בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Yonatan Sindel/Flash90

דובר מחלקת המדינה האמריקנית מותח ביקורת חריפה ויוצאת דופן על דברים שהשמיע מוקדם יותר השר בצלאל סמוטריץ' לפיהם - "אני בעד למחוק את חווארה".

"ההצהרות הללו היו חסרות אחריות. הן דוחות ומגעילות. אנו קוראים לראש הממשלה נתניהו ולבכירים ישראלים אחרים לגנות באופן פומבי וברור את הדברים האלה", אמר הדובר.

מוקדם יותר אמר סמוטריץ' כי הדרג המדינה צריך להנחות את צה''ל ''למחוק'' את הכפר חווארה בשומרון, שבו נרצחו בתחילת השבוע האחים הלל ויגל יניב ז''ל.

סמוטריץ' נשאל מדוע סימן ''לייק'' לציוץ של דוידי בן ציון שקרא ''למחוק'' את חווארה, וענה: "אני חושב שאת הכפר חווארה צריך למחוק, אני חושב שמדינת ישראל צריכה לעשות את זה".

בהמשך פרסם הבהרה בה נכתב: "שוב התקשורת לוקחת ציטוט שלי ומנסה לייצר לו פרשנות מעוותת. אם הם היו משמיעים את הקטע המלא של דבריי, הייתם שומעים שדיברתי על כך שחווארה הוא כפר עוין שהפך למוצב קדמי של הטרור ממנו יוצאים מדי יום לפעולות טרור של זריקות אבנים וירי נגד יהודים אך אסור בשום אופן לקחת את החוק לידיים".

"אמרתי שאני תומך בתגובה בלתי פרופורציונלית של צה"ל וכוחות הביטחון על כל פעולת טרור. על כל אבן - סגירת החנויות במקום, על כל בקת"ב - מעצרים וגירוש משפחות המחבלים, על כל קן טרור - סגר וגביית מחיר כואב עד שהמחבלים ותומכיהם יבינו שדם ילדינו אינו הפקר והטרור אינו משתלם. זאת הדרך להתמודד עם הטרור ולמנוע חלילה את הקורבנות הבאים", דברי סמוטריץ'.

נזכיר כי המשטרה קיבלה היום (רביעי) אישור לחקור את חבר הכנסת צביקה פוגל מעוצמה יהודית בחשד להסתה, בעקבות אמירתו כי הוא מעוניין לראות את חווארה שרופה. האישור לחקור את פוגל התקבל על דעת היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה ופרקליט המדינה עמית איסמן.

המהומות בחווארה ביום ראשון הגיעו בתגובה לפיגוע ירי שהתרחש באותו יום בכפר, בו רצח מחבל פלסטיני שני יהודים תושבי הר ברכה - הלל ויגל יניב ז''ל. מאות יהודים נכנסו לכפר, שרפו עשרות בתים, מכוניות וגרמו נזק. במהומות נהרג פלסטיני ונפצעו עשרות משאיפת עשן.

ח"כ פוגל התראיין ברדיו גלי ישראל ואמר בין היתר כי "חווארה סגורה ושרופה. זה מה שאני רוצה לראות. רק ככה נשיג הרתעה. אם נפסיק להתיישב לא נשיג ריבונות. ראש הממשלה ושר הביטחון נרדמו בשמירה. הם לא עושים את מה שצריך לעשות ואני מנסה להעיר אותם".