שי אלון
שי אלוןצילום: חיים טוויטו

הסדרת היישובים, ששנים רבות נמצאים בתת־תנאים ללא חשמל ומים בברזים, הייתה יותר מנדרשת. קשה לדמיין את המציאות שבה אנשים מגדלים משפחות עם נכדים וצאצאים רבים, ולמרות זאת עדיין מתמודדים בשנת 2023 בלי חשמל סדיר ובימי החורף הקשים נדרשים לתכנן את המקלחות שלהם.

הממשלה הנוכחית קמה על בסיס ההבטחות להסדרה מלאה בזמן קצר, ולמרות הלחצים וההתנגדות מהשמאל הפוליטי נדרוש את המשך חיזוק ההתיישבות והסדרתה המלאה. חזיתות רבות נפתחו נגד הממשלה הנוכחית: מהרפורמה לחיזוק מערכת המשפט, דרך הכשרת מינויו של חבר הכנסת אריה דרעי לשר בממשלה ועד ביטול חוק ההתנתקות. המתנגדים לכל המהלכים הללו מגיבים, אך אנו לא נרתעים ובהדרגתיות נעביר הכול בוודאות ובביטחון. אדם שכואב לו הגוף, לתת לו בבת אחת עשרה כדורי אקמול כדי להעביר את הכאב זה לא הפתרון הנכון. צריך לתת זאת במינון כדי להצליח לרפא את המחלה כראוי.

ההתיישבות היא לא רק עניין פנים־מדיני – כל העולם נושא אלינו את עיניו ובוחן באדיקות את צעדינו. אין להתרגש מצביעותן של מדינות האיחוד האירופי, שעל אף חובן המוסרי העצום כלפי העם היהודי ממשיכות להתערב בצורה בוטה, מגמתית וחד־צדדית בסכסוך הישראלי־פלשתיני. זאת תוך השקעה של מאות מיליוני דולרים בעשור האחרון לתמיכה בהשתלטות הרשות על קרקעות בשטחי C. רק לאחרונה נחשף מכתב סודי של האיחוד האירופי שקורא "לעקוב ולנטר" אחר פעילות ארכיאולוגית ישראלית בשטח על מנת לנתק את הזיקה ההיסטורית בין העם היהודי לארץ ישראל.

בנוגע לארצות הברית, הרי שלאורך כל שנות קיומנו כמדינה חווינו צומתי מחלוקת וחילוקי דעות קשים. מחד, אין לנו היכולת להתעלם מהלחצים המופנים כלפינו מהאמריקנים, שאם לא כן פצצות למטוסים אין ולא רק. מאידך צריך לזכור שלמרות הדעות והמחלוקות, קשרינו עם ידידתנו החשובה ביותר מושתתים על ערכים דמוקרטיים משותפים ומערכת אינטרסים גיאו־פוליטית רחבה שיצוקה בפלדת ברזל. לכן, החוכמה היא לפעול בשיתוף גם כשלא מסכימים וליהנות עד כמה שניתן משני העולמות - מטרייה בין־לאומית, קשרי מסחר וסיוע ביטחוני מחד, והתקדמות בהתיישבות מאידך. חשוב לזכור כי ההתיישבות והבנייה ביהודה ושומרון אינן פלסטר כמענה לפיגוע כזה או אחר אלא האידיאל.

במדינתנו הקטנה ישנם כ־10 מיליון תושבים, ובעוד חצי יובל עתידים להיות בה כ־20 מיליון. היכן יגורו אם לא נמצא פתרונות? הפתרונות הם בנגב, בצפון וביהודה ושומרון. זה הפתרון היחידי ואין אחר, זהו צו השעה.

אמונתי נעוצה בברכה: "אשר ברא אלוקים לעשות". הקדוש ברוך מעניק לנו חיים כדי לעשות את המיטב שביכולתנו לחזק את ההתיישבות בארצנו. מתוך כך, כשמדברים על הצמחת ההתיישבות ביהודה ושומרון וביישוב הארץ אני סבור כי יש לגבש תוכנית עבודה סדורה ולפעול על פיה. צריך לעבוד כמו המים - כשנתקלים בסלע הולכים ימינה או שמאלה ומוצאים פתרונות. השאיפה בעשור הקרוב היא להפוך את בית אל לעיר הבירה של בנימין, בדגש על מוסדות החינוך ותחום התרבות בה. הדרך עוד ארוכה וקשה, אבל אנחנו נכונים למשימה.

הכותב הוא ראש המועצה המקומית בית אל

***