בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

ראש הממשלה בנימין נתניהו עלה להשיב לטענות האופוזיציה בדיון 40 חתימות שנערך בנושא "מערכת משפט חזקה ועצמאית" וטען כי לצורך משא ומתן צריך להיכנס לחדר אחד ולנהל דיון בלי תנאים מי יכנס קודם.

את נאומו פתח נתניהו בדברי ניחומים למשפחת יניב: "אני מבקש לשלוח תנחומים מעומק הלב – למשפחת יניב מהר ברכה, על הירצחם של הבנים והאחים הָלֶל ויָגֶל. שניהם היו תלמידי ישיבות הסדר, אוהבי העם, אוהבי המדינה, אוהבי הארץ. מלח הארץ. אין דבר יותר נורא להורים מלהתבשר על מות בניהם.

''הלל ויגל – הנאהבים והנעימים בחייהם וגם במותם לא נפרדו. השם יקום דמם, ואנחנו ננקום דמם. וכשאני אומר ׳אנחנו׳, אני מתכוון אך ורק לכוח המגן של מדינת ישראל – צה"ל וזרועות הביטחון. הם יודעים לעשות זאת. הם עושים זאת. הם באים חשבון עם כל מי שמרים ידו עלינו''.

נתניהו הבטיח שהמחבל ייתפס: ''זו רק שאלה של זמן, לא הרבה זמן, עד שניפרע מן הרוצח של הלל ויגל. דמו בראשו. כשמתרחש פשע מחריד כזה, כשמתרחשת זוועה כזאת של רצח של שני נערים נפלאים, אחים, הלב של מי לא נקרע. הדם של מי לא רותח. בשום אופן לא נעבור על כך לסדר היום. הממשלה שלנו משנה את הכללים.

''אנחנו פועלים נגד הטרור בכל האמצעים: סיכול, פעילות מבצעית, ענישה, ועכשיו גם חקיקה: חוק גירוש משפחות מחבלים, וקידום חוק עונש מוות למחבלים – דברים שלא היו עד עכשיו.

''במקביל אנחנו מסדירים יישובים שלא הוסדרו במשך שנים. אנו בונים עוד אלפי בתים, ומוכיחים לאויבינו שהם לא יעקרו אותנו מארצנו. וזאת התשובה שלנו לטרור: להלום בטרוריסטים, להלום במחבלים, ולהעמיק את שורשינו בארצנו.

''אבל שוב - זה התפקיד שלנו, של הממשלה, ושל זרועות הביטחון. עם כל הלהט והיצרים, אין שום מקום לאנרכיה, ולא נשלים עם אנרכיה. לא נקבל מציאות שבה איש הישר בעיניו יעשה: הצתת בתים, שריפת מכוניות, פגיעה בכוונה תחילה בחפים מפשע. זהו בדיוק מה שאויבינו רוצים לראות: אובדן שליטה ומעגל אינסופי של דם ואש ותמרות עשן''.

''חברי הכנסת, הקשבתי לאסתי יניב, אימם של הלל ויגל. אסתי ושלום קברו היום את ילדיהם האהובים. אסתי אמרה אתמול, בשיא יגונה, ובאצילות נפש שאין דומה לה: 'אנחנו אוהבים את המדינה, אנחנו אוהבים את הצבא ואנחנו רוצים אחדות'. אני יודע שרוב מכריע של אזרחי ישראל חותמים על המילים המרגשות הללו - אנחנו אוהבים את המדינה, אנחנו אוהבים את הצבא, ואנחנו רוצים אחדות.

''חברי הכנסת, אני אומר זאת גם לתומכי הרפורמה וגם למתנגדיה, ובייחוד לכל יושבי הבית הזה. כולנו אוהבים את המדינה. לכולנו יש רק בית אחד, ולכולנו יש רק מדינה אחת. יש דרך אחת להוריד את גובה הלהבות בתוכנו, והדרך הזאת היא לעשות דבר פשוט: להתחיל לדבר. בשביל לדבר צריך להיכנס לחדר אחד ולדבר. אני משוכנע שעם רצון טוב נוכל להגיע גם להסכמות.

''בואו נקשיב לזעקה האמיתית של 'אם הבנים', אסתי יניב, שקוראת לנו מתהומות נפשה להידבר ולהתלכד. בואו נקשיב לה. ברור לי שהדבר אפשרי''.

רה"מ נתניהו הדגיש: ''לא תהיה פה דיקטטורה, לא קץ הדמוקרטיה, לא D9 על בית-המשפט, לא 'מדינת הלכה',
לא פגיעה בלהט"בים, ולא כל שאר ההבלים – שאני לעולם לא אתן להם יד''.

ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד תקף את הממשלה בנאום במליאת הכנסת: ''בואו נפסיק לעשות הצגות. הכל לא בסדר. האופוזיציה לא נמצאת פה כדי לשמש תפאורה בהצגות שלכם. אם אתם תעבירו את החוקים האלה ישראל תפסיק להיות דמוקרטיה והמקום הזה יהפוך להיות הפרלמנט ההונגרי''.

''כמה פעמים תחזרו על השקר הזה שאתם רוצים הידברות? בשבוע שעבר ראש הממשלה האמיתי יריב לוין עמד פה וקרא להידברות ומיד כשסיים את דבריו עלתה להצבעה פסקת ההתגברות כדי שיהיה ברור שהוא לא מתכוון ברצינות''.

לפיד הוסיף: ''תעצרו את החקיקה המטורפת הזו. קחו פסק זמן. נלך לנשיא. בינתיים תעשו סדר בממשלה שלכם. תרחיקו את המשוגעים ממוקדי הכוח. בעיקר: תפסיקו לקרוע אותנו. נחזור להיות עם אחד''.