שילה הסמוכה לירושלים, יתוחקרו ויטופלו, במקומות שנגלה כי כשלנו אדרוש אחריות וטיפול נוקשה", הוסיף.

עוד אמר, "הבוקר הנחתי להשעות מפעילות מבצעית ארבעה לוחמים אשר היו מעורבים באירועי אלימות חריגים שאינם בהתאם לרוח החיל".

עם זאת, מפקד מג"ב לא התנצל על התקרית מול חברת הכנסת לימור סון הר-מלך: "כנציגי החוק אנו מקפידים לשמור על מעמדם וחסינותם של חברי הכנסת בהתאם לחוק, נמשיך לפעול כך על מנת למנוע סכנה לשלום הציבור. משמר הגבול הינו חיל שומר חוק ואוכף חוק".

לסיום אמר: "לא אאפשר לאף אחד להפוך את לוחמי משמר הגבול לשק החבטות ולנהל שיח פוגעני העלול לפגוע במענה המבצעי והמקצועי שלוחמי החיל נדרשים לו כבר שבעה עשורים בהגנה ובשמירה על ביטחונם של אזרחי ישראל. נמשיך לפעול בממלכתיות, בנחישות ורגישות בהתאם לערכי החיל".

נזכיר כי בשתי תקריות מתועדות היה נראה שלוחמי מג"ב חרגו מסמכותם. במקרה אחד הקיפו מספר לוחמים את חברת הכנסת לימור סון הר מלך בטבעת הדוקה ומנעו את תנועתה. למרות בקשותיה האירוע נמשך במשך דקות ארוכות וכשחמקה מהם סיפרה כי ספגה הטרדה מצד אחד הלוחמים.

בתקרית השנייה תועד לוחם בועט בפניו של מפגין שכבר היה מוחזק בידי לוחמים אחרים. מיד לאחר הבעיטה ניתן לראות בתיעוד כי לוחם אחר מרחיק את הבועט מהמקום ומנסה להרגיעו.