הרב יעקב מדן
הרב יעקב מדןצילום: הלל מאיר/TPS

במוצאי שבת תיערך בגן הפעמון בירושלים הפגנה של אנשי ימין בקריאה לקיים הידברות על הרפורמה במערכת המשפט.

לערוץ 7 נודע כי ראש ישיבת ההסדר הר עציון, הרב יעקב מדן, יגיע להפגנה וישא דברים. "כבר 25 שנים אני חולם על הרפורמה המשפטית הזו ואני מאוד רוצה בה, אבל האלונקה שכולנו יחד, ימין ושמאל, נושאים אותה, חשובה בעיני יותר", אמר הרב מדן.

בהפגנה יקחו חלק שר התקשורת לשעבר ד"ר יועז הנדל יחד עם יורם כהן ראש השב"כ לשעבר, פנחס ולרשטיין מראשי גוש אמונים, הרב ירמי סטביסקי, הרב אהד טהרלב, אשת התקשורת אמילי עמרוסי, חה"כ לשעבר ניר אורבך ועוד רבנים ואישי ציבור.

המארגנים אמרו כי מדובר ב''הפגנת החירום למען איחוי הקרע בעם, קריאה להידברות ולקבלת מתווה הנשיא - על מנת למנוע מלחמת אחים''.

"זו הפגנה שנועדה לעצור את הרכבת הדוהרת", אמר הנדל לערוץ 7. "כולנו, מימין ומשמאל, מרגישים את הסכנה של התפרקות, וכמי שמכיר את ההיסטוריה של העם היהודי אני יודע עד כמה תחושות כאלה יכולות להפוך לתוצאות רעות מאוד למדינת ישראל. לכן אנשי ימין שמאמינים בשלמות העם והארץ שמבינים שתיקונים משפטיים הם חשובים אבל צריך לעשות את זה בהסכמות על פי מתווה הנשיא. צריך לדבר אחד עם השני. אנחנו עם אחד ואין לאף אחד מנדט לגרור אותנו למלחמת אחים".

על התחושה שכל צד מאשים את חברו בסירוב להידבר, אומר הנדל כי זו הסיבה שההפגנה תדרוש את מתווה הנשיא ולא את עמדותיו שלו עצמו. "לאמץ בפשרת הנשיא את כולה, כולל ההקפאה וכולל שלב ההישגים. לא חלק ממנה ולא העיקרים שלה אלא את הפשרה כולה. זה הסולם הטוב ביותר שאפשר לרדת איתו מהעץ".

את המחאה מקפיד הנדל שלא להגדיר כמחאה נגד הרפורמה אלא כ"הגנה על המולדת", כלשונו, וזאת על מנת "שלא נתפרק וכדי שזה יקרה צריך לעשות עצירה מימין ולהחליט שעושים את מה שנכון למדינת ישראל, כלומר שלמות העם. לעשות תיקונים משפטיים אבל בהסכמה, בין אם אוהבים או לא אוהבים את מתווה הנשיא. גם לי יש מחשבות והשגות על המתווה הזה, אבל זה הסולם שאיתו צריך לרדת מהעץ".

על הבחירה להפנות את ההפגנה לאנשי ימין, אומר הנדל כי הכוונה הייתה להביא קהל שלא חש בנוח להתייצב בהפגנות הקודמות, כפי שהוא עצמו חש. "אני מכבד את מי שהיו בהפגנות הקודמות, אני מכבד את כל מי שיוצא מהבית, אני מתנגד נחרץ למיתוג שלהם כעונדי רולקסים ומרצדסים, אלה אנשים טובים, אבל גם הימין צריך לצאת ולומר את דבריו כדי לדחוף לאחדות וכדי שלא נגיע לפירוק".

הנדל אינו מקבל את הטענה של יו"ר ועדת החוקה לפיה הצד השני אינו נענה לקריאה להידברות. לטעמו מדובר באמירה שכל כולה חיפוש אשמים ולא מעבר לכך. "זה פחות מעניין אותי ולכן אני עושה את ההפגנה הזו. לקרוא להתעשת ולקבל את מתווה הנשיא".

בהתייחס לשאלה היכן היה שיח ההידברות לפני ההתנתקות ולפני מהפכת אהרון ברק, אומר הנדל כי הוא מתחבר לטענות לגבי ההתנתקות, "אבל מוזר בעיניי שיש מי ששואלים בהתרסה איפה הייתם בהתנתקות. אנשי ליכוד ששואלים את זה היום זה אבסורד כי זו המפלגה שעשתה את ההתנתקות. פחות משנה לי משחק ההאשמות. מטרידה אותי הצעידה המטורפת לקראת פיצוץ".