עו"ד מירי וינברגר
עו"ד מירי וינברגרצילום: עידן מעוז

עורכת דין מירי וינברגר - עורכת דין כבר למעלה מ-30 שנה. גדלה בכפר הרא"ה והמשרד שלה ממוקם ביישוב מורשת. מייצגת חייבים בהליכי חדלות פירעון ורואה בכך שליחות. מוציא אותה מהכלים היחס הלא הוגן שניתן לפגועי נפש בישראל ואם היא לא היתה עורכת דין היא בוודאי היתה היום שרת הרווחה (ולא בגלל שהיא מעוניינת בקריירה פוליטית). חשוב לה לעזור, לתת, ולהשאיר אחריה עולם טוב יותר.

שם: עו"ד מירי וינברגר

תחום מומחיות: חדל"פ

מצב משפחתי: נשואה + 5 + שפע נכדים ב"ה

מקום מגורים: מורשת-ובאוטו

עו"ד מירי וינברגר, עברו למעלה מ-34 שנה מאז הוסמכת. איך את מסכמת את התקופה שחלפה?

לא פשוט לסכם. אלה חיים שלמים. זכיתי ב"ה לעזור לכל כך הרבה אנשים ואני מאחלת לי ולעולם שאצליח לעשות עוד הרבה טוב. מקצוע עריכת הדין מהווה פלטפורמה שמאפשרת לנו לנגוע באנשים בכל כך הרבה תחומים, לשנות להם את החיים ולרומם אותם.

מה הביא אותך לעסוק בעיקר בתחום חדלות הפירעון?

בשנת 2006 הוצע לי להיות עו"ד חיצונית של הסיוע. שם נחשפתי לראשונה לפשיטות רגל ולעובדה שגם אנשים פרטיים יכולה להיכנס להליך ולא רק בעלי עסקים.

על מנת להגיש בקשה לפשיטת רגל/חדלות פירעון-צריך להכיר את הלקוח לפני ולפנים, ממש את הקרביים, הוא חייב לחשוף בפני את כל המצב האישי שלו, את נסיבות חייו הקשות ואת כל מצבו הכלכלי. מטבע הדברים חשיפה כזו יוצרת קשר מיוחד. כשהתחלתי לעסוק בתחום, סופסוף הרגשתי שמצאתי את הייעוד שלי, הסיבה האמיתית בגללה הגעתי למקצוע. לעזור לאנשים האלה, שכל כך נוגעים לי ללב, לצאת מעבדות לחרות.

מהפרסומים שלך ברשת למדתי שאת מתרגשת בכל פעם שלקוח שלך מקבל הפטר מחובות ויוצא לדרך חיים חדשה. ספרי על כך קצת יותר.

באמת שבא לי לצאת במחול כשלקוח מקבל הפטר. אם זה ניתן במעמד של דיון-זה בהחלט דורש ממני ריסון, ואם אני מודיעה ללקוח טלפונית-זו שיחה ממש משמחת. עבור רבים מהם זה מהפך שחיכו לו שנים רבות. ממלא אותי לדעת שזכיתי להיות שותפה בתהליך.

כל פעם שלקוח מודה לי אני מקפידה להגיד את מה שאני מאמינה בו - אני רק שליחה. זו עבודתו של בורא עולם.

איזה תיק בו טיפלת לא תשכחי אף פעם?

רוב רובם של התיקים נכנסים לי ללב ונחרטים.

לינה היא יפהפייה אמיתית. בפגישתנו הראשונה ישבתי מרותקת שעה וחצי מסיפור חייה!

לינה היא אם חד הורית לששה ילדים, כאשר ארבעה מהם היו באומנה, תאומים בני שנתיים גרו אתה, ואבי הילדים הינו גבר מהשטחים. אבא שלו היה משת"פ. לא היתה לו תעודת זהות כחולה, ולכן היא העבירה על שמה את כל החשבונות.

בן הזוג שלה נהג בה באלימות קשה והיא נאלצה לעבור למקלט לנשים מוכות. בן זוגה כל הזמן הבטיח להשתנות, היא האמינה בו, כל פעם נכנסה להיריון חדש ממנו, אך האלימות חזרה.

בסופו של יום הילדים נלקחו לאמנה והופרדו אחד מהשני.

למרות כל מה שהיא עברה, היא מחייכת את החיוך המקסים שלה, נלחמת כמו לביאה על הילדים שלה ואליי היא הגיעה כדי שאחלץ אותה מהבור הכלכלי. הובלתי אותה צעד צעד לפתיחת הליכי פשיטת רגל. זה לא היה פשוט: מאוד קשה להתחיל לשמור קבלות להכנת הדוחות כשהראש שלך לא פנוי ועסוק בהישרדות, קשה לשלם את ה-100 ₪ כל חודש כשאתה מתקיים מקצבה והילד שלך מתחנן שיקנו לו פינוקים...

ידענו נפילות ומורדות בהליך, אבל לינה התעלתה על עצמה, התנהלה בגבורה עם כל נסיבות החיים שלה והצליחה להתמיד ולקבל הפטר. אני מעריצה אותה!

האם יש תיקים שאת לא מוכנה לקחת על עצמך?למה?

בכל תיק עולים דברים שהלקוח שכח לספר לי, או התבייש לספר לי. אם אני מרגישה שזה לא מהותי, ולא בכוונת מכוון , אני "מחליקה" את זה.

לעומת זאת כשיש לקוח שנכנס להליך שלא בתום לב, שיש לו נכסים שהוא מסתיר-והוא מבקש את עזרתי להסתרה הזו, או כאשר אני מגלה שלקוח שיקר לי במצח נחושה, אני מתנערת ממנו.

אני רוצה לעזור לישרי לב שהחיים התאכזרו אליהם.

תחביבים: אני אוהבת לעזור לאנשים. אני מתנדבת כעת בעמותה בשם "לצידך" שמלווה נשים בתהליכי גירושין . לא ליווי משפטי, אלא הקשבה. חוצמזה אני אוהבת לעשות ספורט, לרוץ על ההליכון ולאחרונה התחלתי ספורט חדש בשם טבטה (אימון אינטרוולים בעצימות גבוהה).

התחביב הכי גדול שלי הוא כנראה האהבה גדולה לנכדים שלי. הם ממלאים אותי ומטעינים אותי.

מה מוציא אותך מהכלים? מוציא אותי מהכלים שאנשים לא מתייחסים לפגועי נפש כחולים! קל לרחם על מי שיושב בכסא גלגלים, אבל פגוע נפש, שהוא נכה לא פחות, ואולי יותר מהאדם שבכסא גלגלים, לא מקבל את אותה תמיכה.

לעיתים פגוע הנפש הוא בעל מעטה חיצוני נורמטיבי, דבר שמקשה לראות את הבעייתיות.הטיפול פחות זמין. לא הגיוני בעיני שאדם שזקוק לטיפול נפשי יחכה חודשים לתור לפסיכיאטר. אני מייצגת פגועי נפש רבים בהליך חדלות פירעון ומתוסכלת בכל פעם מחדש מהמערכת שלא נותנת מענה. תעזרו לי לעזור להם!

אם לא היית בוחרת בקריירה משפטית, ככל הנראה היית היום?

זו שאלה לא פשוטה. אני כל כך השתניתי והתפתחתי עם השנים. המקצוע הפך להיות חלק מן המהות שלי - לפחות איך שאני רואה את המקצוע. כיום - אם הייתי במקצוע אחר - הייתי שרת הרווחה. לא כי זו משרה פוליטית, אלא משום שזו עמדה שיש בה היכולת לסייע לאנשים בכמויות ובעוצמות שאני לא זוכה להן היום.

היכן תהיה עו"ד מירי וינברגר בעוד 10 שנים מהיום? ברמה האישית וברמה המקצועית

קשה לי לענות על השאלה הזו, כי מבחינתי, היום אני חיה את החיים הטובים. אני מתפללת שהחיים רק ילכו וישתפרו בספירלה, אני אהיה אדם עוד יותר טוב ואעזור לעוד הרבה יותר אנשים. בע"ה גם בעוד 10 שנים אני אמשיך לבלות עם המשפחה שלי ולראות את הטוב בכל אדם שאני פוגשת.