זירת האירוע
זירת האירועצילום: חופשי

דובר צה''ל פרסם הודעה שלפיה ישראלים יידו אבנים בצהריים (ג') לעבר כלי רכב פלסטינים סמוך לכפר אל מועייר שבמרחב חטיבת בנימין.

''בהגעת הכוחות לנקודה זיהו מספר חשודים, חלקם רעולי פנים, רוגמים באבנים משאית פלסטינית. הכוח הגיב בירי באוויר'', תואר בהודעת צה''ל. ''בהמשך, בעקבות סירובם של האזרחים להתפנות מן המקום, הכוח הגיב באמצעים לפיזור הפגנות. אחד האזרחים בעט בחייל צה"ל וריסס שוטר בגז פלפל''.

האירוע התרחש בזמן הפגנה של היהודים במחאה על פיגוע שאירע זמן קצר קודם לכן באותו מקום. החשוד עוכב במקום על ידי כוח משטרתי יחד עם מספר חשודים נוספים. עו"ד נתי רום מארגון חוננו מסייע להם בתחנת המשטרה.

מנגד, טוענים היהודים שהיו מעורבים בתקרית, כי חיילי צה''ל שהגיע למקום בחרו לפזר בכוח את ההפגנה שנערכה במחאה על גל הטרור, תוך שימוש ברימוני גז ודריכת נשק לעבר מתיישבים.

יצחק, אחד התושבים שהגיע למחות, תיאר שאירע: "מיד עם קבלת הדיווח על פציעתן של אם ובתה בכביש אלון הסמוך שהפך להיות מוקד של טרור רצחני, הגענו למקום עשרות תושבים כדי למחות על ההפקרות הביטחונית ולדרוש ממערכת הביטחון שיעשו משהו אל מול ניסיונות הרצח שאנחנו חווים פה כל יום".

"זמן קצר לאחר שהגענו לשטח, הגיעו בשעטה למקום חיילי צה"ל שצרחו עלינו לעוף מהמקום, והתחילו לזרוק עלינו רימוני גז בזה אחר זה. בשלב כלשהו דרך אחד החיילים את נשקו וירה כדורים חיים מטרים בודדים מעל הראשים שלנו. זה לא היה ירי לשמים, הוא ירה ממש לכיוונו", תיאר.

"זה דבר מטורף והזוי בעיני שמערכת הביטחון שאמורה לשמור עלינו, נלחמת בנו בכלים שהייתה אמורה להילחם באויב. במקום למגר את הטרור - הם מנסים למגר את מחאת התושבים שיצאו לזעוק ולהילחם על חייהם", סיכם בעצב.

אתמול דיווח דובר צה"ל על מספר תקריות שבהן על פי החשד תקפו יהודים לוחמי צה"ל ביהודה ושומרון. בין היתר רכב ובו לפחות יהודי אחד ניסה לדרוס קצין צה"ל בצומת הגז באזור חווארה. חיילים ששהו במקום הגיבו בירי לעבר גלגלי הרכב, אך הנהג הצליח להימלט.

לפי צה"ל, האירוע החל לאחר שכמה יהודים יידו אבנים לעבר כוחות צה"ל במקום. גורמים בהתיישבות טענו מנגד כי לא היה אירוע של דריסה - אלא שהחייל ביצע ירי לעבר הרכב מאחור, כחלק מ"איבוד שליטה" במהלך האירועים.

שלשום טענו בצה''ל כי שני יהודים יידו אבנים לעבר רכב פלסטיני סמוך ליישוב רימונים בבנימין. אלוף-משנה אליאב אלבז, מפקד החטיבה המרחבית שחלף בסמוך, הגיע למקום כדי להרחיק את מיידי האבנים - אך בצה"ל אומרים כי הם קיללו אותו והדפו אותו. כוח מג"ב עצר את השניים.

שר הביטחון יואב גלנט אמר בעקבות האירועים כי "תקיפה של חיילי צה"ל על ידי מתפרעים יהודים היא מעשה פסול וחמור מאוד. לא תהיה סובלנות כלפי פורעי חוק. ‏צה"ל הוא המקנה חיים למדינת ישראל ולאזרחיה, המפקדים והחיילים פועלים מסביב לשעון להגנת תושבי מדינת ישראל".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיב: "המיליציות של סמוטריץ' ובן גביר ממשיכות לסכן את ביטחון לוחמי צה"ל. אובדן השליטה של נתניהו יעלה לנו בחייהם של חיילים. הטירוף הזה חייב להיפסק".

מדובר צה"ל נמסר בעקבות האירועים כי "צה"ל מגנה כל גילוי אלימות שהיא, בוודאי כנגד חיילים וכוחות הביטחון. צה"ל מגבה את מפקד החטיבה ולוחמיו אשר עושים לילות כימים לביטחונם של אזרחי ישראל ותושבי איו"ש. צה"ל ימשיך לפעול לשמירה על הביטחון, החוק והסדר ביהודה ושומרון ופועל בשיתוף פעולה, יחד עם גורמי האכיפה, על מנת למצות את הדין עם העוברים על החוק".

מוקדם יותר אתמול ביקשה המשטרה להאריך את מעצרם של החשודים בתקיפת מפקד החטיבה ב-5 ימים, אולם בית המשפט שחרר אותם בתנאים מגבילים.

עו"ד נתי רום ועו"ד עדי קידר מארגון חוננו ייצגו אותם בדיון. עו"ד קידר מסר: "‏משטרת ישראל לא השלימה עם החלטת ביהמ"ש שהורה על שחרורם של החשודים לאור כרסומים בראיות. אולם כשהגענו לבית המשפט המחוזי התברר כי חלק מהחומרים לא היו בפניו, ומסתבר כי מחומר חקירה נוסף עולה כי הראיות החדשות חלשות עוד יותר וכי קיימות ראיות אובייקטיביות אשר שוללות את גרסתו של המח"ט, ועל כן לאור חולשת הראיות דחה בית המשפט את ערר המשטרה והורה על שחרורם של המתיישבים. ‏במקרה זה אנו מבקשים לחזק את ידיהם של אנשי מג"ב אשר התנהלו בצורה מעוררת כבוד באירוע, ולעומתם מח"ט הגזרה התנהל בצורה אלימה ואימפולסיבית, התסיס את השטח לשווא ומסר גרסאות סותרות ושקריות".

עו"ד נתי רום הוסיף: "לשמחתי גם בית משפט השלום וגם בית משפט המחוזי החליטו לשחרר את מרשיי למעצר בית לאחר שקבעו כי טענת המח"ט אינה עומד בהלימה לממצאים מהשטח כולל סרטון מהאירוע עצמו שהצגנו. בשעה שהטרור משתולל מצופה מכוחות הביטחון להבחין בין אוהב לאויב ולהשיב את הביטחון לתושבי האזור".