חנוכת בית החייל החרדי ברמת גן
חנוכת בית החייל החרדי ברמת גןצילום: ענת סודאי אלאלוף

יוסי לוי מנכ"ל עמותת "נצח יהודה", מסביר בשיחה עם ערוץ 7 מדוע החליטה העמותה לפתוח בית חם לחיילים בודדים בעיר רמת גן.

"לפני תשע שנים זיהינו בעיה מאוד קשה - יש לנו הרבה מאוד חיילים שלא יכולים לחזור הביתה - מכל מיני סיבות. יש לנו היום כ-2,500 חיילים שהמשפחות מקבלות אותם והכל בסדר ויש כ-500 חיילים בודדים. כשהשתחררתי משירות הקבע אמרו לי בעמותה שיש צורך לפתוח בתים בחיילים בודדים. פתחנו כמה בתים בירושלים וכך הכל התחיל", מספר לוי.

לדבריו, "לאחרונה הבנו שיש מצוקה של מגורים לחיילים במרכז. לכן, בשבוע האחרון פתחנו בית בראשון ברמת גן, שהמטרה היא לספק מקום מגורים לחיילים מאזור בני ברק ואלעד ושנהווה להם מעין משפחה כשהמוטו שלנו הוא שהם זמניים אצלנו כי אנחנו רוצים לראות אותם בחזרה בבית ועם המשפחה".

יוסי לוי
יוסי לוייצחק קלמן | ערוץ 7

מערך הבתים של "נצח יהודה" לחיילים בודדים מספק היום פיתרון דיור ל-140 חיילים חרדים. "צה"ל עושה עבודה מאוד קשה לשילוב חיילים חרדים אבל במגעים מול המשפחות הוא נעזר בנו.

אנחנו מתווכים את הקשר בין החיילים לבין המשפחות לבין צה"ל. יש לנו צוות של רבנים ויועצים חרדים שמתקשרים ומשוחחים עם ההורים ומספרים שהם מלווים את הילדים. הרבה מאוד מחסומים שהיו אם היה מתקשר מפקד מהצבא - יורדים בשיחה כזו".

"יש אמנם סיפורים קיצוניים, אבל לרוב גם אלה שלא רוצים שהילד יגור בבית בגלל השירות הצבאי, אחרי התיווך הנכון חוזר להשתלב בבית, במשפחה ובקהילה", הוא מסכם.