דגל הריבונות
דגל הריבונותצילום: מאיר אליפור

הממשלה הנוכחית היא ממשלת ההבטחה והכישלון. בראשה עומד בנימין נתניהו, המנהיג הבלתי מעורער של גוש הימין.

הממשלה הנוכחית היא הממשלה הלאומית ביותר שקמה כאן מאז ומעולם. אם בעבר קידום מהלך של החזרת שטחי המולדת לא היה אפשרי בשל נסיבות פוליטיות פנימיות או בשל לחץ חיצוני, עתה הזמן המיטבי לקידום המהלך. אין שום סיבה פוליטית לא לקדם החזרת שטחי המולדת לשלטון ישראל, כאן ועכשיו.

ההבטחה כאן, וכך גם זרעי הכישלון. העגלה מלאה אבל העגלון ריק ועסוק בענייניו הפרטיים. צריך להודות על האמת, לבנימין נתניהו לא אכפת מהמסורת. השבת הקדושה ומסורת ישראל אינן ומעולם לא היו נר לרגליו. לא פעם ולא פעמיים הוא נתפס מתענג על ארוחות שרצים במסעדות יוקרה במהלך נסיעות רשמיות.

אפשר ללמוד רבות על אדם לפי סביבתו הקרובה. מתוך שלושת ילדיו, בתו הבכורה מנוכרת ממשפחתה בשל קנאת אשתו השלישית ובן הזקונים התרחק ממעגלי ההשפעה. רק הבן הפוחז וההולל ממשיך ללחוש על אוזנו של אביו והשפעתו גוברת מיום ליום.

גם סקירת מהלכיו המדיניים לא מבשרת טובות. כזכור, נתניהו הצביע בעד אסון ההתנתקות. עוד לפני כן, נתניהו אישר לרשות הפלסטינאית לפעול בירושלים באין מפריע, עד ששרון קם וסגר את האוריינט האוס. כשחזר לשלטון, הוא אישר לוואקף המוסלמי להקים את אורוות שלמה – מסגד שלישי בהר הבית. נתניהו חזק בדיבורים וחלש במעשים: בזמן שהמוסלמים חפרו וחרבו את שרידי המקדש, נתניהו מכר זכות אבות בעבור שקט זמני.

נתניהו מעולם לא נחשב כמי שעומד במילתו. אין ספק שגם עתה, הדיבורים על סיפוח הבקעה הם אחיזת עיניים. אם היה רוצה, הוא היה מקדם את מתווה אלון כבר לפני שנים. אבל למזלנו, גורל המדינה לא תלוי בנתניהו לבדו. לצד נתניהו עומדים אנשי אמונה, ואחד מהם, בצלאל סמוטריץ׳, אוחז בסמכות החוקית הנדרשת.

כשמדינת ישראל קמה, שטח השיפוט של המדינה כלל את שטחי ארץ-ישראל שהיו תחת שליטת צה"ל בעת הכרזת העצמאות. במהלך מלחמת העצמאות צה"ל כבש שטחים נוספים וכדי להחיל עליהם את השלטון נחקקה פקודת שטח השיפוט והסמכויות, תש"ח-1948. הפקודה קובעת כי "כל חוק החל על מדינת ישראל כולה ייראה כחל על כל השטח הכולל גם את שטח מדינת ישראל וגם כל חלק מארץ-ישראל אשר שר הביטחון הגדיר אותו במנשר כמוחזק על ידי צבא-הגנה לישראל". ראש הממשלה ושר הביטחון דוד בן-גוריון פרסם שני מנשרים שהחילו את שלטון מדינת ישראל על אזורים שנכבשו לאחר קום המדינה.

הסמכויות שניתנו לשר הביטחון בפקודת שטח השיפוט והסמכויות שרירות וקיימות. גם היום נתונה לשר הביטחון סמכות לפרסם מנשר (הודעה ברשומות), בה הוא מצהיר ששטח פלוני מוחזק ע"י צה"ל, והשטח יהפוך לחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. שר הביטחון לא נדרש לאישור ראש הממשלה, הצבעת הממשלה או לכל תהליך חקיקה אחר בכנסת.

בצלאל סמוטריץ׳ דרש וקיבל תפקיד של שר במשרד הביטחון, במעמד שר הביטחון, יחד עם כל הסמכויות האזרחיות בשטחי יהודה והשומרון. החלת שלטון המדינה על שטחי ארץ-ישראל היא בפירוש סמכות אזרחית.

לכן אני קורא לשר סמוטריץ׳ לעשות שימוש בפקודת שטח השיפוט והסמכויות, ולהודיע לאלתר על החלת שלטון המדינה על שטחי C, או לכל הפחות על שטחי הבקעה. לנתניהו אין אומץ מדיני לקדם את סיפוח הבקעה, אבל מצד שני אין לו אומץ לחסום מהלך כזה.