גאל גרינוולד, סגן יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית וראש מחלקת חינוך, התראיין אתמול (שלישי) בעמדת ערוץ 7 בכנס ירושלים של העיתון בשבע וערוץ 7 שהתקיים במלון VERT בבירה.

על המלחמה בהתבוללות אמר: "אנחנו במאבק מאוד מאוד גדול. כל יום אנחנו מאבדים אחוזים גדולים של אחינו מעבר לים".

"נתחיל מהטוב", הוסיף. "היהודים, טוב להם בחוץ לארץ. אנחנו קוראים להם לעלות וקוראים להם לעזוב את הגלות כדי להגיע לארץ, אבל אנחנו יודעים שאחינו שנמצאים בנכר ובהרבה מאוד מקומות, טוב להם ובאופן אמיתי הם בסך הכל מתקבלים בצורה מאוד מאוד חיובית בחוץ לארץ. ברגע שאתה מתקבל בצורה מאוד חיובית ויש לך את כל מה שאתה צריך שם, אז באופן טבעי ההתבוללות היא השלב הבא בהתאקלמות של עם ישראל שנמצא בחוץ לארץ. זה תהליך מאוד מאוד טבעי ותהליך מאוד מאוד כואב".

"אנחנו לא מדברים על להיות דתי או לא להיות דתי, אנחנו מדברים על להיות או לא להיות חלק מהעם היהודי", הוסיף. "ברגע שבן אדם, ואני מדבר בעיקר על איש שמחליט להתחתן עם אישה לא יהודייה, הילדים כבר לא יהיו חלק מהסיפור האדיר של עם ישראל ולכן אנחנו מאבדים אותם".

טרם הראיון עם גרינוולד, ח"כ יוליה מלינובסקי נשאלה בפאנל בכנס אם היא רואה בהתבוללות בעיה. ח"כ מלינובסקי לא הצליחה להשיב "כן". על כך אמר גרינוולד: "אוי ואבוי אם אנחנו לא רואים כבעיה את נושא ההתבוללות, וזה לפני שאנחנו בכלל נכנסים לשאלת הגדרת מיהו יהודי. אני מדבר באופן חד משמעי, עם ישראל, המוסדות הלאומיים וממשלת ישראל, צריכים לפעול הרבה יותר על מנת לחזק את הקשר עם העם שנמצא מעבר לים ולספק את הצרכים החינוכיים על מנת לתת חינוך יהודי. אחרת אנחנו מאבדים אותם. זה מאוד מאוד פשוט".

"אני בעצמי גדלתי בחוץ לארץ, בצרפת", ציין, "בלי החינוך היהודי שקיבלתי אני לא בטוח שהיום הייתי איפה שאני נמצא. לכן, בלי זה אין עתיד לעם היהודי. אי אפשר לבנות רק על מי שנמצא כאן כי יש לנו אחריות, את אחיי אנכי מבקש. לכן, המחלקה לחינוך שיש לי את הזכות לעמוד בראשה, עוסקת בחינוך יהודי בבתי ספר, אבל אני חייב לשתף אתכם, אין לנו מספיק שליחים. אין מספיק שליחים לבני עקיבא, אין מספיק שליחים לתנועות הנוער, אין מספיק שליחים למערכות אחרות. לכן, הציבור שלנו חייב להרים את הדגל הזה שנקרא שליחות. יש לנו אחריות כלפי מי שנמצא בצד השני של הים".