אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

טייס משנה שהיה בטוח כי עמיתו, הטייס הראשי, מתבדח ומעמיד פני מת במהלך הטיסה, גילה עם הנחיתה כי הטייס הראשי אכן לקה בדום לב ומת.

המחלקה לחקירת תאונות אוויריות בבריטניה חקרה את האירוע שהתרחש ב-29 ביוני 2022 בבלקפול, כאשר מדריך טיסה שהיה במטוס יחד עם טייס משנה שמט לפתע את ראשו ועיניו נותרו פקוחות לרווחה. טייס המשנה סבר כי עמיתו מתבדח ומעמיד פני מת, והמשיך להטיס את המטוס לבד עד לנחיתה בשדה התעופה הסמוך.

רק לאחר הנחיתה התברר לתדהמתו של טייס המשנה כי מדריך הטיסה לא העמיד פנים אלא מת כתוצאה מדום לב זמן קצר לאחר ההמראה.

על פי הדו"ח זוג הטייסים שוחחו ביניהם שניות לפני ההמראה כאשר הטייס הראשי אמר לטייס המשנה "הכל נראה בסדר, אין שום דבר מאחוריך" והעניק לו אישור המראה.

לדברי טייס המשנה "זמן קצר לאחר ההמראה ראשו של המדריך צנח אחורה. מאחר ואנו מכירים היטב, הייתי בטוח שהוא רק מעמיד פנים שהוא מנמנם. כאשר המטוס הסתובב באוויר, ראשו של מדריך הטיסה צנח על כתפי, אך עדיין הייתי בטוח שמדובר במתיחה".

רק לאחר הנחיתה הבין טייס המשנה כי עמיתו, מדריך הטיסה, אכן איבד את הכרתו. הוא הזעיק את כוחות ההצלה שניסו להחיות את הטייס הראשי, אולם ללא הצלחה, וזמן קצר לאחר מכן הם נאלצו לקבוע את מותו.

"אנשים ששוחחו איתו בבוקר האירוע אמרו שהוא היה נראה במצב הרוח הטוב הרגיל שלו, ולא הייתה שום אינדיקציה לכך שהוא מרגיש לא טוב. שלושת האנשים שטסו איתו לשיעור הניסיון ממש לפני הטיסה בה אירעה התקרית אמרו שהוא נראה טוב ושום דבר חריג לא קרה", נכתב בדו"ח ועדת החקירה.