טעינת רכב חשמלי
טעינת רכב חשמליצילום: pexels

כיום, עם עליית המודעות לחשיבות השמירה על איכות הסביבה, לצד הרצון לחסוך בהוצאות על הרכב, הרכבים החשמליים הופכים לפופולריים יותר ויותר.

רכבים אלה מאפשרים לבעליהם ליהנות משורה של יתרונות, הכוללים בין השאר חיסכון בהוצאות הדלק והפחתת פליטת מזהמים לסביבה. סביב הנושא של טעינת הרכב החשמלי עולות לא פעם שאלות רבות, כמה זמן תחזיק הבטרייה ללא טעינה? היכן ניתן לטעון את הרכב? כמה זמן צריך לטעון את הרכב? ועוד. במאמר זה נעלה על כל השאלות הללו ושאלות נוספות.

מהם רכבים חשמליים?

רכבים חשמליים כשמם הם, רכבים אשר עושים שימוש באנרגיה חשמלית להפעלת המנוע, במקום לעשות שימוש בשריפת דלק כמו ברכבים מתקדמים פחות. חשוב לדעת כי ישנם מספר סוגים של רכבים חשמליים. ראשית, ישנם רכבים חשמליים לגמרי, אשר פועלים אך ורק על אנרגיה חשמלית. לצד זאת, ישנם רכבים היברידיים, אשר עושים שימוש גם באנרגיה חשמלית וגם בדלק, כאשר צריכת הדלק עדיין נמוכה הרבה יותר מאשר ברכבים מונעי בנזין או דיזל.

הרכבים החשמליים מעניקים לבעליהם יתרונות רבים אותם ציינו בפתיחת המאמר. לצד היתרונות של חיסכון בהוצאות דלק ושמירה על איכות הסביבה, רכבים אלה הם גם שקטים הרבה יותר, קלים יותר לתחזוקה והם כוללים בתוכם מערכות מתקדמות לשיפור חווית הנהיגה.

כמה זמן תחזיק הסוללה לא הטענה?

כאשר הרכבים החשמליים רק הפציעו לעולם, הסוללות שלהם נחשבו לחלשות יחסית מה שעורר חשש בקרב נהגים מפני היתקעות בדרכים. כיום, הרכבים הללו מתקדמים הרבה יותר והסוללות שלהם עוצמתיות עד מאוד, כך שניתן לנסוע למרחקים ארוכים ביותר מבלי לדאוג לטעינת הרכב כלל. במיוחד במדינה קטנה כמו ישראל, אם תצאו מביתכם כאשר הסוללה טעונה במלואה, לא משנה להיכן מועדות פניכם, תוכלו לנסוע ברכב לכל פינה בארץ ללא חשש שהכוח בסוללה יגמר.

היכן ניתן לטעון את הרכב?

כאשר מדובר על טעינת רכב חשמלי בעבר פוזרו ברחבי הארץ מעט מאוד עמדות טעינה ציבוריות. כיום, תוכלו למצוא עמדות טעינה רבות בכל רחבי הארץ אשר מציעות את האפשרות לטעינה מהירה של הסוללה, כדי שתוכלו ללא קושי לצאת שוב לדרככם. למעשה, תחנות טעינת רכב חשמלי כל כך נפוצות שהן נמצאות גם בתחנות דלק רגילות. את הסוללה תוכלו להטעין דרך אפליקציה בטלפון הנייד שלכם ואף ליהנות מצבירת נקודות על עלות הטעינה שלכם. ככל שהרכב מתקדם יותר, כך יכולת הטעינה המהירה שלו תהיה גבוהה יותר, כך שתצטרכו לבלות מעט זמן בעמדות טעינה ציבוריות בדרכים.

לצד עמדות הטעינה הציבוריות ישנן כמובן גם פרטיות או משותפות במקרה של בנייני מגורים. את העמדות הללו יתקין כמובן מתקין מקצועי, אשר יבטיח בטיחות ויעילות וימנע כל פגיעה אפשרית בסוללת הרכב. עמדות אלה מאפשרות למחזיקי הרכבים החשמליים להטעין את הרכב במהלך הלילה ובבוקר תוכלו לקום לסוללה מלאה.

כמה זמן לוקחת ההטענה של רכב חשמלי?

זמן ההטענה של רכב חשמלי משתנה כמובן מדגם לדגם, אך ישנם ממוצעים אשר יוכלו לתת לכם מושג על זמני הטעינה הצפויים לכם. בעמדות ביתיות הטעינה איטית יותר והגעה לטעינה מלאה של הסוללה תיקח מספר שעות. חשוב לדעת כי טעינה איטית טובה יותר להבטחת חיי סוללה ארוכים, לכן מומלץ שלא להסתמך על טעינה מהירה בלבד.

באשר לטעינה מהירה בעמדות ציבוריות, תוכלו להגיע לטעינה כמעט מלאה בכחצי שעה, זמן טעינה נמוך משמעותית מעמדות טעינה הביתיות. ככל שפיתוח הרכבים החשמליים הולך ומתקדם, כך גם זמני הטעינה של הסוללה משתפרים פלאים.